piele uscata, solzoasa pe talpi

28-08-2010
tarzanel
Nu este medic/terapeut
tarzanel
pielea dintre degetele talpilor si sub degete, pina la jumatatea talpilor, se usuca, se intareste si capata un aspect solzos, pina apar crapaturi dureroase;cele descrise apar vara, in special dupa purtarea de incaltaminte sport;pacienta are 16 ani, practica sportul de perform.-tenis d e camp si trebuie sa foloseasca echipament adecvat
Examenul micologic zice-negativ.care poate fi diagnosticul si tratamentul potrivit?Multumesc mult
2 comentarii
0
29-08-2010, ora 03:07
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Daca persoana e din Bucuresti, la magazinele Naturalia este un sapun de masline natural, facut artizanal, dar zici ca e sapun de lux.

Sa vezi ce piele ai dupa aia.

Apoi uleiul de peste + vit E au un rol foarte important in calitatea pielii + o multime de alte beneficii importante. Deficitul sever cauzeaza crapaturi in calcaie in mod special si par fragil, faramicios.

Ca sa trag linie
omega 3 distilat molecular - 3 / zi
vit E aprox 100 UI /zi
surse de refacere a colagenului
niste vit A nu ar strica, dar din surse naturale, nu de sinteza

Astea cu siguranta nu trebuie negljate, dar un dr poate oferi o cu totul alta parere.
Sanatate
0
02-09-2010, ora 14:51
Emy23
Nu este medic/terapeut
Emy23
Am si eu o problema..daca ma puteti ajuta va rog! pielea de pe maini si degete si se usuca si si se rupe..ma tot dau cu creme sar imi trece o perioada si dupaia iara mi se face la loc...primele sintome m:ma mananca de mor iar apoi incepe sa se usuce...am niste maini groaznice..va rog daca puteti sa ma ajutati
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pielea uscată la copii
  • Remedii pentru pielea uscată
  •