pitiriazis rozat sau?

28-02-2010
daniburz
Nu este medic/terapeut
daniburz
Buna ziua
Ma numesc Burz Daniel si locuiesc in Cluj Napoca In luna august 2009 am fost plecat in Germania 5 zile. La intoarcere am simtit niste mancarimi la nivelul toracelui. Am intrat la o farmacie in Oradea unde i-am spus farmacistei despre mancarime si i-am aratat bubitele mici care imi aparusera pe piele(vreo 12 la numar asemanatoare cu varicela). Mi-a dat niste pastile mici, am luat 5 zile, timp in care in loc sa mi se amelioreze, au inceput sa progreseze atat bubitele cat si mancarimea. Am fost la institutul dermatologic din cluj unde am fost diagnosticat cu Urticaria. Mi s-a prescris Dermovate si Prednison dupa o anumita schema. Dupa 2 saptamani in care am respectat tratamentul m-am simtit bine si petele au disparut. Dupa alte 2 saptamini mi-au reaparut bubitele, insa in 2 zile au inceput sa devina pete mici, rosii cam de 4-5 mm asemanatoare cu herpesul dar mai reduse ca marime, insotite de mancarimi insuportabile localizate pe o parte si alta a trunchiului in zona costala.Am fost trimis la un cabinet de alergologie, unde am fust testat alergic la mai multe substante si alimente. testele au iesit negative.A urmat un set de analize pe care le-am facut la Institutul Oncologic Cluj, (clinica Synevo).Si aici totul negativ, inclusiv testul Giardia. Asa am inceput sa iau la rand cabinetele dermatologice din Cluj. As putea sa va dau nume foarte cunoscute de medici care m-au consultat, dar vreau sa fiu discret pentru a nu pune la indoiala profesionalismul dansilor.
Mi s-au pus pe rand diagnosticuri, cum ar fi: urticarie, dermatita, dermatita cronica, pitiriazis rogers gilbert. Am luat in total peste 600 de pastile (prednison, xyzal, symphoral, aerius), Injectii care nu imi amintesc denumirea si creme(clotrimazol, dermovate, advantan, diprogenta, elocom). In tot acest timp au fost perioade scurte, 2-3 zile in care ma simteam bine, apoi revenea vechea problema sub aceeasi forma.Mentionez ca fiecare tratament l-am respectat si am mancat doar ce mi-a fost indicat. Acuma suntem in 28 februarie 2010. Au trecut 7 luni in care am cheltuit mai mult de 5300 lei pe consultatii, analize si medicamente.Am fost la atatia medici si am luat atatea pastile si creme incat mi s-a urat cu tratamentele si fara nici un rezultat.V-am scris acuma, pentru ca de 4 zile a inceput sa imi apara mai multe pete si mancarimi mai intense. Nu stiu la ce medic sa mai merg pentru ca nu au nici o explicatie. Va rog, daca aveti un sfat pentru mine sa imi scrieti -. Va multumesc
2 comentarii
0
28-02-2010, ora 20:10
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna Dani.Sa stii ca boala aceasta, pitiriazis-ul rozat gibert, trece de la sine in aproximativ 2 luni de la debut.Faptul ca la tine dureaza de atata timp, cand dispare, cand reapare, nu cred ca mai este vorba de pitiriazis, mai ales ca aceasta boala apare maxim de 2 ori in viata unui om, cel putin eu asa stiu.
Sa nu fie vorba de o dermatita de contact, ori ceva pe sistem nervos...Incearca sa consulti si un medic homeopat, poate iti vei rezolva problema mult mai usor decat iti inchipui.
Sanatate!
0
01-03-2010, ora 14:11
dora_s
Nu este medic/terapeut
dora_s
daca bubele astea sunt pe spate si dor , ar fi zona zoster.
daca nu, nu stiu.poate o eczema, acestea apar si dispar fara cauze clare.
nu am pregatire medicala, imi dau si eu cu parerea...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: