picioare reci

12-11-2008
c.camelia
Nu este medic/terapeut
c.camelia
Buna seara! As dori sa aflu daca este vreun remediu impotriva picioarelor inghetate.Serviciul imi este de asa natura incat n-am cum sa scap de temperaturile scazute de afara.Folosesc tinuta adecvata temperaturilor de afara, dar oricate perechi de ciorapi as avea si bocanci adecvati imi este frig incontinuu si nu reusesc sa imi incalzesc picioarele., inclusiv in casa port mai multe perechi de ciorapi desi este foarte cald.Cand vin de la serv de fiecare data ma dor picioarele de la genunchi in jos si mi le simt f grele si nu stiu nici cu ce sa mi le ung ca sa scap de durere.Va rog mult ajutati-ma.Multumesc
4 comentarii
0
13-11-2008, ora 02:15
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Este caracteristic persoanelor cu circulatie periferica deficitara! Probabil ca in egala masura aveti stari de ameteala sau dureri de cap! Presupune terapie psihologica pentru a descoperi ceea ce va determina teama!
1
13-11-2008, ora 10:55
c.camelia
Nu este medic/terapeut
c.camelia
Da cateodata am stari de ameteala, dureri de cap, chiar si senzatie de voma dar nu inteleg care este legatura intre circulatia periferica si starea de teama pe care o precizati dumneavoastra.multumesc
0
14-11-2008, ora 19:09
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Este o legatura foarte stransa! Atunci cand o persoana se simte amenintata reactia este una similara cu aceea a unui arici, partial sangele retragandu-se de la extremitati, iar cand pericolul a trecut, sangele revine la circulatia normala, organismul relaxandu-se! Cei ce nu au niciodata incredere in oameni, nu se simt in siguranta, isi mentin in permanenta aceste mecanisme de aparare, activate, ceea ce determina aparitia afectiunii denumita "maini si picioare reci". Atentie! agravarea si netratarea poate determina manifestarea bolii Raynaud! Este o boala caracteristica persoanelor la care respectul si increderea de sine lasa de dorit si care in permanenta se straduiesc sa fie pe placul celor din jur! Starile de greata si durerile de cap pot surveni si ca urmare a unei bile lenese! Multa sanatate!
0
14-11-2008, ora 21:28
c.camelia
Nu este medic/terapeut
c.camelia
multumesc pt explicatii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: