piodermita remanenta sau foliculita ?

27-12-2008
dogaru liliana
Nu este medic/terapeut
dogaru liliana
Am un copil (baiat ) de un an si opt luni caruiain luna septembriei-au aparut niste bubite (cosuri) cu puroi in cap. Medicul de familie ne-a recomandat ( in urma diagnosticului de piodermita) crema cu clorocid administrata de trei ori pe zi dupa dezinfectia locala cu Betadine iar intern Cexil."Bubitele" treceau cate o zi doua, dupa care apareau din nou. Am facut acet tratament 15 zile dupa care tot medicul de familie ne-a prescris fucidin tot de trei ori pe zi dupa dezinfectia cu Betadine. Bubitele dispareau si apareau din nou dar maiputine, pentru ca in noiembrie saapara din nou in numar mare.Am mers la un dermatolog in oras care ne-a recomandat efectuarea unei antibiograme (care a iesit negativa) si administrarea de antibiotic Klacid (5 ml de doua ori pe zi). Problema adisparut pentru 7 zile (record) dupa care au aparut din nou bubitele ( cei drept mai putine). Fiecare dintre medici ne-au recomadat sa punem in apa pentru baie "hipermanganat" dar acesta nu se gaseste in nici o farmacie.
Rog sa imi dati o sugestie ca nu mai stim ce sa mai facem cu pustiulica.
1 comentarii
0
28-12-2008, ora 06:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Aceasta piodermita ce mereu apare in ultimul timp este intretinuta de ceva.Tunde copilul cat poti de scurt.Spala-i separat de hainele voastre caciulitele si lenjeria unde sta copilul ziua si noaptea, apoi dezinfecteaza-le lasandu-le in clor un sfert de ora, apoi clateste-le foarte bine.Daca aceste caciulite le ai de la alt copil arunca-le si cumpara-i noi.Cei ce pun mana pe copil sa nu fie bolnavi, vezi sa nu aiba ei insisi cosuri pe maini, pe fata.Copilul sa aiba pieptenele lui, numai pentru el.Cadita in care ii faci baie sa nu o mai folosesti si la spalat altceva, Si toate hainutele sa le speli individual, intr-un lighenas numai pentru el.Te cam bat la cap, dar aceste reguli de igiena sunt foarte importante, caci toate infectiile pielii la copilasi sunt preluate din ambient si de la anturaj.O alta problema, nu-i dati baiatului multe dulciuri concentrate.Daca nu gasesti permanganat cde potasiu fierbi 20minute-o jumatate de ora frunze de nuc sau morcovi in doi litri apa si o acoperi. cand termini baia copilului sa fie calda si sa clatesti copilul cu ea pe cap.Spala-l pe cap la doua zile :sa folosesti sampon pentru copii Johnson.Sarbatori fericite!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.