pleurezie, suspiciune colagenoza

07-08-2009
Mihastefy
Nu este medic/terapeut
Mihastefy
sex f, 38 ani. Din anul 2004 am pleurezie plaman stang care apare si dispare fara tratament. dupa investigatii pulmonare s-a pus problema unei colagenoze dar analizele specifice au iesit negative. Dupa 4 ani au aparut si alte simtome: dematita membrele inferioare, caderea parului, stari febrile (intre 37 si 37, 3 grade) iar anul acesta stari gripale repetate ( cam o data la 2 luni); migrene, stari de oboseala aparent nejustificate.
ce investigatii sa repet: de pneumatologie? de colagenoza? de dermatologie?
multumesc,
MS
5 comentarii
0
07-08-2009, ora 16:07
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Pleurezia, dermatita, febra ar putea fi si manifestarile unei colagenoze, dar si ale unui sindrom de impregnare neoplazica; pentru precizarea diagnosticului, sunt necesare examenul citologic, biochimic, bacteriologic ale lichidului pleural obtinut prin punctie( toracocenteza), investigatie care se poate face intr-o sectie de Pneumologie; Eu va sugerez si consult la Hematologie, repetati hemoleucograma, VSH, fbrinogen, proteina C reactiva, electroforeza proteinelor serice, imunoelectroforeza, FR, Ac antinucleari, ASLO, HLA B27, faceti si markeri tumorali, ACE, ecografie abdominala; numai bine
0
07-08-2009, ora 16:16
Mihastefy
Nu este medic/terapeut
Mihastefy
Buna Ziua,

multumesc mult pentru recomandari. din pacate, nu s-a adunat niciodata suficient lichid pentru toracocenteza... O sa repet inca o data toate analizele si investigatiile. puteti sa-mi recomandati o clinica/spital unde se pot face toate investigatiile fara a pierde mult timp?
multumesc,
MS
0
07-08-2009, ora 16:38
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Nu stiu sa va recomand un spital, in schimb, va pot recomanda un medic foarte bun: doamna doctor Huica Simona, medic reumatolog- Centrul medical Med-As; numai bine
0
07-08-2009, ora 16:40
Mihastefy
Nu este medic/terapeut
Mihastefy
multumesc mult
0
08-08-2009, ora 08:39
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine sa faceti, daca nu ati facut, si CT toracic cu substanta de contrast; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Clarificare: ce este apa la plămâni (termen popular)
  •