picior umflat-pulpa superioara

26-01-2013
5257
Nu este medic/terapeut
5257
Buna seara, Am 33 de ani, sex feminin, si am piciorul drept umflat, in partea de sus pana la genunchi, nu ma doare in zona unde este umflat, dar ma doare soldul, a carui durere se lasa in jos spre fund. Lucrez 8 ore pe zi pe scaun. si de multe ori trebuie sa-mi schimb pozitia deoarece nu pot sta prea mult timp in aceeasi poztie, simt furncaturi. Cand stau pe scaun simt acea umflatura. La ce medic trebuie sa ma adresez si ce reprezinta aceste simptome? Va multumesc
5 comentarii
0
27-01-2013, ora 14:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles din raspunsul D-voastra tocmai esentialul: greutate/inaltime, antecedente vasculare, neurochirurgicale, metabolice, reumatologice etc.
Cel mai probabil ar fi vorba despre o insuficienta vasculara periferica, dar poate fi vorba si despre un sindrom compresiv lombar.
Asteptam precizari relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-01-2013, ora 15:33
5257
Nu este medic/terapeut
5257
Buna ziua, greutate 68 kg, inaltime 1.68. Antecedentele enumerate de dvs mai sus, nu am.Parintii mei au reumatism si tensiune, daca e relevant. Va multumesc.
0
27-01-2013, ora 22:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Da, intra-adevar, aveti vreo 10-12 kg in plus, ceea ce agraveaza enorm oricare dintre cauzele existente.
Cel mai probabil ar fi vorba despre o insuficienta vasculara periferica (gestionata de catre Chirurgul vascular), dar poate fi vorba si despre un sindrom compresiv lombar (gestionat de catre neurochirurg).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-01-2013, ora 19:04
5257
Nu este medic/terapeut
5257
Va multumesc de raspuns. Insa mai am o intrebare. Am facut o ecografie si mi s-a descoperit un chist ovarian. E posibil ca piciorull umflat in partea de sus sa fie si de la acel chist? Va multumesc inca o data.
0
31-01-2013, ora 20:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu este imposibil, dar este destul de putin probabil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul