pierderea vocii

17-11-2008
2elena1972
Nu este medic/terapeut
2elena1972
Sunt invatatoare de 18 ani. In urma cu 2 ani au inceput durerile de gat. Uneori nu mai pot sa vorbesc si ma opresc la mijlocul frazei. Nu ridic vocea niciodata. Am fost la ORL. Cica nu am nimic, iar ca tratament, am avut doar vitamina A si propolis. Doctorul de familie spune ca am probleme din cauza prafului de creta pe care il inhalez. Nu stiu daca are vreo legatura, dar in acesti ultimi 2 ani am racit mult mai des, am fost ragusita de cateva ori la an. Ce ma sfatuit? Va multumesc!
1 comentarii
0
17-11-2008, ora 23:02
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Pe langa o crestere a imunitatii (pentru ca este anormal sa raciti asa des, si aici va recomand Vitamina C cu bioflavonoide si laptisor de matca) este bine sa priviti durerile de gat prin latura psiho-spirituala, pentru ca durerile de gat denota o manie reprimata care trebuie eliberata prin vorbire, scris, cantat sau confruntari directe... Pierderea vocii ar trebui sa va determine sa va puneti intrebarea: "de ce anume imi este teama sa vorbesc?" si reprezinta scuza perfecta pentru pastrarea tacerii... Senzatia de nod in gat (senzatia ca ceva va blocheaza gatul) poate fi asociata cu intrebarea: "ce anume mi se pare greu de inghitit?" si totdeauna reflecta tristetea si lacrimile inghitite... Remediu: rostirea cu glas tare a aspectelor ce va framanta (chiar prin tipete, daca este cazul) si impacarea cu pierderile suferite... Ne sunt date sa invatam a le trece... Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.