pietre la fiere, mal, dureri abdominale

19-06-2011
adin12
Nu este medic/terapeut
adin12
Mama a facut 4 ecografii 2 la policlinica unde i sa spus ca are pietre de 1 cm si sa le scoata, 2 in spital fiind internata ca are dar is mici si sa nu le scoata si un CT unde i sa gasit colecist cu imagni reflectogene iar un reflexolog ia spus ca are mal, i sa facut endoscopie, colonoscopie, EKG, sange-normale Consult psihiatric-are tulburare somatiforma pe fond involutiv
Are si H.Pylori-4, 44; are dureri abdominale, intesne umflate--dureri imttermitente[o apuca apoi o lasa iar dupa 5 minute o ia iar]Va rog sa-mi spuneti ce sa faca-are 78 de ani
Multumesc,
6 comentarii
0
20-06-2011, ora 16:47
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Despre necesitatea unei interventii chirurgicale nu e de competenta mea sa va raspund, ceea ce va pot spune este ca nu exista tulburare somatoforma fond involutiv. Este un diagnostic gresit formulat, oricum presupun ca s-a pus in urma unor simptome pe care la varsta mamei dvs e important sa le trateze, altfel aparand complicatii mai tarziu.
0
20-06-2011, ora 16:57
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Va sfatuiesc in cazul in care nu ia tratament psihiatric sa mergeti un medic psihiatru pentru initierea unui tratament.
0
20-06-2011, ora 19:10
adin12
Nu este medic/terapeut
adin12
Multumesc pentru raspuns!!! tratament pshiatric: Doxepin, Niitrazepam-Diagnostic Tulburare somatiforma pe fond
involutiv;, Eco.abdominbal
-colecist cu imagini reflectogene, splina-11, 2 cm,
rinichi sting, drept, pancreas normale Colonoscopie totala fara modificari
Endoscopie- esofag liber, mucoasa gastrica integra, pilor integru, mucoasa bulbara integra
analiza sange Diagnostic: Boala ulceroasa

Colon iritabil, Colecistita cronica litiazica, EXAMEN CT ABDOMEN
NATIV SI POST ADMINISTRARE IV DE CONTRAST
CONCLUZII; Degenerescenta sclerolipomatoasa
pancreatica
Chist cortical renal drept
Moderata ingrosare parietala a mucoasei regiuni
bulbo-antrale ; apoi sa facut o ECOCARDIOGRAFIE TRASTORACICA cu rez;
disfunctie diastolica tip I
Insuficienta aortica
Nu stiu cui sa ma adresez--poate med, naturisti, biorezonanta-cui sa ma adresez.Va rog sa ma ajutati!!!!
Multumesc,
0
20-06-2011, ora 22:28
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Doxepinul este un tratament total nepotrivit, vechi, folosirea lui aproape a incetat in ultimii ani si cu numeroase efecte adverse. In plus el predispune la accelerarea tulburarilor cognitive (atentie, memorie) care oricum sunt in declin la varsta aceasta.Nitrazepamul are risc de dependenta si de asemenea pentru accentuarea tulb cognitive. Va sfatuiesc sa cereti o a doua opinie psihiatrica. Despre partea digestiva, de asemenea, e bine sa o vada un gastroenterolog competent.
0
21-06-2011, ora 15:18
adin12
Nu este medic/terapeut
adin12
Multumesc penntru sfat, ccred ca un tratament naurist ar fi bun. Va rog sa-mi dati un sfat in aceasta privnta!!
Xanax de o, 25 mg--2 tabl./.zii e bun Fasconalul i sa interzis deisi ea zice ca o linisteste-medicul gastroenterolog
pentruboala ulceroasa-2 rani miici-dvs. ce sfat imi dati? pentru ca traies in confuzie!!!

Mutumesc,
0
21-06-2011, ora 19:05
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Xanaxul e util pe moment, dar luat peste 30 de zile da dependenta. Fasconalul nici eu nu sunt de acord cu el, contine aspirina, paracetamol, cafeina si codeina. Aspirina e interzisa datorita ulcerului, cafeina o agita.
Mai mult nu pot sa spun fara sa vad persoana, ea trebuie evaluata direct, caci risul de a gresi este foarte mare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pietrele la fiere pot crește cu o cincime riscul apariției bolilor de inimă
  • Durerea de burtă
  • Regim litiază biliară - dieta și tratament pentru calculi în vezica biliară (colecist)
  • Durere de burtă
  •