piodermita

25-04-2009
maestrul
Nu este medic/terapeut
maestrul
am o problema pe care abia acum am descoperit ca e destul de naspa. de pe la 17 ani mi-au tot aparut diverse cosuri pe spate si pe fese. la inceput nu le-am dat importanta, am zie ca vor trece dupa pubertate. nu a fost deloc asa si le am si acum, dupa 20 de ani. e drept ca nu m-au deranjat f. tare mai ales ca nu se vedeau, chiar daca din cand in cand unele erau furuncule si ma dureau un pic. singurele momente cand mai scapam de ele era cand faceam palaja si se uscau pt. vreo luna maxim. numai ca, de vreo 3-4 ani cand merg la mare dupa vreo doua zile incep sa ma irit pe piept si imi apar niste bubite rosi.
mai mult, pe fondul unui exces de sebum pe care l-am avut dintotdeauna, acum vreo 18 luni mi-au aparut insa niste bubite pe ceafa. am zis ca e ceva temporar, insa, iarasi, din pacate, nu a fost asa. mai mult, chiar suprafata lor s-a extins. am fost la doctor si mi-a zis ca e piodermita. mi-a dat o solutie, zineryt, si un antibiotic, zinnart, care contine cefuroxima. problema mea este: tratamentul e corect? si inca ceva: e bine sa mai merg la mare si sa fac plaja in conditiile astea?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.