pleoapa superioara imflamata, ochi marit

04-01-2010
andreeadeea
Nu este medic/terapeut
andreeadeea
Buna ziua! Pe la sfarsitul lunii noiembrie mi s-a imflamat pleoapa superioara a ochiului drept. Dupa vreo 2 saptamani, pleoapa mi s-a lasat intr-o parte pe ochi, iar a doua zi ochiu a revenit la normal. Am crezut ca mi-a trecut, dar dupa o saptamana mi s-a reimflamat pleoapa. Acum 2-3 zile mi-a aparut un fel de ulcior mic pe mucoasa superioara a pleoapei si aproape mi-a trecut, dar imflamatia pleoapei si efectul de ochi marit nu mi-au trecut. De apoape mai mult de o luna ma confrunt cu aceasta infectie. Ar putea fi salazion, orjet intern, blefarita, iritatie de la maini murdare, de la curent praf sau anumite cosmetice(desi ma machiam si inainte, dar nu aveam nimic, poate am folosit un rimel infectat, am mai folosit si clestele de gene).Am citit ca unele infectii oculare se pot agrava si ajunge la nivel cerebral..Este cazul?Mentionez ca folosit si antibiotice TobraDex, aloe, canamicina, apa rece, apa fierbinte, dar tot nu mi-a trecut.Daca aveti vreo idee despre ce ar putea fi, va rog frumos sa-mi raspundeti... Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
04-01-2010, ora 18:10
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Trebuie sa mergeti la un medic oftalmolog; simptomatologia sugereaza celulita preseptala ; in acest caz, se recomanda: igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi " No Tears" dimineata si seara, se prescriu antibiotice atat local( eu prefer Floxal sau Ciplox -1 picatura de 5 ori pe zi, 7 zile in AO, iar seara, dupa igiena cu samponel, Floxal unguent sau Ciplox unguent -1 aplicatie in ochiul afectat si la nivelul marginilor palpebrale) si pe cale generala (de exemplu: Amoxicilina 500mg 1cps la 8h, timp de 6 zile ; in functie de examenul clinic, decidem daca asociem si Ciprofloxacina 500mg 1cps la 12 h, 6 zile) ; antiinflamatoare nesteroidiene( Nurofen 3 tb pe zi, 6 zile); Claritine 1 tb pe zi, 6 zile; daca este necesar, se va face si tratamentul chirurgical al hordeolumului( orjeletului);folositi numai produse cosmetice hipoalergenice; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.