pivot pe molar

25-05-2015
monny68
Nu este medic/terapeut
monny68
Am un pivot pe molar vechi de cel putin 10 ani. In decembrie 2014 a inceput sa doara la apasare pe el.Durerea a devenit din ce in ce mai puternica si mai persisitenta, pana acum cateva zile cand aceasta a disparut, .dar a aparut o umflatura in apropiere pe cerul gurii. Este abces...ce trebuie sa fac?
5 comentarii
0
26-05-2015, ora 08:36
Dr. Tabarcea Ion
Stomatologie
Dr. Tabarcea Ion
Buna ziua...sfatul meu este sa mergeti cat mai repede la dentistul dvs. Acea umflatura de care spuneti este o reactie la varful radacinii probabil care va poate cauza mari neplaceri. Este bine sa aveti si o radiografie dar intai este bine sa consultati un medic dentist.
0
30-05-2015, ora 20:13
monny68
Nu este medic/terapeut
monny68
Multumesc pentru sfat! Am mers la dentist...a urmat o extractie intrucat molarul era distrus...dar am evitat o infectie care se putea extinde, din cate am inteles, si la maxilar.
0
07-06-2015, ora 19:39
Dr. Tabarcea Ion
Stomatologie
Dr. Tabarcea Ion
Nu aveti pt ce.ma bucur ca v-am putut fi de folos!
0
23-09-2020, ora 10:17
Gbyony
Nu este medic/terapeut
Gbyony
Buna ziua!! Am tratat o masea acum cativa ani..obturatie+ plomba..anul acesta plomba s a rupt..din cauza covid 19 a trebuie sa stau o perioada mai lunga de timp 1 luna jumatate asa..au intrat resturi alimentare si a inceput sa doara..am ajuns intr-un final la dr..obturatie..tratatmemt de canal de 2-3 ori + antibiotic si antiinflamator..pivot ( deorece maseaua se compunea doar dintr un varf atat) + coronita ( provizoriu). A cazut si coronita provizorie dupa o luna..si au inceput durerile. A mai patit careva asa ceva?stii cineva care e rezolvarea? Multumesc
0
23-09-2020, ora 19:23
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, cu siguranta nu sunteti singurul la care se intampla asa ceva. Pentru evaluarea situatiei este indicat sa faceti o radiografie retroalveolara la acel dinte si o puteti posta aici. Daca aveti si radiografii din trecut, pot fi utile. Faptul ca s-a lucrat la tratamentul de canal 2-3 sedinte poate arata ca a fost o infectie la radacina si s-a incercat tratarea ei, posibil fara rezultatul dorit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul