pitiriazis

22-03-2007
oana spataru
Nu este medic/terapeut
oana spataru
Acum vreo 10 ani am fost diagnosticata astfel datorita petelor de pe corp. Aceste pete apar in special in zona spatelui si in fata pe piept. Sunt pete de culoare maronie, nu dor, nu sunt proeminente, dar daca nu le dau cu o crema speciala (acid benzo-salicilic) se tot inmultesc. Aceasta crema mi-a fost prescrisa de un medic dermatolog din Iasi si cu greu gasesc crema preparata in farmacie.
As dori sa stiu mai multe despre aceasta bola si daca poate fi tratata definitiv.

Cu respect, Oana Spataru
4 comentarii
0
22-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pitiriazisul versicolor este produs de o levura saprofita care traieste pe pielea noastra, numita Pytirosporum ovale.
Ea se dezvolta de la pubertate, odata cu glandele sebacee. Manifestarile de pitiriazis apar la persoanele care transpira mai mult (sportivi, muncitori din turnatorii, etc.), la cei care stau in mediu umed (inotatori, spalatorese, etc), sau in perioadele mai calde ale anului.
Daca este tratata corect, inca de la aparitie, ea nu pune probleme deosebite. In timp se capata o imunitate fata de aceasta levura si nu mai apar manifestari clinice.
Exista in prezent mai multe antimicotice eficiente: Lamisil, Lomexin, Terbisil, Travogen, Clotrimazol, etc.
Vechile preparate pe baza de iod si acid salicilic au ramas la fel de eficiente, insa au dezavantajul ca ingalbenesc pielea si nu pot fi administrate la persoanele alergice la iod.
Medicul care ti-a prescris tratamentul cu iod benzosalil in urma cu 10 ani eram cumva eu???
0
22-03-2007, ora 00:00
oana spataru
Nu este medic/terapeut
oana spataru
Nu mai tin minte numele medicului caci pe vremea aceea eram tanara si studenta si am mers la Policlina pentru studenti. Crema mea nu stiu daca are iod (e albicioasa, grasa si ustura serios).
Intrebarea mea este daca in ultimii 10 ani tratamentul este definitiv.

Cu respect, oana
0
22-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Inseamna ca nu eu ti-am dat tratamentul!
Tratamentul a fost si este eficient, dar nu cred ca ati inteles esentialul! Ciuperca traieste in mod normal pe pielea noastra, a tuturor! Pentru a nu se manifesta sub forma de pitiriazis trebuie sa capatam noi o imunitate fata de ea.
0
23-03-2007, ora 00:00
oana spataru
Nu este medic/terapeut
oana spataru
Imi cer scuze ca am citit mesajul anterior in graba.
Petele acestea mi-au aparut pe piele inca din perioada copilariei; tin minte ca atunci ma dadeam cu niste solutii preparate in farmacie (brrr, ce urat miroseau ! Cred ca erau pe baza de iod ca imi ingalbeneau pielea).
Crema pe care o folosesc acum este ok doar ca dupa ce o aplic petele se inrosesc de parca as fi lovita cu urzica. Asta nu este nicio problema.

va multumesc pentru raspunsul prompt,
Oana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.