picaturi indicate pentru ochi sensibili la solutii oftalmice si rosii

10-10-2011
MihaelaZavoianu
Nu este medic/terapeut
MihaelaZavoianu
Buna ziua! Am ochii foarte rosii (multe vase de sange dilatate) si picaturile care mi-au fost prescrise pana acum au facut sa-mi apara mai multe vase pe ochi (ischemol a, betabioptal si flumetol s), iar Bluyal si optive am luat 4-5 luni si nu m-au ajutat cu nimic.
Nu mi s-a spus exact ce am, sindromul ochi uscat si posibil si altceva.Alt sintom pe care il am este sensibilitatea la vant si ma mai ustura putin ochii cand fac efort sau casc, iar daca stau cu ei inchisi 10 min mi se mai calmeaza.
As dori sa mi se recomande niste picaturi care sa amelioreze ochii rosii si care sa nu prezinte riscul de a ii inrosi si mai tare.Acum am inceput sa pun lubristil monodoze fara conservanti, insa simt un mic disconfort cand instilez picaturile si mi-e frica sa nu imi dauneze si acesta.
2 comentarii
0
10-10-2011, ora 18:26
MihaelaZavoianu
Nu este medic/terapeut
MihaelaZavoianu
Sau poate are cineva idee ce problema am cu ochii si ce analize ar trebui sa fac pt. ca de mult incerc sa aflu, iar ochii mei devin din ce in ce mai rosii luna de luna. Poate are vreo importanta ca am 20 de ani.
Am ochii foarte vascularizati, cu unele vene mai iesite in evidenta pe care le am de multi ani si multe vene mai subtiri aparute mai recent, cateodata mi se irita ochii si imi apar un fel de pete rosii, de 2 ori mi s-a si spart un vas si mi-a trecut in 2 saptamani si cateva zile dupa multe comprese cu gheata si vit C.
Ma astura ochii la vant, in special cel stang ;cateodata ma inteapa cand alerg pe bicicleta.Ma deranjeaza si soarele si ceapa.Anul trecut ma mancau si imi tot venea sa ma scarpin, dar dupa 4 luni cu bluyal, mia trecut senzatia de corp strain, insa ochii miau ramas la fel de rosii.
Doctorii mi-au spus ca nam probleme, 2 doctori miau spus ca am ochi uscat, un doctor mia spus ca am alergie, insa alte sintome specifice alergiilor nu am. Si parintii mei si sora mea mai mica au cateva vase dilatate, dar nu atat de multe cate am eu.Precizez ca am si suflu sistolic si prolaps de valva mitrala, iar la gat am o adenopatie necanceroasa, poate are legatura.Inainte
imi apareau si niste bubite mici si incolore pe pleoape care ma deranjau cand inchideam ochii, dar de curand nu mi-au mai aparut. Si de cand eram mica, mai ales cand e soare afara, imi apar in raza vizuala cateva firicele foarte subtiri care se misca si se deplaseaza in campul meu vizual, ca si cum sar misca pe retina.
As fi recunoscatoare pentru orice sfat !
0
09-11-2011, ora 22:23
chix
Nu este medic/terapeut
chix
Salut, am si eu o problema asemanatoare.poate nu chiar asa de grava, dar m-am regasit in multe din afectiunile tale. La mine problema principala e ca ochii nu se recupereaza peste noapte, de multe ori ma trezesc cu ei la fel cum erau inainte sa ma culc. Am si ceva probleme de somn ce-i drept.

Am fost la doctor si nu mi-a gasit nimic, nici in fundul ochiului nici la suprafata, doctoru mi-a [prescris sensivit, care nu prea m-a ajutat, in schimb dupa ce am citit mai multe pe aici mi-am luat corneregel care il "simt" mai bine, in sensul ca imi hidrateaza ochii mai bine, totusi ramane problema cu ochii vascularizati care nu am rezolvat-o, dar nici partea cu somnul.

Nu pot sa-ti recomand un tratament, in schimb iti voi spune ce am de gand sa fac eu pt cazul meu, poate te ajuta. Vreau sa procur cat de curand urmatoarele suplimente pentru ochi: Taurina: protector cardiovascular este cel mai abundent aminoacid din retina. Luteina: antioxidant puternic pt ochi, ulei de samburi de struguri presat la rece (alt antioxidant) si un supliment de vitamine bun, nu rahaturile alea din farmacii.

Am sa revin cu rezultatele peste cateva luni, mi-e greu sa cred ca se va simtii in cateva zile/saptamani.

Intre timp poate mai scrii si tu ceva noutati in legatura cu situatia ta...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.