pielita sau grasime in zona alba a ochiului

29-06-2010
irinukaaa
Nu este medic/terapeut
irinukaaa
buna ziua, cu ceva timp in urma mama mea se plangea de ameteli si de vedere incetosata si nu stiam care era motivul. Zilele acestea am observat ca are in ambii ochi in zona alba pete galbene, nu stiu daca este grasime sau pielita. Problema este ca nu suntem in tara si as vrea sa stiu daca este ceva grav, daca necesita operatie sau se poate trata cu picaturi. Multumesc!
4 comentarii
0
30-06-2010, ora 08:58
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! E bine sa mergeti la un oftalmolog pentru un consult oftalmologic complet ( cautam in primul rand o afectiune oftalmologica pentru a explica vederea incetosata) ; oftalmologul va putea confirma ce banuiesc eu, adica leziunile descrise de tine sunt pinguecule, modificari degenerative ale conjunctivei si care nu se trateaza ; ametelile au o cauza generala, iti recomand investigatii sangvine screening( HL, VSH, glicemie, daca are peste 50 de ani si Hb glicozilata, colesterol, TGP, TGO, uree, creatinina, acid uric, examen sumar urina), in plus, fibrinogen, proteina C reactiva, T4, TSH, factor reumatoid. controlul TA, iar daca are facoti de risc pentru HTA, monitorizare Holtera TA ;in functie de rezultatul investigatiilor, ne orientam si catre diagnostic si tratament; numai bine
0
30-06-2010, ora 09:15
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Este necesar si consult neurologic, iar medicul neurolog va decide daca este nevoie si de o ecografie Doppler a arterelor carotide si vertebrale, CT sau RMN cerebral;numai bine
0
30-06-2010, ora 19:01
irinukaaa
Nu este medic/terapeut
irinukaaa
Buna seara, multumesc mult pt raspuns, o sa tinem cont de recomandarile dumneavoastra. O seara frumoasa!
0
08-07-2012, ora 19:29
ainhoa
Nu este medic/terapeut
ainhoa
buna!in legatura cu pielita de pe ochi sau puncte nu stiu cum sa/i zic.spunetimice se poate face
?inca nu ma deranjeaza dar acum la 31 de ani o vad mai intensa.nu am probleme cu vederea doar ca nu stiu ce va fi daca main creste.a inceput sa ma deranjeze din cauza aspectului
pt vad ca nu e un ochi frumos
eu nu stiu de unde si cum se fac pielitele astea.spunetimi va ro unde sa ma duc sunt dispusa sa fac si operatie
multumesc!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul laser care schimbă culoarea ochilor
  • Picături oftalmice pentru îmbunătățirea vederii pe timp de noapte
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • Testul oftalmologic ce permite diagnosticarea problemelor de vedere la domiciliu
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Problemele de vedere sunt asociate cu mortalitatea
  •