pierderea vocii

17-01-2006
laura
Nu este medic/terapeut
laura
Perioade in care imi pierd vocea, senzatie de spasm la nivelul laringelui (corzilor vocale) incapacitatea de a articula anumite cuvinte, senzatia de sufocare
10 comentarii
0
18-01-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Un control ORL ati facut? Cat de lungi sunt aceste perioade? Ce le face sa treaca? Apar in momente de stress? Iata cateva intrebari fara de care un raspuns mai specific nu cred ca e posibil.
0
18-01-2006, ora 00:00
laura
Nu este medic/terapeut
laura
Am facut un control ORL. Nu s-a descoperit nimic si am fost trimisa la endocrinologie. Am, intr-adevar, hipertiroridie dar se pare ca nu are legatura cu vocea. Problema aceasta nu are legatura cu stresul. Acum, pot spune ca am dificultati in a vorbi aproape tot timpul.
0
18-01-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Sugestia mea este sa incercati un consult neurologic. Eventual neurologul ar putea decide daca este cazul sa va trimita la o tomografie sau daca este doar o chestie functionala. Cand restul medicilor spun functional, de obicei catalogheaza problema ca fiind de natura psihologica.
0
04-04-2008, ora 00:00
ralu_aly
Nu este medic/terapeut
ralu_aly
Buna. De ceva timp am observat ca imi pierd vocea cand vorbesc.Prima data mi s-a intamplat cand am ridicat vocea la cineva, apoi am inceput sa am probleme frecvent si cand vorbesc calm.Nu sunt ragusita, m-a mai durut gatul dar nu m-am tratat cu medicamente.Am avut stafilococ auriu m-am tratat 3 luni apoi am facut streptococ ; m-am tratat si de streptococ dar acum am iar stafilococ auriu.Cu glanda tiroida nu am probleme.Stie cineva ce ar putea sa fie? Va multumesc
0
07-04-2008, ora 00:00
laura
Nu este medic/terapeut
laura
Pt Ralu
Si cum ai descoperit stafilococul? Ai facut exudat faringian? Eu nu am descoperit inca o cauza, desi am fost la ORL, a endocrinologie si chiar si la neurologie. Neurologul a tot insistat ca trebuie sa fie ceva pe baza de stres desi i-am explicat f clar ca, asemeni tie, imi pierd vocea in conversatii absolut uzuale. Chiar nu stiu ce sa mai fac si e din ce in ce mai rau
0
07-04-2008, ora 00:00
ralu_aly
Nu este medic/terapeut
ralu_aly
Buna. Am facut exudat faringian de am descoperit stafilococul, dar nu stiu daca are legatura asta cu pierderea vocii.
0
07-04-2008, ora 00:00
ralu_aly
Nu este medic/terapeut
ralu_aly
Nu stiu daca e vreo legatura intre stafilococ si pierderea vocii
1
11-03-2011, ora 12:49
mariapopescu
Nu este medic/terapeut
mariapopescu
Buna, sunt solist vocal, cant de vreo 4 ani si in ultimul timp m-am confruntat cu o problema destul de neplacuta: la concursurile la care merg si la spectacole, mi se intampla sa am emotii destul de mari si mi se usuca gatul, cu nevoie acuta de a elimina destul de des secretiile din gat. Paradoxal este faptul ca desi gatul mi se usuca, gura mi se umple de saliva! Problema este ca resimt imediat o problema in gat, care se manifesta prin senzatie de strangulare, cu usoara durere(in special in partea stanga) si senzatie continua de iritatie, dupa care, in urmatoarele zile, ma confrunt cu o tuse seaca. M-am gandit ca pot pune aceste simptome pe seama agitatatiei si a emotiilor...mai mult decat atat, un medic homeopat, la care merg cu regularitate, mi-a spus ca din cauza emotiilor fac spasme pe corzile vocale! Va rog sa ma ajutati, nu vreau sa am probleme cu vocea, pentru ca a canta e visul meu de-o viata! Nu stiu daca am probleme cu gatul sau...cu capul(in sensul ca toate astea vin de la emotii)!

Va multumesc anticipat si sper sa primesc un raspuns cat mai repede!
O primavara frumoasa tuturor!
0
14-05-2011, ora 14:44
anadeliamaria
Nu este medic/terapeut
anadeliamaria
Buna ziua!
am si eu o intrebare, este a doua oara cand mi s-a intamplat sa raman fara voce...am fost prima data la doctor nu m-a lamurit exact ce am diagnosticul fiind laringita am luat tratament si tot nu mi-am revenit, am incercat cu tratamente naturiste, ceai de muguri de pin, miere multa cu lamaie, si aseara am ramas di nou fara voce, din pacate lucrez si intr-un domeniu in care trebuie sa vorbesc f mult, insa nu mi s-a intamplat niciodata sa raman brusc fara voce, gatul nu ma doare pur si simplu daca vb mai mult ragusesc si apoi nu mai pot articula cuvintele, ce analize ar trebui sa fac pt ca daca ma duc la doctor imi da tratament de 4 -5 luni am tot luat antibiotic, consider ca atata tratament nu face bine organismului lus ca mai iau si antialergice, fiind alergica la parfuri, pufuri si polenuri
0
21-11-2017, ora 20:43
Vanina
Nu este medic/terapeut
Vanina
Bună seara, vă supun atenției existența unui grup de discuții pe tema tulburărilor de voce. Este un grup închis pe facebook și se numește Vocea mea pe bune - informații și suport ptr tulburările vocii. Vă așteptăm alături de noi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.