picior umflat de la genunchi in jos in special vara

15-04-2013
User1010
Nu este medic/terapeut
User1010
Buna seara!
Am 19 ani si de la varsta de 4 ani ma doare si mi se umfla foarte tare piciorul drept de la genunchi in jos, in jurul gleznei se formeaza un edem, iar din cand in cand, mai ales vara, cand este foarte cald, imi apar niste pete rosii pe laba piciorului... cat timp stau in repaus, se desumfla, iar cand incep sa merg se umfla la loc foarte repede.. am facut tratamente pe baza de ginko biloba, dar fara rezultate... va rog sa imi dati un sfat in legatura cu un posibil diagnostic, ce medic ar trebui sa consult sau ce tip de investigatii ar trebui sa fac.
Cu respect,
Elena-Gabriela Rapiteanu
4 comentarii
0
15-04-2013, ora 08:25
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna dimineata. La nivelul gambei drepte exista vreun semn din nastere? In perioadele de tumefiere prezentatii si alte manifestari locale (dureri, senzatie de caldura, etc) sau/si generale? S-au efectuat deja unele investigatii/consulturi de specialitate? Multumesc.
0
15-04-2013, ora 08:37
User1010
Nu este medic/terapeut
User1010
Buna dimineata! Am mers la ortoped, mi s-a facut radiografie pana la sold si domnul doctor mi-a spus ca nu e de competenta dumnealui sa puna un diagnostic, pentru ca nu e o problema legata de oase... In momentul in care se umfla apare si durerea, iar gamba nu prezinta niciun semn din nastere. Multumesc !
0
15-04-2013, ora 09:20
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Poate fi o tulburare de circulatie (venoasa, limfatica). Discutati cu medicul de familie in vederea indrumarii catre un consult de specialitate cardio-vasculara cu posibilitatea efectuarii unei evaluari imagistice performante (eco Doppler vascular, etc.). Multa sanatate!
0
15-04-2013, ora 10:02
User1010
Nu este medic/terapeut
User1010
Va multumesc frumos pentru atentia acordata!
O zi buna!
Cu respect,
Elena-Gabriela Rapiteanu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ai picioarele umflate? Sfaturi şi recomandări
  •