piele cu bubite

29-10-2009
amo_ki2000
Nu este medic/terapeut
amo_ki2000
buna ziua, am o fetita de 7 ani si de azi de dimineata s-a trezit cu febra si cu durere in gat, i-am dat nurofen si febra i-a scazut dar dupa 3-4 ore s-a umplut toata de bubite(pe fata, burta si in cap), care o si mananca (mai ales cele din cap).De dim m-am uitat in gat si il are rosu cu cateva pete, bubite la baza limbii.Am fost la medic si mi-a zis ca e o viroza, alergie, recomandandu-mi augumentin si zirtec, nurofen.Intrebarea este daca sa-i dau tratamentul sau nu, pt. ca eu stiu ca la viroze nu se da antibiotic, ce sa fac sa consult un alt medic? Multumesc!
3 comentarii
0
29-10-2009, ora 16:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Eu nu i-as da copilului meu asa medicamente, nu numai ca sunt inutile dar sunt si daunatoare. Medicul care vi le-a dat merita inchis. Nici nurofenul nu-i face nimic bun, ati vazut ce s-a intamplat dupa ce i-ati dat.
Puneti comprese cu coji fierte de cartofi la gat, ceai de salvie sau alte ceaiuri, dieta sanatosa si rabdare.
Asa trece, cu medicmantele acelea ii daunati numai si va treziti cu alte probleme ulterior !
Petele pe piele indica intoxicatie dincauza medicamentelor (nurofen...).
0
31-10-2009, ora 13:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa mergeti cu copilul la un medic infectionist ! Este necesar un examen exsudat faringian si niste analize la sange pentru a vedea valorile ASLO si numarul de leucocite.
Poate fi vorba de o boala eruptiva precum scarlatina sau o adenoviroza ce se manifesta prin febra, amigdalita si eruptie cutanata!
In niciun caz nu tratati copilul cu salvie si coji de cartofi !!!
0
31-10-2009, ora 15:09
amo_ki2000
Nu este medic/terapeut
amo_ki2000
am fost la un alt medic, care mi-a dat sa fac analize, luni iau rezultatul, dar intre timp i-au disparut bubitele si febra nu a mai facut din prima zi (decat o data dim), fara sa-i dau antibiotic, i-am dat decat zirtec. Acum astept analizele rez si o sa ma duc iar la medic. Multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •