picior si mana !

12-10-2012
daniel4441
Nu este medic/terapeut
daniel4441
buna ziua, pe 13 septembrie am suferit o fractura la inelarul mainii drepte, la urgenta am fost diagnosticat cu fractura parcelara baza falanga medie, mi s-a pus ghips la degetul afectat impreuna cu cele doua degete alaturate, am fost trimis acasa sa imi tai singur ghipsul dupa 25 de zile, si acum degetele sun umflate se invinetesc uneori, abia reusesc sa le indoi ff putin pentru ca degetul fracturat ma doare cand incerc sa-l indoi, ma dor articulatiile celorlalte 2 degete ce au fost in ghips...ce as putea face sa-mi rezolv problema ? radiografii ? fizioterapie ?am o meserie in care lucrez fizic intens chiar cu mainile si e vital pt mine...
De asemenea acum 2 sapt, fara sa am nici un semn inainte m-am trezit intr-o seara cu o durere in calcai, la inceput la atingere intr-un punct pe partea anterioara a calcaiului drept, apoi de a doua zi pana acum durerea e ff mare numai la mers si nu se manifesta in repaus..am facut o radiografie si scrie pinten plantar mic calcaneu drept..am fost indrumat spre un cabinet unde am facut o sedinta de shock wave.rezultatul : amplificarea imediata a durerilor.dati-mi o solutie..sunt disperat de aceste necazuri...
2 comentarii
0
14-10-2012, ora 21:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pentru problema fracturii degetului trebuie sa incepeti rapid o kineto-terapie specializata """agresiva"", in caz contrar va veti pierde mobilitatea degetului.
In cazul durerii calcaneene, v-as ruga sa consultati comentariile mele de pe link-ul
http://medlive.hotnews.ro/evita-medicii-diagnostic-pinteni-calcaneeni-sau-ciocuri-in-calcai-incorect-11-intrebari-raspunsuri.html
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-10-2012, ora 09:46
daniel4441
Nu este medic/terapeut
daniel4441
Multumesc de raspuns..imi puteti detalia in ce ar consta kinetoterapia ?..exercitii bazate pe miscare ? procedee de fizioterapie ?degetulk e arcuit un pic in jos si dureros la baza falangei unde a fost fractura..sa fie vorba de calus vicios sau o aliniere incorecta ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.