pierdere echilibru, cefaleea, vertij

19-04-2007
alexa01
Nu este medic/terapeut
alexa01
am fost cu mama mea la spitalul 9 berceni acum o luna.la internare a avut urmatoarele diagnostice: cefalee, vertij, tulburari de echilibru (ea nu poate sa mearga singura de 3 luni, merge dintr-o parte in alta).a facut investigatii:
-ct cerebral : fara leziuni heterodense intercraniene.sistem ventricular simetric, situat pe linia mediana
-rmn cerebral : fara leziuni intracerebrale
-angio-rmn : asimetrie a sinusurilor laterale si a glomusurilor jugulare prin hipoplazie pe stanga, ectazie pe dretp.
La externare s-au pus urmatoarele diagnostice: sindrom de hipertensiune intracraniana benigna, hipoplazia sinusului lateral si a glomusului jugular stang, spondiloza cervicala, insuficienta circulatorie vertebro-bazilara, cardiopatie ischemica dureroasa, hipertensiune arteriala esentiala stadiu 2, insuficienta ventriculara stanga nyha 2.
sa dat tratament cu tanakan, ketanol, stugeron.
a trecut o luna si ea se simte mai rau.astept urgent un raspuns.
3 comentarii
0
19-04-2007, ora 00:00
u re shadow
Nu este medic/terapeut
u re shadow
buna alexa, sunt ioana si am 30 de ani de 2 sapt ma confrunt cu aceasi acelasi lucru din cauza pierderii echilibrului stau mai mult in pat.si mie mi-au dat tanakan, neuromultivit si piracetam dar tot asa nici o schiimbare.sincer nici nu stiu ce sa mai cred.poate-mi lasi un id de mess sa-mi spui si mie unde a facut mama ta tomograf.merci
0
28-05-2007, ora 00:00
mishulina_z
Nu este medic/terapeut
mishulina_z
mama mea are aceeasi simptomatologie de 2 ani. Nici ea nu pooate sa mearga datorita dezechilibrului si ametelilor. Dupa un numar enorm de investigatii de 2 ani incoace, si la fel de multe diagnosticari si tratamente fara succes, are acum un diagnostic final care pare sa fie cel mai palpabil: vasculita a sistemului nervos central. Nu face tratament decat de 2 zile, (cu vessel due injectii si pastile si plavix), asa ca starea ei e la fel de proasta dar speram ca va fi totul bine macar acum in al 12 lea ceas. daca mai stie cineva ceva de aceasta boala astept raspuns.
0
16-06-2011, ora 09:58
el50
Nu este medic/terapeut
el50
Am 55 de ani si aceleasi simptome, dezechilibru, ameteli, greu de aflat motivul, cauza, doctorii prescriu medicamente, ca e mai usor decat sa investigheze cauza.Ce ati mai aflat?Va rog sa-mi spuneti si mie, multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • EQUIVert - soluția high-tech pentru tratarea sindromului vertiginos
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  •