pielea mainilor

15-01-2014
alyna alina
Nu este medic/terapeut
alyna alina
de vreo 2 luni, la mana stanga, intre degetul mijlociu si inelar(exact la baza), a inceput sa ma mananca ingrozitor de tare, de ma face sa ma scarpin pana imi da sangele si se vad si niste crapaturi...nu le-am dat prea mare importanta la inceput, deoarece o data cu venirea frigului(pana se face cald)imi pocneste pieea mainilor...folosesc o gramada de creme...degeaba!!!dar cum aceasta problema persista, am inceput sa ma ingrijorez.am dat verigheta jos, am crezut ca am vreo alergie la aur, dar nu mi-a trecut...ma dau seara cu crema, a doua zi dimineata nu mai am nimic, dar pe parcursul zilei reapare...si ma mananca tare de tot si palma exact la baza celor doua degete...stie cineva ce poate fi?m-am gandit la raie(Doamne fereste!!!!!!)dar nu s-ar fi intins?nu cred ca ar fi stat numai acolo...stie cineva ce poate fi?
va multumesc!
5 comentarii
0
16-01-2014, ora 07:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
precizeaza si CE lucrezi ziua..
stai cu mainile mult in apa?
faci curat?
folosesti diferite solutii fara manusi?
cele bune,
0
16-01-2014, ora 14:50
alyna alina
Nu este medic/terapeut
alyna alina
sunt casnica...am grija de bebe...dar nu folosesc produse de curatenie fara manusi...in alti ani, daca s-a intamplat sa folosesc fara manusi, nu am avut problema asta...e asa ciudat...
multumesc!
0
17-01-2014, ora 03:02
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Daca ai gasit crema care face sa dispara peste noapte iao prin eliminare si vezi cand reapare ce ai folosit inainte, sar putea sa fii alergica la ceva ce folosesti pt copil sau de prin casa, incearca si te astept cu un raspuns.
0
17-01-2014, ora 13:13
alyna alina
Nu este medic/terapeut
alyna alina
bine si daca e o alergie, de ce apare numai acolo?in primul rand ca e la mana stanga(iar eu sunt dreptace), deci ptr copil folosesc mai mult mana dreapta si de ce e numai acolo?daca asi fi alergica, nu ar trebui sa apara si intre degetele celelalte?
0
17-01-2014, ora 13:55
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Acolo sa localizat zona mai sensibila, verifica retroactiv ce ai facut si cu ai umblat inainte sa reapara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •