as vrea sa imi schimb pilula contraceptiva

03-01-2011
ann3
Nu este medic/terapeut
ann3
iau d un an si jumatate marvelon 28, si as vrea sal schimb. as vrea sa stiu si eu niste sugesti...
9 comentarii
0
03-01-2011, ora 20:02
ica77
Nu este medic/terapeut
ica77
buna seara, am29 de ani si dupa ce am nascut acum 5 ani am aflat ca am endometrul marit.Am luat aproape 2 ani anticonceptionale janine pe care le/am oprit din cauza problemelor biliare pe care le am.Mi s/a montat sterilet pe care l/am suportat aproape 2 ani intrucit am un ciclu menstrual de 7 zile, abundent, endometrul s/a marit dinnou si medicul mi/a extras steriletul.In preyent iau anticonceptionale janine pe care insa as vrea sa le schimb deoarece am slabit citeva kilograme, fiind subponderala, si problemelor cu veyica biliara.Ce anticonceptionale imi recomandati si cind sa incep utilizarea lor(fac pauza intre janine si cele noi sau nu).Va multumesc.
0
03-01-2011, ora 23:05
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu abuzati cam mult de propriul organism, luand medicatie hormonala timp indelungat si introducand corpi straini in uter ? Va bazati prea mult pe noroc plecand de la premiza ca asemenea agresiuni vor fi fara urmari.
0
04-01-2011, ora 10:58
ica77
Nu este medic/terapeut
ica77
Va multumesc pentru raspuns dar nu am inteles prea bine.Stiu ca ambele optiuni sunt cu urmari in consecinta ar trebui sa vedem care au cele mai putine efecte negative, intrucat nu-mi mai doresc alt copil.Mentionez ca anticonceptionalele le-am luat la sfatul medicului ginecolog pt tratarea endometrului ingrosat.Indrumati-ma va rog ce metoda contraceptiva sa aleg.
0
04-01-2011, ora 23:17
ann3
Nu este medic/terapeut
ann3
iau pastilele aceste de la midic nu aiurea de4 capul meu... doar eram curioasa si nu prea am mai ajuns pe la doctor de accea intrebam;))
0
04-01-2011, ora 23:18
ann3
Nu este medic/terapeut
ann3
medic*
0
05-01-2011, ora 16:20
ann3
Nu este medic/terapeut
ann3
gata am gasit cu ce sa le inlocuiesc... am fost la doctor si mia dat pe aceiasi baza doar ca se numesc "desorelle"
0
05-01-2011, ora 23:11
ica77
Nu este medic/terapeut
ica77
Am auzit de desorelle, ca fiind f. bune.Scrie-mi si mie ann3 cum te simti de la ele.Dl dr.se pare ca nu ne mai spune nimic.
0
05-01-2011, ora 23:44
ann3
Nu este medic/terapeut
ann3
imediat ce le incep promit k iti scriu doctora ma zis k sunt k si marvelon 28...
0
15-01-2011, ora 10:47
ann3
Nu este medic/terapeut
ann3
am inceput pastilele de vreo sapt si cv si vreau sati zic k ma simt fff bn dupa ele...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  • Contraceptiv masculin sub formă de gel eficient la maimuțe
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pilula contraceptivă masculină este sigură și eficientă (Studiu)
  •