picioare reci si amortite, usturimi, furnicaturi

26-03-2009
maria_maria58
Nu este medic/terapeut
maria_maria58
Buna ziua, acum 2 ani am avut un traumatism la piciorul stang in urma unui accident de masina in urma caruia mi s-a umflat si invinetit piciorul de sus pana jos. de atunci fac tratament continuu cu anticoagulante orale (detralex, pentoxiretard, vesel)
recent in urma cu 2luni mi-a aparut usturimi, furnicaturi, amorteli la nivelul fetei mainilor si picioarele senzatii de raceala si cand stau in picioare si acum de curand si in timp ce stau culcata
sunt senzatii insuportabile
ce ma sfatuiti sa fac? unde sa apelez, la ce cadru medical?
va multumesc
10 comentarii
0
27-03-2009, ora 12:59
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
Buna ziua, cred ca ar trebui sa faceti o rezonanta magnetica(RMI), un control la coloana vertebrala, in urma accidentului, a socului si a durerilor pe care le descrieti eposibil sa aveti ceva la colana vertebrala.Un examen neurologic se impune.Va doresc multa sanatate!
0
27-03-2009, ora 14:17
maria_maria58
Nu este medic/terapeut
maria_maria58
va multumesc pt sfat! o sa vad ce pot face
0
10-05-2009, ora 21:58
andrei2009
Nu este medic/terapeut
andrei2009
ati reusit sa aflati ce aveti?
0
11-05-2009, ora 00:06
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
Buna seara!
Andrei, acum ai un diagnostic?Am vazut ca ai aceleasi simptome si de aceea te intreb.
O seara buna va doresc!
0
11-05-2009, ora 00:11
maria_maria58
Nu este medic/terapeut
maria_maria58
majoritatea doctorilor mi-au examinat piciorul si au zis ca arata bine nu am nimic...
totusi din ce am citit pe net ar putea fi arteriopatie obliteranta

nu stiu ce sa mai fac.o persoana m-a sfatuit sa ma duc la Dr.Sorin Baila de la Spitalul Fundeni la un consult in privinta asta
cred ca o sa ma duc odata in vizita la Dr. Baila, e ultima mea sansa
0
11-05-2009, ora 00:15
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
dar ai facut o rezonata magnetica la coloana vertebrala?durerile sunt aceleasi?
0
11-05-2009, ora 10:53
andrei2009
Nu este medic/terapeut
andrei2009
rodica_jemeppesunteti medic?

inca nu am primit un diagnostic. d.p.d.v. neurologic nu am ceva dar ptr senzatiile de pe piele mi-a spus sa iau lyrica.
este bun ptr parestezii chiar daca ele sunt nesistematizate?
0
11-05-2009, ora 12:21
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
Nu sunt medic, sunt bolnava si am simptomele descrise de voi, eu am un diagnostic si de aceea as fi vrut sa vad ce diagnostic aveti voi.Eu iau Lyrica de un an si jumatate, 75mg*2/zi, este un medicament bun(pentru mine)am incercat mai multe medicamente, Lyrica am marit doza o perioada de timp si apoi am revenit la doza initiala, in afara de faptul ca eram ametita si molesita, nu am simtit o ameliorare a durerilor.In mod normal acest medicament se ia in combinatie cu altele pentru a avea rezultat bun.
Durerile descrise de voi, sunt dureri neuropatice periferice si centrale, mai precis zis dureri persistente cauzate de leziuni de nervi.Aceste dureri sunt descrise ca:senzatie de caldura, arsura, furnicatura, usturime, amortire, crampe, intepatura ca de ace sau cutit, etc.Daca doctorul ti-a zis sa iei Lyrica incearca, poate iti dispar aceste senzatii-dureri, insa trebuie cautata cauza si facut un tratament serios, de lunga durata sau pentru toata viata.Aceste dureri ne tratate se vor accentua in timp, deci tratati-va si preveniti situatii neplacute pe viitor.
Multa sanatate!
0
11-05-2009, ora 13:22
andrei2009
Nu este medic/terapeut
andrei2009
prin analizele pe care le-ati facut ati descoperit ca aveti nervi lezati? care este diagnosticul dvs?
eu am diagnostic de parestezii nesistematizate si medicul inclina ca sunt facute pe sistem nervos ( psihic ) ptr ca din analize nu reiese sa fie ceva anormal
0
11-05-2009, ora 14:02
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
Eu am arahnoidita, boala care avanseaza, nu se da un tratament precis, depinde de la un pacient la altul.Tratamentul consta intr-o combinatie de medicamente, cu doza marita progresiv sub indrumarea neurologului si a doctorului de la clinica pentru durere.E complicat sa va explic.Cand am facut rezonanta magnetica nu sa vazut arahnoidita, am facut o myleografie si asa a putut vedea radiologul ca am facut o arahnoidita(deci am nervi lezati).Lyrica este un medicament care da rezultate bune in epilepsie, zonazoster, diabet si dureri neuropatice.In cazul tau, pentru simtomele descrise pare sa fie bun Lyrica, depinde daca tu simti o schimbare, o ameliorare.Avem neurologi buni dar n-ar fi rau sa vezi parearea unui alt neurolog, in cazuri similare sau vazut cazuri cu diagnostic gresit.De asemeni sunt antidepresoare care dau rezultate bune in dureri cauzate de nervi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: