cum scap de pistrui?

14-05-2011
renatabalint
Nu este medic/terapeut
renatabalint
Buna ziua! am pistrui pe fata si acuma urmez un tratament cu ipl la un salon de cometica, dupa a3a sedinta nu vad nicio imbunatatire, iar tratamentul implica 5 sedinte, oare nu se va intampla nimic pana la final! Cosmeticiana mi/a recomandat sa folosesc o crema glyco a 12% pt peeling, dar am auzit ca nu ar fii bine sa o folosesti vara. este adevarat?? anticonceptionalele(dianne 35) accentueaza aparitia pistruilor? De asemenea mai folosesc si lamaie din cand in cand pt decolorarea lor! ajuta? va multumesc
5 comentarii
0
15-05-2011, ora 13:04
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Draga mea, opreste tot ce faci.Sunt Raluca, fata doamnei Elena, dar folosesc id mamei deoarece eu nu sunt inscrisa pe forum.Fiind asistent medical si cu experienta propie-am trecut si eu prin asta, mi-am permis sa iti raspund.
1. Pt.pistrui nu exista tratament ca sa-i faca sa dispara;este pigmentul mai accentuat ca atare nu poti sa-i faci nimic.Sunt anumite pastile care pot reduce melatonina, dar functioneaza bine ca tratament indelungat cu efecte vizibile in sezonul rece.La soare se accentueaza;in plus nu am de unde sa stiu ca nu ai dezvoltata si o fotodermatita pe langa pistrui.
2.Dianele 35 pateaza fata.Apar niste pete maronii care vor disparea destul de greu dupa ce intrerupi tratamentul.In plus Diane 35 este un tratamentre destul de puternic si agresiv, nu ti-l recomand;se foloseste doar in cazuri extreme-atentie mare la ficat.Daca totusi trebuie sa iei anticonceptionale, ti-asi recomanda sa te reorientezi sau sa mergi la un cabinet de planificare familiala pt. recomandari(depinde pt. ce vrei sa le iei).
4.Tratamentul la salon nu va da rezultate(imi pare rau sa-ti spun dar nici cu mine nu a finctionat);tipa de acolo nu e fraiera sa-ti spuna adevarul, doar o platesti;eventual poate iti va recomanda in plus cateva sedinte.
5. Crema cu glicerina e OK, iti va inmuia pielea nimic altceva si orice produs de exfoliat care vei folosi la lua celulele moarte nu si pistruii.Atentie ca nu cumva sa folosesti creme pe baza de cortizon si apoi saiesi la soare, e vai si amar.
6.Pt a nu dezvolta o fotodermatita(in cazul in care nu o ai deja-sigur esti de pigment deschis)foloseste creme solare protectoare cu 50+ la ultraviolete.
7.De zeama de la lamanie sincera sa fiu nu am auzit, dar.nu vad cum ar decolora(ma abtin unde nu stiu).

In concluzie, nu stiu cat de tanara esti, dar cu siguranta iti pot spune ca sunt baieti carora le plac de moarte felete cu pistrui;ca poti folosi fara nici o problema un fond de ten bun pt. a acoperi pistruii si eventual o pudra buna(daca te intereseaza doar pe tine sa fii frumoasa si nu pt.un baiat).Te sfatuiesc sa folosesti o crema solara cu protectie maxima si pe ca se poate tine-ti fata protejata de soare chiar si cand ai crema 50+
Sanatate multa.
0
05-06-2011, ora 10:17
donciu carmen
Nu este medic/terapeut
donciu carmen
Si eu am cativa pistrui pe fata care, normal k se accentueaza in timpul verii.Nu fosesc nimic, pur si simplu ii ignor pt k nu se cunosc prea bine dar am auzit ca ceaiul de patrunjel e foarte bun pt asta.Mai sunt si mastile cu castravete.Mai e si la farmacie o crema f buna pe care am folosit-o de mult dar nu mai stiu cum se numeste.Trebuie sa folosesti o crema cu factor de protectie f mare.Daca vrei sa-i acoperi doar, e un fond de ten la INFINITI, mineral silklift(e un tub negru).E super pt k acopera f bine si nu e f scump.
0
18-07-2011, ora 22:22
Lory18
Nu este medic/terapeut
Lory18
si eu am cativa pistrui mici..dar nu se observa decat vara mai rau,..atat...dar nu ii bag in seama..lasa'i la locul lor:D
0
15-09-2011, ora 23:12
bella-rosa
Nu este medic/terapeut
bella-rosa
Buna ziua ! Am 22 ani si am si ma confrunt si eu cu problema pistruilor, sunt atit de inestetici si ma deranjeaza fff tare, si sunt situati anume in regiunea nasului si a pometilor( sunt congenitali). in timpul cald folosesc creme de protectie, dar as vrea sa stiu daca as face un peeling superficial sau cu acid glicolic oare ar disparea, sau cel putin s-ar mai diminua?

Numai bine!
0
26-11-2021, ora 18:44
Soniaaa
Nu este medic/terapeut
Soniaaa
Dr Renard Gad are la clinica tratament cu laser 3 sedinte si ai scapat definitiv, ca si pret 350 de euro o sedinta, minim 3 sunt necesare ! Rezultatul o sa il observati dupa o saptamana, o sa fie foarte ciudat atunci cand va demachiati cu dischete veti vedea acea melanina de pistrui pe discheta si nu o sa va vina sa credeti cat de real este acest tratament ! garantat 100% cautati pe internet Dr Renard Gad top medic in Bucuresti !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar pistruii?
  • Ce trebuie să știi despre pistrui
  •