pietre si nisip la rinichi

09-07-2008
sarrb
Nu este medic/terapeut
sarrb
am fost diagnosticata cu piatra la rinichiul stang si nisip la ambii. am inceput tratament cu no-spa si urinex insa si dupa o saptamana am avut iarasi o criza insa nu atat dureri cat urinari dese si putin. intrebarea mea ar fi daca e normal sau trebuie sa-mi fac si un consult ginecologic
8 comentarii
0
10-07-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Ex ginecologic este important pt diagnostic diferential(pt a fi mai siguri ca este cauza urologica si nu este si ceva ginecologic asociat pt durerile mentionate). Trat pt litiaza renala este corect, dar daca probl nu se rezolva, poate fi nevoie de o litotritie extracorporeala(sfarimarea pietrei cu un aparat pt a se ajuta eliminarea ei).
0
11-07-2008, ora 00:00
sarrb
Nu este medic/terapeut
sarrb
multumesc pentru sfatul acordat
0
13-07-2008, ora 00:00
daniela.m
Nu este medic/terapeut
daniela.m
Tratament cu urinex si no-spa fac si eu si ma simt bine. sunt in strainatate si am facut aici analize cand eram chiar in criza si bacterian nu a iesit nimic(medicul de familie presupunea cistita).anul trecut, in tara, am facut examen ginecologic si e totul ok, dar trebuia sa fac si analize pt litiaza renala.nu am avut timp. cert este ca am facut iar o criza in primavara cu sangerari la urinare.de durere nu mai vorbim. repet, in tara nu am avut probleme, dar nu beam apa mai deloc si frig cat cuprinde.in schimb aici beau circa doi litri pe zi. nu stiu ce sa mai fac.abia am depasit iar o criza si urinex si no-spa m-au ajutat.si trebuie sa zic ca si sare calda in saculet tinuta pe zona rinichilor si pe burta. nu stiu ce sa mai fac. am scris tot ce se intampla(cred) cu speranta ca macar aflu daca e cistita sau ceva nisip la rinichi.va multumesc mult!
0
19-08-2008, ora 00:00
bisoceanu camelia
Nu este medic/terapeut
bisoceanu camelia
am facut o criza de colica renala si la urgente mi s-a dat tratament cu zanocin, no spa, ketonal si rowatinex.cu cateva luni in urma imi aparuse nisip la rinichi, am tinut tratament cu urinal am renuntat la sucuri si acidulate, am baut doar apa plata, am repetat analizele si nu mai erau pb.vreau sa stiu de la ce mi s-a declansat criza pt ca nu am pb ginecologice si nu sunt sensibila la raceli de orice fel.trebuie sa fac un eco si sa repet analizele dupa trat asta.se tine vreun altfel de regim(am inceput sa beau ceaiuri de coada calului si cozi de cirese...)?multumesc.
0
10-10-2008, ora 00:00
cristina2000
Nu este medic/terapeut
cristina2000
SALUT! Fa o ecografie renala pt a sti ce dimensiuni are piatra si unde este pozitionata.Cand esti in crize nu consuma foarte mult lichid, in rest bea ceaiuri:cozi de cirese, coada soricelului., iar daca durerile nu dispar.totusi mergi si fai litotritie(ciocanele)
0
24-09-2010, ora 20:14
minacov
Nu este medic/terapeut
minacov
buna ziua! va rog sa ma lamuriti si pe mine putin...fetita mea, in varsta de 4 ani, are nisip la un rinichi(am facut ecograf)doctorul mi-a dat niste pastile urinex(cred ca asa se numeau)dar nu i-am dat pt ca pe prospect scria ca nu se dau sub 6 ani(asta e sistemul in tara noastra) bine ca am citit prospectul! fetita e mica si nu o pot obliga sa bea ceaiuri...nu bea decat apa. va rog mult sa-mi spuneti ce pastile pot sa-i dau, tinand cont ca are 4 ani? multumesc
0
08-11-2010, ora 10:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se pot elimina pietrele/nisipul la rinichi facand baie in apa plina cu apa fierbinte cate jumatate de ora pe zi.

In plus faceti o cura de cateva zile cuceai din radacina de patrunjel care are gustul unei supe. Nu este deranjant precum alte ceaiuri din plante medicinale.

Se ia 1/2 kg radacina de patrunjel si se spala bine cu mana. Se rupe (nu se taie cu cutitul sau cu alte metale).

Se pune la fiert in 3 litri de apa si se lasa sa fiarba pina raman 2 litri de lichid. Se strecoara si lichidul obtinut se pastreaza. Peste radacina fiarta mai inainte, se toarna alti 2 litri de apa si se fierbe din nou pina ramane 1 litru de lichid. Vor fi in total 3 litri de lichid care se va pastra in sticla in frigider. Se beau 3 pahare pe zi (dimineata, pranz, seara), inainte sau dupa masa. Cu timpul calculii se vor gelatiniza si se vor descompune pe nesimtite producand eliminarea fara dureri.

Se bea lichidul pina se termina. Daca este cazul, se reia tratamentul dupa o pauza de 3 luni.

Eu am facut tratamentul o singura data, acum 7 ani si nu a mai fost necesar sa il mai fac.

Multa sanatate, pace si liniste sufleteasca va doresc.

Clara
0
25-03-2011, ora 10:29
radu_ploiesti
Nu este medic/terapeut
radu_ploiesti
Buna ziua.
va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.nevasta mea are 27 de ani si astazi a durut-o foarte tare rinichii.am dus-o la spital si a fost diagnosticata cu nisip la rinichi.i s-a spus ca rinichiul stang este in proportir de 50 % compromis.i s-a prescris un tratament cu cystone timp de 4 luni si sa bea lichide minim 2 l pe zi.este adevarat ca rinichiul nu se mai poate reface complet toata viata?este bine sa bea 2 litri de lichide pe zi?ce alte medicamente sau produse naturiste mi poate lua pentru refacere?
Va multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alergarea la maraton poate provoca insuficiența renală acută
  • Cum ne putem distruge rinichii
  • Calculi urinari - reguli de alimentație și hidratare
  • Cum pot fi eliminate pietrele la rinichi
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Schimbările climatice vor influența incidența cazurilor diagnosticate de pietre la rinichi
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •