dibet, hepatita B + pietre la fiere

06-09-2008
beatrice1987
Nu este medic/terapeut
beatrice1987
Va rog din suflet sa ma ajutati! Bunica mea este diabetica si face insulina de 3 ori pe zi. A fost descoperita cu hepatita B, dar tine regim si se protejeaza (regim drastic), pe langa aastea, ca nu ar fi de ajuns, are si pietre la fiere. Stiu ca le avea de 14 mm, dar intre timp au mai crescut. Va rog mult, spuneti-mi daca are diabet cu insulina se poate opera de fiere? cu cutit sau laparscopic? si unde este cel mai sgur, chiar daca este scump! va rog mult dati-mi un raspuns cat mai repede, sunt disperata. Bunica imi este ca si mama
3 comentarii
0
08-09-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Astazi, colecistectomiile se fac laparoscopic ; Ce varsta are bunica ta? Si pacientii varstnici, cu diabet zaharat pot fi operati dupa o evaluare atenta si stabilirea riscului operator; in orice clinica de chirurgie, se pot face interventii laparoscopice; numai bine
0
02-11-2009, ora 11:10
catalintal
Nu este medic/terapeut
catalintal
Buna ziua, o cunostinta are pietre la fiere, vfrea sa va intreb daca se pot elimina cu vreun tratament sau e nevoie de operatie? fierrea e ca si sticla, plina de pietre si are crize foarte puternice. Daca se tine regim strict + tratament exista vrei sansa de vindecare?

Multumesc

cu stima,

catalin
0
15-09-2010, ora 20:08
cipolyno
Nu este medic/terapeut
cipolyno
Buna as vrea sa stiu si eu care este riscul in cazul unor pietricele mici la fiere sau mai exact de ce ar trebui sa ma feresc sa nu-mi plece pietrele ca nu asa vrea sa-mi scot fierea am 23 ani mi se pare cam repede totusi.multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici