tuse seaca, dureri in gat si culmea dureri in spate

11-05-2007
iuly_a_yo
Nu este medic/terapeut
iuly_a_yo
Buna ziua!problema mea sunt plamani...sau de fapt nuj...de o sapt am racit...cu tuse seaca dureri in gat si culmea dureri in spate..exact la plamani si nu situ!aku de 2 zile intampin si o respiratie grea da parca mi;au mai trecut durerile..am fost la doctor si a zis k nu aude nimic(si am fost la 4 doctori)...nu prea as vrea sa fac radiografie pulmonara pt ca aku o luna am mai facut una pt ca ma durea spatele(ceva in genu la asta de acum da fara respiratia grea)si am facut si o tomografie si o radiografie la sinusuri si mi se par cam multe radiatii!e de la raceala, poate am o candida in gat si dasta respir greu pt ca am luat claritromicina...chiar nu stiu!durerea poate fi si a muschiului?
2 comentarii
0
12-05-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Intr-adevar, norma de radiaţii încasate pe 2007 a fost îndeplinită ! Desigur că durerea poate să nu fie de la plămâni, ci de la peretele toracic (coaste, articulaţii, muşschi). Oarecum specific durerii de perete este faptul că se accentuează când bolnavul trage aer adânc. Oarecum specifică durerii date de o pneumonie este febra. Deci, măsuraţi-vă temperatura CU UN TERMOMETRU dimineaţa şi seara, câteva zile la rând.
-dacă durerea se accentuează în inspir ŞI nu există febră, este mult mai probabilă o problemă de perete toracic.
-dacă durerea nu se accentuează în inspir ŞI există febră, este mult mai probabil o problemă de plămân. Numai în acest caz merită făcut un nou studiu radiologic: riscul unei noi iradieri este mai mic decât riscul unei afecţiuni pulmonare netratate.
Sănătate vă doreşte,
dr. Mihnea DRAGOMIR
www.doctordragomir.ro
0
13-05-2007, ora 00:00
iuly_a_yo
Nu este medic/terapeut
iuly_a_yo
sincer m'ati lamurit un pic...pentru ca durerea mea e cand inspir..dar problema mai grava e ca respir foarte greu(am o respiratie mai greoaie).are vreo legatura?vroiam sa va mai intreb daca mai exista si alta analize pe care pot s'o fac la plamani si sa nu fie cu radiatii!va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  •