pierdere in greutate

22-11-2011
marcel86
Nu este medic/terapeut
marcel86
buna ziua, am si eu urmatoarea problema:
in unele seri, ma trezesc dupa 1-2 ore dupa ce adorm cu arsura doar in gat, nu si pe esofag, si cu mici arsuri de limba(asta se intampla o data sau maxim de 2 ori pe saptamana), iau un metroclopamid, deoarece am si o usoara senzatie de greata, in 10-20 minute adorm la loc, si dorm bine pana diminieata. Cateodata dimineata mai ma trezesc cu o usoara usturime in gat. Si pe timpul zilei am balonari destul de frecvente dupa ce mananc(indiferent ce fel de mancare) medicul de familie a zis ca s-ar putea sa fie reflux, dar se poate sa fie reflux fara sa am arsuri la stomac sau pe esofag?
simptomele le am de cam vreo 3-4 luni, in care am scazut 13 kg in greutate, de la 84 am ajuns la 71 kg. de mancat mananc doar un pic mai putin fata de cum mancam inainte(inainte nu stiam cum sa mai slabesc). Si am mai observat ca dupa masa, cand ma balonez si ma ia starea aceea de rau, mi se racesc mainile si picioarele foarte tare aproape instant desi in incapere este foarte cald.
Analizele de sange si ecografia la ficat-bila-pancreas au iesit bine.
Ceva sfaturi? Ce as putea sa am?
Pot sa am probleme la tiroida? Vreo bacterie-ciuperca in gat?
2 comentarii
0
22-11-2011, ora 20:07
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi la un gastroenterolog sa vada ce este cu acel reflux gastric.
Nu te culca decat dupa cel putin 2-3 ore dupa ce ai mancat, eu as zice chiar 4 ore, ca sa se incheie digestia si dormi cu capul purin mai ridicat. Sa nu fie totusi gatul indoit ca o sa ai probleme apoi cu cervicala.
Iti pui cumva perna sa fie si sub omoplati.
Poate ar trebui sa faci un control si la intestine - subtire si gros.
Nu este bine ca ai slabit.
Analize la ficat ai facut? Poate trebuie sa faci un RMN abdominal.
Vorbeste cu medicul.
0
03-12-2011, ora 19:04
marcel86
Nu este medic/terapeut
marcel86
as vrea sa stiu de la ce poate sa fie problema cu racirea mainilor dupa ce mananc ceva si am stare de rau?
vreau sa zic ca mi se racesc destul de tare fara de restul corpului, si doar cand am o senzatie de balonare sau de greata dupa masa.
analize la ficat si bila am facut transamiazele si biliburina au iesit ok, plus la ecografie e totul ok dupa dl doctor.
poate sa fie de la glicemie? dar si glicemia mi-a iesit normal de la analize... Si deobicei cand am starile de rau simt si un usor gust sarat in gura, si mi se usuca si buzele... ceva idei? ca nu stiu unde sa ma mai duc. in curand la 2m sub pamant...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici