pierderea partiala a simtului gustativ si olfactiv

25-01-2013
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
buna ziua d-le dr flueraru,
pana acum v-am scris despre pb baietelului meu cu otitele si operatia lui de polipi de data aceasta am eu o pb orl;

am fost racita cca 3 sapt (mai intai dureri in gat 4-5 zile apoi tuse apoi mucozitati galbene si tuse productiva alternativ cu seaca)
am luat 7 zile paracetamol sinus (2/zi)apoi coldrex max grip 3 zile(2/zi) apoi 2 zile nurofen raceala si gripa (2/zi) si abia dupa 3 sapt am mers la control la ORLde unde a rezultat ca am sinuzita acuta :tratament nurofen 400 (2/zi); augmentin 10 zile) si apa de mare. (mi-a mai dat si bixtonim dar...nu l-am folosit pt ca nu aveam nasul infundat...poate am gresit dar.)
la 7 zile am fost la acelasi dr orl si in urma unei fibroscopii a vazut ac nu mai am infectie si mi-a mai dat Aerinaze 10 zile si Nasonex plus trebuie sa imi fac radiografie (tomografie cred) si sa merg dupa o luan iar la dansa.

oare cand imi va reveni mirosul si gustul (nu au disparut de tot)poate dura si ani de zile?
.as putea sa fac si vreun tratament naturist?

multumesc anticipat!

legat si de baietelul meu de o luna are iar nasul infundat (operat fiind in iunie anul trecut de polipi) ; m-am gandit ca poate fi de vina si faptul ca in casa avem foarte mare caldura (chiar daca aerisim des)
ii mai pun eu seara un prosop ud cu apa simpla pe calorifer...dar ce altceva sa ii mai pun pe el?am vazut ca recomandati des ceai de musetel?pic deulei eucalipt (cate?)
5 comentarii
0
25-01-2013, ora 15:22
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
deocamdata nu ma grabesc sa merg la tomografie (este cam scumpa...)..dar oare acel Nasonex(pe care nu l-am cumparat inca, dar iau deja Aerinaze) ma va ajuta in acest sens? sa imi revina cele 2 simturi?!

am uitat sa mentionez ca tusea mi-a trecut dupa primele 3 zile de antibiotica dar acum am cate o nara infundata in timpul zilei (cand dreapta, cand stanga) sau ma trezesc dimineata cu ea infundata.

multumesc mul!
0
25-01-2013, ora 15:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am mari dubii ca caele secretii sunt din sinus...
unica metoda de a diagnostica o sinuzita este radiografia saf...sau ct
la fibroscopie se vede numai mucoasa nazala...nu se ajunge in sinus...
acele secretii pot sa se formeze si pe o mucoasa faringiana iritata
dar indiferent de diagnostic
tratamentul corect local este cu aerosdoli, inhalatii, spalaturi nazale, gargara, aromoteraoie...cum am mai scris..
Mirosul si gustul... pot sa dispara si ca compllicatie a unei viroze... se trateaza la neurologie, , , si uneori nu isi revine deloc,
cat destre copil.. in casa tre sa fie 22_24 de grade nu mai mult
in rest pe forum gasiti si tratamentul cu colargol.. si tot ce am scris mai sus...e valabil si pentru el
0
25-01-2013, ora 16:12
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
MULTUMESC PT RASPUNSUL PROMPT!

m-ati speriat un pic cand ati spusca nu se trateaza deloc uneori...dar sper totusi...sa reusesc cumva;
sa inteleg ca la tomografie poate vedea daca am avut sinuzita si nu care ar fi motivul pt care am mirosul sau gustul mai slabe dezvoltate.
de unde mai pot veni acele secretii?

daca mai aveti timp sa imi raspundeti.:

iar celui mic (sper eu ca nu are iar polipi) -are 5 ani si 2 luni si o sa ii fac inhalatii cu ceai de musetel si 2-3 pic de eucalipt in el (il voi pune sa stea cu nasul deasupra canii cu aburi-cum am vazut ac i-ati explicat cuiva pe forum)- Ii pot pune si in aparatul de aerosoli aceasta combinatie sau seara pe prosopul ud din camera?cate min sa il las seara la aerosol ? plus 10 zile pic de colargol

o zi buna va urez!
0
25-01-2013, ora 18:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ct... arata schimbarile din sinus... dar si radiografia arata acelas lucru..
cerebral arata doar eventualele formatiuni tumorale si alte schimbari majore..
schimbarile pe nerv nu arata.
pentru copil...
ati inteles corect
aerosoli se fac de 2_3 ori pe zi cate 15_20 minute...
0
31-01-2013, ora 15:58
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
multumesc din nou!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi cercetări dezvăluie impactul pierderii mirosului
  • Pierderea mirosului, raportată în 86% din cazurile ușoare de COVID-19
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  • Anosmia (pierderea mirosului) - cel mai bun predictor pentru COVID-19
  • Cercetătorii au descoperit mecanismul care explică de ce pacienții cu COVID-19 își pierd simțul mirosului
  • 90% dintre persoanele care suferă de anosmie sau ageuzie din cauza COVID-19 își revin complet după doi ani
  •