pitiriazis

17-08-2009
beatricealin
Nu este medic/terapeut
beatricealin
de aproape 2 ani imi apar mereu pete albe pe spate in ultimul timp mia aparut mai mult pe picioare sunt foarte inestetice si cu greu imi trec pana acum am avut aproape in orice zona a corpului mai putin pe gambe si fata. doctorii (pentru ca am avut parte de mai multe pareri) mau diagnosticat cu pitiriazis si miau prescris creme si niste solutii fcaute in laborator pe baza de sulf pentru putin timp trec si dupa apar iar, in ultimul timp avand tot mai multe si se inmultesc repede probabil si din cauza expunerii la soare (folosesc creme de protectie). as avea nevoie de un sfat nu sunt in totalitate sigura k e pitiriazis si mie teama sa nu fiev itiligo. precizez ca la inceput petele au fost maroo dupa care ajungeau sa dfie albe insa acum imi apar direct albe poate e si d la bronz nu observ cand sunt maro. va rog dak se poate sa ma ajutati cu o parere si sami spuneti cat de recomandate sunt pastilele antifungice si daca leas putea lua fara reteta pentru ca locuiesc in italia si nu am cum sa fac rost de reteta.
3 comentarii
0
18-08-2009, ora 21:36
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu cred ca nu este bine sa faci tratament cu pastile antifungice daca nu este clar diagnosticul !
Pitiriazisul NU apare pe picioare!
0
19-08-2009, ora 11:54
beatricealin
Nu este medic/terapeut
beatricealin
dumneavoastra ce credeti ca ar putea fi. mie una mie foarte frica sa nu fie vitiligo. nu am posibilitatea de a merge la dc k nu locuiesc in ro si nu am medic de familie aici. am fost la 3 doctori si miau zis acelas lucru si cu retetele care mi leau dat mia trecut da doar pentru un timp. ce credeti ca poate fi. petele sunt pe partea din spate a picioarelor si sunt ca niste floricele de 2 cm sa zic. cemi recomandati daca ati putea sami dati si niste nume de creme incerc orice ar fi.
0
20-08-2009, ora 18:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa fie vitiligo, insa pana nu este un diagnostic cert nu este recomandabil sa faceti vreun tratament!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.