piele uscata, crapaturi pe degetele mainii...eczema ???

11-09-2010
gabytza g
Nu este medic/terapeut
gabytza g
buna ziua, sunt efectiv disperata, de 6-7 luni ma confrunt cu aceasta problema : mi-au aparut intai pe degetele mainilor basicute albe, fara lichid, apoi s-au cojit, pielea s-a ridat f.tare, a devenit f.f.uscata, uneori ma dor cumplit, alteori am mancarimi la degete.Am folosit la sfatul medicilor dermatologi consultati o multime de creme, unguente, chiar pastile...advantan, clobetasol MK, atoderm, diflucan(8 pastile-2 luni), epitelin, claritine, vit D+calciu, nizoral, canesten...tot efortul zadarnic.Persista aceleasi simptome, piele uscata, riduri, uneori sangerari ale degetelor, dureri si mancarimi..astept un sfat, o parere, va multumesc.
10 comentarii
0
11-09-2010, ora 15:45
alinna200
Nu este medic/terapeut
alinna200
buna gabytza, te rog sa-mi dai datele tale de contact printr-un mesaj privat, vreau sa vorbesc cu tine sau trimite-mi un e-mail la numele de utilizator urmat de @ yaoo.com
0
15-09-2010, ora 06:41
alister77
Nu este medic/terapeut
alister77
Buna Gabytza ! Lasa-mi un mesaj pe adresa de mess alister77 eu am aceeasi problema si cred ca o sa scap de ea, la ora la care iti scriu sunt la munca si nu imi amintesc cum se cheama unguentul ptr ca il am acasa.pa
0
09-04-2011, ora 10:04
lmocanu
Nu este medic/terapeut
lmocanu
Buna ziua!

Am si eu aceeasi problema.Ati putea sa-mi spuneti cum se unguentul?Multumesc!
0
11-04-2011, ora 09:58
gabytza g
Nu este medic/terapeut
gabytza g
pentru Imocanu : incearca crema de maini ptr.eczema de contact Tolederm Riche de la Uriage(55 lei).Eu o folosesc si acum, mi-a imbunatit starea degetelor, insa, din pacate, desi am discutat cu 6 medici pana acum, nici unul nu a reusit sa gaseasca un remediu de vindecare completa.Se vede treaba k medicii romani sunt departe de a fi pregatiti..sau pur si simplu nu se implica, nu le pasa.
0
14-04-2011, ora 02:32
fartusnic
Nu este medic/terapeut
fartusnic
buna seara,
aceasi problema o am si eu. Mainile sunt f.f.f.f.f uscate, mancarimi si mi-a crapat pielea si sangereaza.Ma mananca f tare si ma ustura. Imi crapa piele intre degete si la incheieturi la degete. Am fost la o gramada de medici, am luat o gramada de pastile, creme si unguente, dar degeaba, mai rau mi s-a agravat. ma intreb daca nu exista niste teste, analize, ceva ? este normal sa-ti prescrie asa tratamente, fara sa stie exact ?
0
26-04-2011, ora 15:36
gabytza g
Nu este medic/terapeut
gabytza g
draga fartusnic..se pare k afectiunile dermatologice sunt cel mai greu de diagnosticat si de tratat.Eu am constatat k fiecare medic preia cazul respectiv din aproape in aproape, cautand un remediu, incercand tot felul de variante de tratament.Mie mi s-a spus k e posibil sa fie o cauza alergica, insa am observat k se agraveaza la suparare, deci poate fi pe sistem nervos.Ai putea sa mergi sa faci din proprie initiativa o dermatoscopie, sa vezi dak nu cumva exista vreun microb, sau foloseste si tu tolederm, mie mi-a facut bine.Ai putea incerca sa observi knd se agraveaza starea mainilor, si sa comunici asta medicului la care mergi, ptr.a-l ajuta in tratarea bolii. Sa te faci bine iti doresc !
0
19-12-2012, ora 23:15
catalinradeanu
Nu este medic/terapeut
catalinradeanu
Salut, am intrat din intamplare pe acest topic cautand cauza crapaturilor pielii de sub marginea terminala a unghiilor de la degete, si am citit simptomele gabitzei b, sunt aceleasi pe care le-a avut si sotia mea, la contactul mai ales cu detergent si tomate, nu a trecut cu nici un unguent scump si strain decat cu FLUOCINOLON N -unguent, pe care baietii buni l-au scumpit treptat de vreo 10 ori(acum e undeva pe la 8 ron).Foloseste-l si o sa-mi multumesti.O zi buna!
0
06-09-2013, ora 15:26
Alexand3r
Nu este medic/terapeut
Alexand3r
Buna ziua,
Acum 3 luni am remarcat o usoara iritatie la degetul mic de la mana. Dupa un anumit timp, mi-au aparut niste besicute foarte mici pline cu un lichid. Pielea de de deget a inceput sa se usuce si sa crape, provocand leziuni. Am tratat degetul cu fluocinolon aproximativ 5 zile. Pielea moarta si crapata s-a exfoliat iar degetul arata ca o rana vindecata cu piele regenerata. Acea piele regenerata incepea din nou sa se exfolieze. Am mers la dermatolog iar acesta mi-a spus ca pot avea ori o alergile/dermatita de contact, ori o eczema care poate reaparea de zeci de ori. Mi-a prescris Elocom intre 5 si 10 zile. In a 6a zi de tratament, degetul parea vindecat, dar sub acea piele regenerata se vedeau besicutele care incepeau sa explodeze. Am renuntat la Eolocom din cauza cortizonilor pe care ii contine. Am incercat sa imi tratez degetul cu crema de galbenele iar cand pielea crapata provoca rana, foloseam kanamicina. Am fost atent la toate subtantele cu care am intrat in contact, am schimbat creme, sapunuri, folosesc manusi de protectie, etc. Acum boala a cuprins aproape tot degetul, care este acoperit cu diverse straturi de piele exfoliata si uscata, uneori mici rani, alteori mancarimi. cateodata pielea e atat de uscata si de tare incat abia pot indoi degetul. Am fost 4 zile la mare, perioada in care pielea regenerata nu s-a mai exfoliat si nu au mai aparut besicute cu lichid sub piele. In ziua in care m-am intors acasa, dupa cateva ore au iesit besicile, pielea s-a exfoliat in mai multe substraturi si uneori am si macarimi. Acum singurul lucru pe care il fac este sa tin zilnic degetul sub jet de apa pentru ca pielea exfoliata sa se mai inmoaie, astfel putand misca degetul mai usor si fara ca pielea sa crape pana la sange.
Ma puteti sfatui ce sa mai incerc? multumesc
0
25-05-2017, ora 17:54
marie-ta
Nu este medic/terapeut
marie-ta
Si eu am la o mana aceeasi problema, cred ca trebuie mers la un laborator vazut daca nu este o micoza sau o bacterie si facuta antibiograma, numai asa stim la ce raspunde, altfel ne dam cu creme degeaba, unele sunt scumpe.
0
14-03-2021, ora 14:40
mihamux
Nu este medic/terapeut
mihamux
am descoperit ca de fapt este lipsa vitaminei D
acum 1 luna jumate, am inceput sa iau detrical 1000, una pe zi, preventiv pentru viroze m-am gandit
si ce sa vezi??? s-a reparat pielea de la degete!! aveam cuticule foarte uscate si le smulgeam pana la rana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.