m-a diagnosticat cu pitiriazis versicolor si mi-a indicat sa folosesc Lomexin

22-04-2007
1234567
Nu este medic/terapeut
1234567
Buna ziua,
Medicul de familie, in urma unei consultatii m-a diagnosticat cu pitiriazis versicolor si mi-a indicat sa folosesc Lomexin si un sampon ce contine ketoconazol. Petele albe nu au disparut si astfel m-a trimis la dermatolog. Dna doctor a stabilit si dansa ca e vba de un pitiriazis versicolor si mi-a dat o reteta, niste medicamente( daca descifrez corect ce scrie):Pungolan/Rungolan/ceva de genu, e foarte greu de descifrat si a mai adaugat ca acestea( petele) pot sa reapara. Mi-a raspuns ca pot sa reapara deoarece am ph acid( sper ca asta a spus pt ca eu am intrebat in ce consta, iar dansa mi-a raspuns cu o intrebare, m-a intrebat la ce facultate sunt, i-am spus ca la drept si a zis ca nu sunt in domeniu, nu ma intereseaza) Am observat ca nu prea am cu cine vbi si m-am gandit sa va intreb si pe dumneavoastra daca intr-adevar ph-ul acid( daca la asta s-a referit dna doctor) este vinovat pt aparitia pitiriazisului( dansa a spus ca nu e de la apa etc) ? Ce inseamna acest ph acid si ce creme, lotiuni sunt indicate pt un asemenea ph, ce fel de alimentatie? etc
Multumesc.
23 comentarii
0
23-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca ai facut tratamentul corect cu Lomexin, adica timp de 10 zile, nu mai trebuie sa faci alt tratament! Ai rabdare si petele albe vor disparea dupa expunerea la soare.
0
23-04-2007, ora 00:00
1234567
Nu este medic/terapeut
1234567
Multumesc pentru raspuns, dar eu stiam ca bronzul nu face decat sa camufleze petele respective, ele ramanand netratate, iar dna. doctor mi-a spus sa nu ma expun la soare pana cand nu termin tratamentul pe care mi l-a dat: Fungolin( sau ce scrie) o tableta /5 zile. Oricum cred ca aveti dreptate cu expunerea la soare, pt ca vreo 3 ani cand vara m-am bonzat nu am avut probleme cu ele, iar vara trecuta n-am prea stat la soare si acum se pare ca au reaparut...
0
25-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
S-ar putea sa am dreptate !!!
0
19-01-2009, ora 22:58
nellule
Nu este medic/terapeut
nellule
Buna ziua!Am fost diagnosticat cu pitiriazis capitis desi nu stiu daca e corect pt ca am niste bubite mici rosii pe pielea capului care ma manaca f tare.Mediciul Gantatuc Cornel(Iasi) mi-a eliberat urmatoarea reteta:
1.Telfast-comprimate
2.Locoid-solutie
3Sampon Selegel(Ducray).
Tratamentul a mers excelent, am scapat si de matrata cu acest sampon minune, insa voiam sa va rog sa imi raspundeti daca as putea sa incerc nizoral- sampon si comprimate(daca exista).
Am fost plecat din tara si nu aveam tratamentul cu mine cand treaba a recidivat...Ma manca f tare pielea capului si din disperare am luat de la gazda mea un spray cu aloe vera si am inceput sa imi ud pielea capului...in 3-4 zile mi-a disparut toate bubitele...sprayul se numeste Aloe Vera First...acum nu fac reclama ca eu sunt om serios nu ma ocup de comert din asta marunt, insa mi-a rezolvat problema.
Acum insa a recidivat si voiam un sfat de la un medic.Pot sa scap definitiv de treaba aceasta suparatoare?
0
22-01-2009, ora 17:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Definitiv, nu cred ca veti scapa, insa puteti face un tratament de intretinere.
Daca spuneti ca Aloe Vera First v-a facut bine, de ce nu mai apelati la acelasi tratament ?
0
22-01-2009, ora 20:33
nellule
Nu este medic/terapeut
nellule
Deci nu am sa scap definitiv?Oricum ma impac cu ideea.Pai tocmai mi-am comandat inca unul.Va multumesc pt raspuns.
0
15-04-2009, ora 00:33
bogdan_pappa
Nu este medic/terapeut
bogdan_pappa
salut am si eu niste pete rosii in zona capilara pe fata dupa urechi(aici imi apare des )si rar pe maini si in zona pubiana.am fost diacnosticat cu psoriazis am urmar un tratament su dermosate si locoid*(ambele au fost solutii lichide si la ultimu (*) am folosit si crema)si apio mi-a fost pus diacnosticul de pitiriazis capis. mentionez ca imi apar niste cojite albe. prescriptia medicala la acest diacnostic a fost nizoral pastile si dermovate in momentul in care intrerup tratamentu dupa maxim 1-2luni re apare vreau sa stiu ce e de facut. multumesc anticipat
0
15-04-2009, ora 00:35
bogdan_pappa
Nu este medic/terapeut
bogdan_pappa
salut am si eu niste pete rosii in zona capilara pe fata dupa urechi(aici imi apare des )si rar pe maini si in zona pubiana.am fost diacnosticat cu psoriazis am urmar un tratament cu dermosate si locoid*(ambele au fost solutii lichide si la ultimu (*) am folosit si crema)si apoi mi-a fost pus diacnosticul de pitiriazis capis. mentionez ca imi apar niste cojite albe. prescriptia medicala la acest diacnostic a fost nizoral pastile si dermovate in momentul in care intrerup tratamentu dupa maxim 1-2luni reapare vreau sa stiu ce e de facut. multumesc anticipat
0
19-04-2009, ora 18:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Schimbati medicul dermatolog!
0
18-05-2009, ora 10:41
adrimyself
Nu este medic/terapeut
adrimyself
Buna ziua,

Recent am fost diagnosticata cu pitiriazis versicolor iar medicul dermatolog mi-a recomandat samponul DERCOS pt al folosi drept gel de dus 1/zi - 5 zile si apoi 2/sapt - 4 saptamani. Intrebarea mea este daca stiti cumva cat de eficient este acest tratament, daca ar trebui sa iau medicamente si daca chiar pot folosi acest sampon ca si gel de dus ? (specific ca se manifesta pe corp la nivelul bratelor si umerilor ; pete albe in zone expuse si pete rosiatice in zone nexepuse)
0
20-05-2009, ora 21:05
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca este vorba despre samponul DERCOS de la Vichy, acesta nu are niciun efect pe pitiriazisul versicolor, deci faci tratamentul degeaba!
0
13-04-2010, ora 10:55
nico_mary
Nu este medic/terapeut
nico_mary
Buna ziua!sunt diagnosticata cu pitiriazis capitis de 7 ani si nu mi-am gasit nici un tratament pe masura, sa zic asa...pe pielea capului mi-a aparut prima data, intr-un singur loc, asa o bubita, care imi provoca mancarimi f mari, iar dupa ceva timp s-a extins aproape pe toata suprafata scalpului.Am fost la 4 medici, 3 dermatologi si un homeopat, mi s-au dat tot felul de retete, dar nici un rezultat..Printre ele se numara nizoral si blue-cap-samponuri, dermovate-unguent si solutie, asorian-solutie, clobetazol-unguent, eritromicina s.a...Nu stiu ce sa mai fac, am 19 ani si e din ce in ce mai rau, va rog sa-mi recomandati ceva..va multumesc!
0
20-04-2010, ora 20:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din ce localitate sunteti?
0
18-05-2010, ora 15:51
eni_cristian
Nu este medic/terapeut
eni_cristian
buna ziua...am 19 ani si am fost diagnosticat cu pitriazis versicolor...am folosit solutia 1 si 2 timp de 5 zile si alte 7 zile canesten cum mia prescris medicul dermatolog.dar nu mi-au trecut petele...acum folosesc un sampon numit ketodar si dupa accea ma ung cu canesten...dar de la sampon petele maro s-au inrosit f tare.va rog domnule doctor zicetimi ce sa fac ce tratament sa urmez sau daca e bine sau rau ca s-au inrosit petele.app petele sunt pe abdomen de la zona inghinala pana pe piept.astept un raspuns...va multumesc anticipat
0
18-05-2010, ora 19:56
nico_mary
Nu este medic/terapeut
nico_mary
sunt din comuna Padina, judetul Buzau.imi puteti recomanda ceva?...sau sa-mi lasati un nr te telefon sa va contactez?.va multumesc!
0
20-05-2010, ora 16:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru eni_cristian:
Incercati sa mergeti si la alt dermatolog.
0
20-05-2010, ora 16:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru nico_mary:
Incercati sa ajungeti la Focsani, la domnul dr. Melinte Stefan, la Spitalul Militar.
0
20-05-2010, ora 17:26
eni_cristian
Nu este medic/terapeut
eni_cristian
va multumesc ca ati raspuns sapt viitoare merg si dupa o anumita perioada o sa scriu sa va informez daca mi-au trecut si cu ce in speranta ca mai pot ajuta si pe altcineva...oricum va multumesc ca ati raspuns!
0
21-05-2010, ora 12:20
nico_mary
Nu este medic/terapeut
nico_mary
Va multumesc mult..dar nu-mi puteti recomanda pe cineva din Bucuresti?va rog...sunt aici la facultate.si nu vreau sa o iau iar din doctor in doctor si sa du banii aiurea...va multumesc!
0
21-05-2010, ora 21:58
insmen
Nu este medic/terapeut
insmen
Buna ziua,
Problema la mine e ceva mai complicata deoarece am fost la mai multi doctori dermatologi pentru o examinare si toti mi-au spus ca am ptiriazis si ca in mod normal dispare de la sine. Ei bine prima oara mi-au aparut aceste pete pe corp acum 2 ani. Au constinuat sa se dezvolte timp de aproape un an de zile pana cand 90% din suprafata pieptului era ca o pata uriasa. Dupa acest an de zile in numai cateva zile mi-a trecut fara sa mai urmez vreun tratament sau ceva de o buna perioada de timp. Problema e ca dupa nici o luna aceste pete au reaparut si de un an de zile nu pot sa scap de ele. Din nou intregul piept mi-e acoperit de aceasta pata uriasa si acum si membrele superioare.
Ce pot sa fac ?

Va multumesc
0
02-06-2010, ora 21:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru nico_mary:
Intrebati Google despre datele de contact ale doamnei dr. Rozalia Olsavszky in Bucuresti.
0
02-06-2010, ora 21:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru insmen:
Cred ca ar trebui sa va hotarati sa faceti un tratament !!!
Mergeti la un dermatolog.
0
24-08-2012, ora 17:28
papypapy
Nu este medic/terapeut
papypapy
BUNA
Si eu am pitriasis versicolor si as vrea o crema sau cv daca imi puteti da numele cremei sau solutii nu as vrea sa apelez la medicul dermatolog.
ASTEPT RASPUNSUL...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: