pilozitate pubiana bebelus

19-01-2009
simonap
Nu este medic/terapeut
simonap
baietelul meu, de 6 luni are cateva fire de par pubian, de fapt e mai mult un fel de puf... din ceea ce am citit acest lucru se poate datora unor derelari hormonale, sau nu.stiu ca se fac analize, dar nu stiu ce analize...
nu mai are alte simptome sau semne. e vioi, are toate achizitiile unui copil de 6 luni, mananca, doarme bine.
e tost testat la nastere tsh...si nu avea nimic...
credeti ca poate fi ceea ce americanii spun "baby fuzz"?...sau poate fi de la carnea de pui din comert... desi nu a mancat nici foarte mult, nici o perioada lunga...aproximativ 1, 5 luni si nu zi de zi...
3 comentarii
0
19-10-2009, ora 12:24
alinuttzza15
Nu este medic/terapeut
alinuttzza15
spune-mi te rog daca ai rezolvat cu problema pilozitatii la bebelusul tau. am o fetita de 5 luni si jumatate si am constatat de aproximativ 2 saptamani ca i-au aparut cateva fire de par pubian. Mai mult, mi se para ca se indesesc si cresc in lungime. Am fost la medicul pediatru si ne-a dat o trimitere la PArhon. Dar nu am nici un nume de medic, nu stiu la cine sa ma duc. daca ma poti ajuta cu cateva informatii, iti multumesc frumos.
0
19-10-2009, ora 12:48
simonap
Nu este medic/terapeut
simonap
baietelul meu are acum 1 an si 3 luni si nu mai are nici un fir de par pubian...au cazu toate.eu nu am facut nimic...am citit ca unii copii se intampla sa aiba astfel de probleme...am intrebat si un pediatru si mi-a zis ca, daca nu apar altfel de aspecte care ar putea duce cu gandul la o boala endocrina(cum ar fi la baieti penisul sau testiculele mai mari), sa stau linistita...
am mai citi ca ar fi putut fi o deficienta de sodiu.stiu ca se face o radiorafie a pumnului.dar mai multe nu pot sa spun si nici sa-ti recomand un medic...stiu ca atunci am citit despre medicii de la parhon si stiam unul, dar l-am uitat.
sper ca si la fetita ta sa fie ca si la baiatul meu...stai linistita si.sfatul meu...mai urmareste vreo 2-3 sapamani evolutia firelor de par.
mult succes
0
19-10-2009, ora 15:59
alinuttzza15
Nu este medic/terapeut
alinuttzza15
iti multumesc frumos pentru promptitudine si informatiile oferite. sper sa nu fie nimic alarmant nici pentru fetita mea. nici ea nu are alte simptome... creste normal, mananca, doarme bine. cred ca o sa mai astept putin sa urmaresc evolutia.
multumesc si multa sanatate bebelusului si tie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Și bebelușii iubesc supereroii
  • Bebelușii pot face asocieri între sunete și emoțiile de pe față
  • Diferența dintre hirsutism și hiperpilozitate (și recomandări în ambele cazuri)
  •