piele uscata

13-11-2013
alex11twp
Nu este medic/terapeut
alex11twp
Buna ziua,

Imi cer scuze ca va deranjez, insa vroiam sa vad ce alte tratamente au incercat alte persoane aflate in situatia mea.

Problema mea este ca am un ten foarte uscat (desi anumiti dermatologi mi-au zis ca nu este cazul si ca tenul meu e gras defapt) si pe zona fetei, pe la urechi, scalp, iar pielea e ca si cum s-ar decoji.

Am incercat tot felul de creme si samponuri pentru aceasta problema, insa nimic nu a dat roade. Sa zic ca problema stagneaza o perioada de maxim o luna, dupa care reapare.

Ultimul tratament pe care l-am incercat a fost cu produse La Roche-Posay, gama Kerium DS (Crema si Sampon anti-matreata), insa nici acesta nu pare sa functioneze cum trebuie.

Din ce cauza am aceasta problema si ce as putea sa fac ca sa o remediez?

Daca aveti ceva sfaturi as fi tare recunoscator.

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat.
2 comentarii
0
13-11-2013, ora 15:57
ralucaMC
Nu este medic/terapeut
ralucaMC
Ar putea fi dermatita seboreica - uite un articol pe tema asta cu peste 200 de comentarii: http://pasagera.ro/dermatita-seboreica-pe-fata-si-pe-scalp.html Vad ca tu nu prea ai avut succes la raspunsuri, asa ca citeste inclusiv comentariile de acolo, o sa te ti se pasa interesant, o sa vezi. Bafta si sanatate!
0
25-11-2013, ora 13:45
alex11twp
Nu este medic/terapeut
alex11twp
Multumesc frumos pentru sfat. Am sa incerc si eu sa gasesc ceva medicamente care sa contina ingredientele respective. Sa vad acuma ce efect au si in cazul meu, pentru ca ma chinui de tare mult timp sa tratez problema asta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pielea uscată la copii
  • Remedii pentru pielea uscată
  •