pierderea echilibrului.. in urma operatiei pe cord, cand mi-a fost amputat piciorul drept

12-02-2011
roby lukas
Nu este medic/terapeut
roby lukas
Buna ziua. In anul 2008 am fost operat pe cord cu diagnosticul "endocardita infectioasa" - am fost operat si acum am o valva tisulara. In 2010, luna aprilie am fost internat cu diagnosticul "endocardita infectioasa recurenta". Am facut un tratament cu antibiotice: gentamicina 4 saptamani, simultan cu alte antibiotice. In saptamana 3-a mi s-a administrat cu vancomicina. La sfarsitul celei de-a 3-a saptamani am fost operat (cu anestezie locala) pentru o hernie inghinala mai veche. A doua zi, dimineata la trezire, mi-a venit o senzatie foarte puternica de greata si am vomitat instantaneu. Din acea zi, am constatat ca am in cap o permanenta senzatie de vertij si ca nu mai am echilibru. La sugestia medicului cardiolog, am tratat aceasta noua afectiune cu rabdare, "ca o sa treca de la sine". Dupa 4 luni de la externare m-am adresat medicului neurolog si medicului ORL. De la ORL am aflat ca timpanele sunt bune si in zona nu am inflamatii sau alte neregului. De la neurologie mi-a fost recomandat tratamentul cu betaserc, bilobil forte si piracetam. De asemenea, mi-a mai fost sugerata posibilitatea de a avea o spondiloza cervicala, pentru care ma voi interna la o sectie de recuperare la afarsitul lunii februarie a.c. In urma tuturor investigatiilor si a tratamentelor prescrise, n-am constata decat o usoara acomodare la situatia de echilibru pierdut. Va rog sa retineti ca in urma operatiei pe cord, mi-a fost amputat piciorul drept la nivel de 1/3 din coapsa. Acest lucru, acum ma tine legat de scaunul cu rotile.
Va rog daca puteti sa-mi dati unlele sugestii.
Va multumesc.
5 comentarii
0
14-02-2011, ora 06:35
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu stiu ce fel e sugestii astepti, nu spui totusi ce probleme te framanta referitor la situatia prezentata..tratamentul pentru problemele de echilibru nu-l iei de mult timp, si spui ca e ceva mai bine...trebuie continuat.vei vedea cum este si cand te intorci de la sedintele pentru spondiloza cervicala.De ce s-a amputat piciorul dr. dupa operatie ? Nu se poate face o proteza ?
0
14-02-2011, ora 18:13
roby lukas
Nu este medic/terapeut
roby lukas
Multumesc mult pentru raspuns!
Am inteles ca amputarea piciorului s-a facut din necesitate. Nu mi s-au dat explicatii specifice. Mi-am cumparat proteza, dar am aflat dupa aceea ca bontul scurt este greu protezabil si din acest motiv am renuntat la a o utiliza. Mersul cu proteza era practic un calvar... In schimb foloseam foarte eficient carjele, pana mi-am pierdut echilibrul. Ca urmare, sugestiile pe care le doresc eu, sunt cu privire la alte posibile recomandari pentru investigatii sau tratamente. Actualul tratament (mentionat in textul anterior) dureaza deja de 5 luni. Deocamdata mi s-a spus ca recuperarea poate dura mai mult sau ca exista si posibilitatea sa nu ma refac niciodata. Am 62 de ani, dar ma simt mai bine cand ma deplasez in pozitie verticala.
Va multumesc.
0
20-02-2011, ora 18:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Continua tratamentul..nu e momentul acum sa-l intrerupi..incearca sa stai tot mai mult in pozitie verticala, sa te plimbi, sa iesi putin in jurul casei pentru a te acomoda.asa este, recuperarea este mai lunga, dar nu cred ca nu mai ai nici o sansa.
0
29-04-2011, ora 13:33
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
hristos a inviat doamna doctor am si eu o nelamurire cand inchid ochi si ridic mainile in fata ma dezechilibrez de ce
0
25-06-2012, ora 02:34
roby lukas
Nu este medic/terapeut
roby lukas
Stimata d-na doctor,
Au trecut deja 2 ani de cand fac tratament pentru vertijul de care am scris mai sus. Pana acum nu am decat o remarca, respectiv am inceput sa ma acomodez cu acest handicap. Am observat ca in orice pozitie ma aflu (in picioare, culcat sau sezand), dac nu imi misc capul, totul este perfect, ba chiar am senzatia ca sunt foarte bine. La cea mai mica miscare, resimt instantaneu deficultatea de a ma coordona in spatiu. Am impresia ca fac toate miscarile etapizat, mutandu-mi atentia de la un gest la urmatorul.
Pana acum am urmat tratamentul in diferite doze cu medicamentele de mai sus, am luat si "sermion", am facut si fizioterapie si starea de vertij nu s-a ameliorat.
In plus, am aflat ca (probabil) odata cu vertijul, am mai agonisit si o hepatita tip B, care acum ma restrictioneaza in a inghiti unele medicamente.

Cu toata recunostinta, va multumesc si va rog sa-mi dati un nou sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.