pietre fiere

22-03-2015
dianadelia
Nu este medic/terapeut
dianadelia
Buna ziua in urma unui ecograf de rutina am depistat ca am 2 pitricele de cate 2 mm mal si pereti ingrosati ai fierei, imi este frica de operatie. O pot amana? Pot tine un regim.. exista riscuri... multumesc
42 comentarii 12 Înainte ›
0
22-03-2015, ora 21:31
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Atata timp cat nu va deranjeaza, atata timp cat nu dau simptome, se tin sub observatie.
Se poate tine un regim alimentar si se poate chiar face un tratament naturist.
In acest sens va recomand sa va adresati unui medic pentru recomandarile necesare.
Cu stima :
dr Petre Muresan
0
22-03-2015, ora 21:39
dianadelia
Nu este medic/terapeut
dianadelia
Multumrsc mult pt raspunsul dumneavoastra, mi.a creat ceva probleme dar nu foarte mari mai mult ma panichez.
0
22-03-2015, ora 21:42
dianadelia
Nu este medic/terapeut
dianadelia
Un medic internist sau medicul de familie cui ma pot adresa pentru un raspuns corect.
0
22-03-2015, ora 22:42
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Puteti incepe prin a merge la medicul dumneavoastra de familie si acesta va va coordona investigatiile si tratamentele ulterioare.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
22-03-2015, ora 22:43
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
M-as bucura daca m-ati tine la curent cu evolutia in continuare.
dr Petre Muresan
0
23-03-2015, ora 18:28
dianadelia
Nu este medic/terapeut
dianadelia
Buna seara, ecograful a fost facut de medicul de familie care mi.a comunicat sa fac opertatie si pana cand ma hotarasc nu am ce sa fac
La nevoie tinctura de ghintura, algocalmin, no spa colebil. Mi.a zis ca nu am ce sa fac. Eu am si niste dureri in partea de sus in spate si am capatat de panica si o stare anxioasa
0
23-03-2015, ora 18:29
dianadelia
Nu este medic/terapeut
dianadelia
M.am programat la un alt consult sapt. Viitoare.
0
24-03-2015, ora 18:12
mir2211
Nu este medic/terapeut
mir2211
Buna ziua domnule doctor si dianadelia.Si eu am piatra in jur de 2cm diametru.Nu ma pot opera din cauza ca am fibrilatii la inima.ce tratament pot lua fara sa deranjez piatra domnule doctor...se poate lua si colebil eventual??...va multumesc...diana ti am trimis mesaj privat
0
25-03-2015, ora 05:24
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ce simptome aveti ? In functie de aceasta se da un tratament.
Daca aceasta piatra nu va supara, se lasa pe loc si se supravegheaza in continuare. In primul rand trebuie sa actionati printr-un regim alimentar.
Dr Petre Muresan
0
25-03-2015, ora 08:23
dianadelia
Nu este medic/terapeut
dianadelia
Buna ziua dl doctor simptomele sunt cele clasice dureri de cap, stare de voma mai nou simt si un disconfort in acea zona a fierii am inceput sa beau ceaiuri si putin regim dar aici doresc un sfat de la dumneavoastra. Multumesc
1
01-04-2015, ora 19:47
arta sanatatii
Nu este medic/terapeut
arta sanatatii
Buna, in legatura cu pietrele la ficat sau fiere, se pot elimina pe cale naturala prin detoxifiere. Eu am facut detoxifiere si am ramas uimit ce am eliminat. Vrei sa afli ce fel de detoxifiere si care sunt pasi pentru a scapa de acele pietre pe cale naturala fara operatie?
0
01-04-2015, ora 19:55
dianadelia
Nu este medic/terapeut
dianadelia
Da va rog
0
01-04-2015, ora 20:14
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Buna ziua domnule doctor, am si eu o intrebare eu am fierea marita asa arata la ecograf fara calculi dar ma supara destul de des daca nu tin regim, as vrea sa stiu dak Ar trebui sa ma operez, medicul care ma consultat a zis ca nu, Dar as mai vrea o parere.multumesc
0
01-04-2015, ora 21:07
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cea mai buna parere se poate emite in momentul in care un medic vede efectiv cum arata colecistul prin examinare la ecograf.
Daca as avea posibilitatea s-o examinez la ecograf sau daca ati putea sa-mi trimiteti o imagine eco, m-ar ajuta foarte mult.
Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
01-04-2015, ora 21:14
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Multumesc mult, Eu nu am o poza de la ecograf Dar saptamana viitoare merg din nou la consult o sa cer o ' poza'si o sa o trimit cumva ca nu prea ma pricep.
0
01-04-2015, ora 21:19
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Da. Ar fi foarte bine daca ati avea o imagine ecografica pe care sa mi-o trimiteti. Asa ma pot pronunta mult mai bine. Va doresc multa sanatate si astept mesajul dumneavoastra.
dr Petre Muresan
0
01-04-2015, ora 21:22
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Multumesc pt raspunsul prompt, cum am aceea imagine am sa o trimit.o seara placuta, !
0
01-04-2015, ora 21:31
dianadelia
Nu este medic/terapeut
dianadelia
Dl Doctor nu mi.ati mai raspuns la intrebarea mea cu privire la pitricele la fiere, ce fel de tegim trebuie sa tin? u ma deranjeaza foarte rau decat ocazional si mai mult pe fond nervos. Multumesc astept un raspuns
0
02-04-2015, ora 09:49
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru Dianadelia. Va dau cateva recomandari in legatura cu un regim alimentar in cazul litiazei veziculare :
ALIMENTE INTERZISE:
"¢ dulciuri, prajituri,
"¢ ardei iute, ulei, muraturi,
"¢ varza, ridiche cruda,
"¢ otet, coji de paine, biscuiti,
"¢ ceai negru, cafea,
"¢ bauturi fierbinti,
"¢ soia, alimente grase,
"¢ conopida, carne,
"¢ alimente fripte si prajite,
"¢ oua, maioneze, rantas, afumaturi
"¢ bauturi alcoolice

ALIMENTE RECOMANDATE:
"¢ lapte (iaurt) si sucuri de fructe,
"¢ apa intre mese,
"¢ orice fructe dulci-acrisoare,
"¢ pepeni verzi, prune, castraveti,
"¢ stafide, struguri, lamai,
"¢ mere, mandarine,
"¢ legume verzi fierte,
"¢ portocale,
"¢ orez, grau incoltit,
"¢ supa de fasole,
"¢ pastai verzi

dr Petre Muresan
0
02-04-2015, ora 09:51
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Tin sa mai mentionez ca tratamentul si regimul alimentar are particularitati care tin de fiecare persoana in parte.
De aceea numai in urma unei consultatii vi se poate recomanda cel mai potrivit tratament si regim alimentar.
Cu stima :
dr Petre Muresan
0
02-04-2015, ora 17:58
dianadelia
Nu este medic/terapeut
dianadelia
Multumesc mult dl.doctor
0
02-04-2015, ora 19:38
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Sper din inima sa va foloseasca.
Va rog sa tineti cont de ceea ce v-am spus.
Daca va mai pot fi de folos, va stau la dispozitie.
dr Petre Muresan
0
02-04-2015, ora 19:43
dianadelia
Nu este medic/terapeut
dianadelia
Va multumrsc, de 2sapt am inceput cu regim si ceaiuri dar nu a fost ata de drastic oricum ma simt bine si nu mai sunt balonata dar din cand in cand se poate bea o cafea, peste pot manca si carne de pui?
0
02-04-2015, ora 20:10
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Reluarea unei alimentatii cat mai apropiata de normal trebuie sa o faceti treptat. Nu e bine sa se treaca brusc de la un regim alimentar mai mult sau mai putin sever, la alimentatia normala.
Va rog sa tineti cont de acest lucru. Organismului uman in general nu-i plac socurile.
Cu stima si respect
dr Petre Muresan
0
12-10-2018, ora 10:50
cristinelu89
Nu este medic/terapeut
cristinelu89
Buna ziua! Eu am 29 de ani si in urma cu 4 ani am descoperit la o ecografie abdominala, intamplator, ca am o piatra de 20mm. Nu-mi face probleme, nu am gust amar in gura, nu am vomitat niciodata, nu am greturi...Uneori cind mananc mai gras pot sa o simt putin. Problema e ca imi doresc un al doilea copil (am un baietel de 7 ani) si mi-i frica sa-l concep, ca nu cumva pe parcursul sarcinii sa-mi faca probleme fiereja! Ce ma sfatuiti sa fac?
1
13-10-2018, ora 13:23
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In acest caz va recomand sa va consultati cu medicul dumneavoastra ginecolog dar neaparat si cu un internist. Cei doi medici vor lua o decizie in cazul dumneavoastra. Cu stima si respect.

dr Petre Muresan
0
16-10-2018, ora 09:47
cristinelu89
Nu este medic/terapeut
cristinelu89
Va multumesc frumos pentru receptivitate! Am discutat cu medicul ginecolog si mi-a zis ca el nu stie ce sa ma sfatuie, ca decizia o iau eu.Aceasta piatra de la vezica biliara poate sa nu-mi faca probleme deloc, sau poate sa-mi dea accese de durere in timpul sarcinii si doamne fereste sa nu trebuiasca sa-mi faca operatie cind voi fi gravida.asa ca riscul imi apartine (asa mi-a zis)! Sau exista o alta solutie - operatia laparoscopica! Ideea e ca nu prea vreau sa-mi fac operatie in contextul cand nu ma doare nimic si la moment ma simt de parca as fi un om sanatos.Ce sa va zic, sunt in dilema.ma tenteaza sa incerc solutia eliminarii calculilor pe cale naturala.gasisem recent pe internet o metoda cu ulei de masline, zeama de lamai, etc.Va amintesc ca am 29 ani, 1m 72 cm, 56 kg, am un baietel de 7 ani si imi doresc mult o fetita!!!!!!
0
16-10-2018, ora 15:48
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In ce oras locuiti ?

dr Petre Muresan
0
17-10-2018, ora 11:01
cristinelu89
Nu este medic/terapeut
cristinelu89
Sunt din Republica Moldova!
0
20-10-2018, ora 01:50
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Trebuie sa incercati sa rezolvati problema cu medicul de familie care trebuie sa va dea o trimitere in acest sens.

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns
42 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: