pleurezie nelamurire tbc

10-12-2012
utilizator_137458
Nu este medic/terapeut
utilizator_137458
buna ziua. am avut o problema foarte grava dupa parerea mea, am facut o pleurezie mi sa spus ca este tbc. si in vara am inceput tratamentul tbc, am stat 2 saptamani in spital, la 2 saptamani de la prima radiografie mia facut alta radiografe se dusese apa de la plamani.2 saptamani am luat si prednison.idr nu era marit era roz alb parca a venit o asistenta mi la masurat cu o rigla de la palma in sus la umar nu invers cum trebuie iam zis si face este tot aceasi valoare. mi nu mi se parea ca arata a pozitiv a venit sefa de sectie a zis cai negativ doctoru nu era a doua zi a venit si mia zis da trece idr pozitiv, mia trecut floricica nu sa mai vazut nimic dupa 1 zi 2., eu am citit ca se citeste altfel se face un punct la umflatura la margini.in lighidul pleural nu sa gasit bacilul, am dat de 3 ori sputa. 1 data la internare(spalatura bronsica) si porma la 2 si 4 luni.mi-a iesit negativ si la microscop si culturile. cum poate fi tbc daca bacilul nu este pe nicaieri ? mi sa facut punctie dar lichid mi sa luat doar pentru analize pentru ca mi sa facut rau in timpul punctiei.. nu am slabit nu mia fost rau mult timp. aveam o tuse seaca doar de cateva zile.. pofta de mancare aveam chiar incercam sa ma abtin sa mai dau jos un kilogram 2.intro sambata mam trezit dimineata intepenit, ma durea in dreptul costei, precizez ca in seara aia am dormit cu egamu si usa de la camera deschise si geamu de la bucatarie si cred ca sa facut curent. ma durea asa la miscare si cand dormeam intro parte am luat un antiinflamator mia trecut. mam simtit cam rau si mam dus la medicul de fam luni, medicul mia dat ziinat un antiinflamator si un sirop, mam simtit mai bn dar mia zis sa facem totusi si o radiografie. am facuto miercuri si de aici am ajuns internata.vineri. cu tbc. o alta intrebare in saptamana aia am fost de 2 ori la mare fiind mai rece batea vantu tare, apa era rece., , si as mai avea vreo intrebare daca are legatura cu o luna jumate in urma... mam infoliat cu folie alimentara pana sub sani pentru ca am citi ca elimina toxinele fiind vara mam invelit si cu o patura sa transpir mai tare.am atipit mam trezit de dimineata uda toata sub folie, are vreo legatura treaba aasta cu apa la plamani? si totusi simt o jena cand rad cas stranut unde a fost apa, mi sa sus k este sechela(vreau sa precizez ca doctoriinu mau ajutat cu niciun raspuns cat am fost internat si nici la dispensar.ma rog de iei sa imi spuna nimic, acesta poveste mia schimbat radical viata. in astea 5 luni nam fost om..miam mai revenit, nu stiu cum, dar primele 3 luni au fost un calvar nu prea imi mai amintesc ce am facut, cand incerc sami amintesc cand am fost internata parca nu eram eu, a fost cumplit)
1 comentarii
0
26-08-2019, ora 20:37
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Dacă ați finalizat tratamentul atunci puteți sta liniștită. Când ați transpirat nu are legătură cu apa la plămâni (pleurezie). Puteți face o radiografie de control, dar dacă nu mai aveți simptome respiratorii și tratamentul a fost făcut complet, atunci vă puteți relua viața dumneavoastră normală. Dacă nu v-au dat suficiente lămuriri pe parcursul tratamentului este vina dumnealor. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tuberculoza (TBC)
  • Clarificare: ce este apa la plămâni (termen popular)
  •