pierdere partiala miros

28-04-2010
Mihai337
Nu este medic/terapeut
Mihai337
Buna, am 36 ani si fost operat de polipi, sept si cornete acum 3 luni. am acuzat de o perioada de 2 ani o stare generala proasta, ameteli, dureri musculare. analizele sunt OK, exceptie Euzinofilele usor crescute ( 6, 5 ) e vorba si de o rinita alergica. am facut RMN acum 1 an si diagnosticul a fost sinuzita maxilara. Postoperator am acuzat acelesi simtome, mai mult, o pierdere partiala a mirosului si o durere in ceafa deasupra urechii, durere pe care am simtit-o si postoperator in fiecare zi la toaleta cu tamponamentul nazal. Am facut si un CT - diagnosticul - sinuzita maxilo-etmoidalo-sfenoidala. tratament prescris : avelox - 7 zile. de 1 luna am racit si simtul olfactiv nu revine, mai mult persista si durerea in ceafa, tiuitul respectiv pocnetul urechilor si usoare ameteli. persita o stare de discomfort naso-faringeal. am folosit : nasonex, nasodren, flixonaze, aerosoli cu ACC, picaturi de propolis. Exudatul e OK !
Va rog sa-mi spuneti ce anume ar trebui sa mai fac. Trebuie instituit un tratament cu antibiotic axat pe microbul din sinusuri ? Ar fi bine facuta o analiza a secretiilor sinusale ? E posibil sa fie o infectie cu fungi in sinusuri ? e posibil ca sinusurile sa fie inchse si sa nu dreneze ? trebuie sa recurga la puncii pt a curata sinusurile ?
Multumesc mult !!!
4 comentarii
0
29-04-2010, ora 07:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
probelma Dvs.. este mult mai comlicata decat credeti.
ceia ce aveti in nas si in sinus.. este doar o manifestare astarii generale care a dus la fondul alergic a organizmului.
din punct de vedere ORL.. local.. acea sinuzita poate fi Polipoida.. si atunci nici punctiile NU ajuta.. trebue si sinusurile curatate de polipi ( endoscopic)
dar tratamentul locl.. nu rezolva difinitiv problema si in 2-3 ani se refac polipii.
Trebue sa modificati modul de viata si regimul.
mergeti la un medic Homeopat sa va gaseasca remediile potrivite.
Faceti cura de dezintoxicare cu argila.
faceti cure de deparazitare a organizmului.
tineti regim strict alimentar fara Alergeni Alimentari.., E-uri, alergeni chimici..
stiu c a e greu.. sa mananci natural si sa te feresti de produsele chimice.. dar NU prea aveti alta solutie !!!
0
29-04-2010, ora 19:16
Mihai337
Nu este medic/terapeut
Mihai337
multumesc mult pt raspuns. as mai adauga ceva. alimentatia e OK, mai ales de cativa ani incoace, incerc cat mai natural, E-uri deloc. poate fi si o alta cauza legata de stres ( am un job foarte solicitant, cu multe tel zilnice ). care va fi evolutia sinuzitei polipoide ? trebuie indepartati cat mai repede, sau exista si remedii naturiste pt asa ceva ? trebuie facute anumite analize ? exista posibilitatea ca postoperator sa fi ajuns din cauza tamponamentului nazal si pe etmaoid si sfenoid ? de atunci am si durerea surda in ceafa si ametelile s-au accentuat. simtul olfactiv este direct influentat de polipoza sinusoida ? exista posibilitatea revenirii mirosului dupa indepartare ?
inca o data multumesc si va rog sa-mi spuneti ce ar fi bine sa mai fac.
0
29-04-2010, ora 19:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
zona olfactiva se afla in partea superioara a nasului.. daca acoo este edem post interventie sau polipi.. NU ajunge aerul la receptorii olfactivi.
Avamys sprei cate 2 puf la 12 ore pe termen lung ar ameliora situatia.
Ca si solutie buna.. trebue sa mergeti in clinica ORL.. care opereaza Endoscopic !!!!
0
29-04-2010, ora 22:04
Mihai337
Nu este medic/terapeut
Mihai337
multumesc mult !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi cercetări dezvăluie impactul pierderii mirosului
  • Pierderea mirosului, raportată în 86% din cazurile ușoare de COVID-19
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  • Anosmia (pierderea mirosului) - cel mai bun predictor pentru COVID-19
  • Cercetătorii au descoperit mecanismul care explică de ce pacienții cu COVID-19 își pierd simțul mirosului
  • 90% dintre persoanele care suferă de anosmie sau ageuzie din cauza COVID-19 își revin complet după doi ani
  •