pierderi de memorie si vedere cu un ochi

09-08-2008
Olaru Marioara
Nu este medic/terapeut
Olaru Marioara
mi s-a intamplat de doua ori, ultima data de vreo doua saptamani.Iata: eram la Covasna, faceam baile obisnuite, mergeam la mofeta, dar o suportam greu-simteam o apasare la inima si respiram cu dificultate, dupa care am si renuntat.Intr-o dupaamiaza, am inceput sa vad cu ochiul drept o lumina tremuranda, aveam o durere de cap si apoi cu ochiul drept nu mai vedeam deloc.Orice priveam se vedea doar pe jumatate, chiar si telefonul, parca ar fi fost taiat pe lungime. In timpul acesta povesteam celor din jur ceva, dar la un moment dat nu mai gaseam cuvintele, desi stiam ce trebuie sa spun.Oricat m-am chinuit, nu reuseam sa spun ce vreau.Am incercat sa ma concentrez, dar degeaba, iar capul ma durea mai rau.Cei din jur m-au sfatuit sa merg la cabinetul medical, era pe acelasi palier, m-am dus- tensiunea 9-pt. mine era obisnuit, nimic nou, asa era si in tinerete, dar la sosirea in statiune, ar fi fost 12, asistenta m-a servit cu un algocalmin, m-a sfatuit sa beau mai mult lichid si sa nu mai merg la mofeta.Mi-am revenit repede.dar m-am speriat pt. ca nu stiu ce se intampla.Prima data mi s-a intamplat acum zece ani in timpul unei gripe.Aveam febra mare si am crezut ca e normal sa fie afectati anumiti centri nervosi si sa nu mai vad decat jumatate de ecran la televizor, jumatate din orice lucru privit, iar cand voiam sa vorbesc, nu gaseam cuvintele, desi stiam bine ce am de spus. Ma tem sa nu ma trezesc cu cine stie ce boala.Ce ar trebui sa fac?
3 comentarii
0
09-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Nu ne-ati spus ce varsta aveti;este important sa stim, ne putem orienta catre o patologie;Ar fi bine sa faceti un consult oftalmologic complet( inclusiv determinarea TIO, examen al fundului de ochi), un camp vizual, consult neurologic, ecografie Dopller -artere carotide, investigatii biochimice :screening( HL, VSH, glicemie, TGP, TGO, uree, creatinina), colesterol, trigliceride, lipidograma;de asemenea ar fi util un consult cardiologic, ECG; numai bine
0
10-08-2008, ora 00:00
Olaru Marioara
Nu este medic/terapeut
Olaru Marioara
Am 50 ani; am facut un control oftalmologic, port ochelari la citit-scris; +1, 50, in rest nu am nimic; VSH 22mm/h; L-4, 4G/l; Hb/4-7, 90mmol/l; TGO16U/l; TGP-13U/l; colesterol 6, 98mmol/l; glicemie 4, 63mmol/l; uree 6, 03mmol/l; crea 101, 7; acid uric256 ; trig 1, 24mmol/l; HDL 1, 6ommol/l; LDL 4, 83mmol/l ; Na141mmol/l; K4, 3mmol; Ca1, 16mmol/l; Mg0, 83mmol
sumar urina-D 1.020;A-urme fine; P-Z-neg; sed- 18-20 hematii
0
11-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine sa faceti si consulturile mentionate mai sus, neurologic si cardiologic;de asemenea, si investigatiile specifice;in ceea ce priveste investigatiile de mai sus, va pot spune ca prezenta hematiilor in urina nu este normala, iar pentru a interpreta celalalte valori, ar fi bine sa avem ca referinta, valorile normale ;numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: