am fost diagnosticata cu pitiriazis versicolor

25-07-2007
alicia
Nu este medic/terapeut
alicia
am fost diagnosticata cu pitiriazis versicolor si mi s-a prescris unrmatorul tratament: FLUCOVIM 150 si LOMEXIN CREMA. Cat de eficient este acest tratament si in ce perioada de timp ar trebui sa se vada primele rezultate? Dupa ce perioada ar trebui sa ma vintec?
2 comentarii
0
26-07-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tratamentul este suficient numai cu Lomexin, Flucovimul nefiind un medicament recomandabil pentru aceasta afectiune. Durata tratamentului este de 10 zile insa, daca pitiriazisul este in faza de pete albe, acestea nu vor disparea decat dupa expunerea la soare.
0
04-03-2008, ora 00:00
andreeat
Nu este medic/terapeut
andreeat
buna.si eu am pitirizis versicolor de vreo 4 ani si am tinut si eu un tratament cu ceva unguent numit pimafucin da nu tare am vazut rezultate.si sunt destul de confuza.pentru ca am auzit multe variante despre ciuperca aceasta.medicul dermatolog mi-a spus ca este o ciuperca pe care o are toata lumea.si ca nu tare scapi de ea.noul tratament pe care o sa il urmez consta intr0un sampon care se numeste Ducray...sau ceva de genu si trebe sa iau 4 pastile, si anume 2 pe saptamana.Tratamentul tine 2 sapt.Problema este ca farmacista mi-a spus ca scapi de ciuperca dupa ce faci tratamentul nu ai voie sa te expui la soare.cel putin trebuie sa eviti soarele cat de mult poti.Si mi se pare absurd.deci este sau nu ok sa stai putin la soare dupa ca faci un tratament?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.