piatra la rinichi si infectie urinara puternica

24-11-2010
anca75
Nu este medic/terapeut
anca75
Buna ziua,
Problema mamei mele de 63 ani este urmatoarea:
Vineri i-a fost foarte rau, greata, dureri in zona rinichi si vezica urinara, febra 37.5
La un doctor de medicina interna a fost diagnosticata cu infectie urinara si i s-a prescris ciprofloxacin, diclofenac supozitoare, no-spa si urisan.
Sambata i-a fost oarecum mai bine dar duminica am ajuns la urgenta cu 37.5, greturi, varsaturi, sezatie puternica de rau.
Aici i s-a spus ca nu a fost tratata corespunzator si ca a facut o gastrita din cauza diclofenac si analizele i-au iesit prost si la ficat.
I-au facut calmante (nu stiu ce ca au spus "un calmant") si no-spa cu gentamicina injectabil.
I-au schimbat tratamentul, adaugand augmentin si in loc de diclofenac au dat scobutil, si au mentinut no-spa.
Duminica seara am facut programare la ecografie pt luni la alt medic de interne caruia i-am povestit si ne-a zis sa nu ii dau inca augmentinul pana la ecografie.
Luni la ecografie a reiesit ca sunt urmele eliminarii unei pietre la rinichiul stang, diagnosticul sustinut si de analiza sumarului de urina facut duminica din care reiesea sange in urina (desi la urgenta nu a mentionat nimeni de acest lucru) si a mentinut diagnosticul de infectie urinara datorita nr mare de leucocite (sper ca nu am incurcat)
Si mai mult, a vazut inca o pietricica prezenta aproape de canalul urinar al rinichiului stang.
Tratamentul s-a schimbat si el, deci de luni seara are gentamicina si nospa injectabil si ciprofloxacin si nexium.
Problema este ca desi pare o foarta usoara evolutie in bine (nu mai are dureri in zona rinichilor si nici durerea puternica de cap),
ea inca are astazi (5 zile de ciprofloxacin si 2 zile de gentamicina) greturi puternice si varsaturi
mai face temperatura 37.5, nu suporta mirosurile si mananca foarte putin.
Aceste senzatii se acutizeaza cam la 7-8 ore de la injectiile pe care le face din 12 in 12 ore.
Am sunat la doctorul la care am fost luni si mi-a zis ca 37.5 nu este de speriat si sa continuam tratamentul
Insa ma sperie ca aceste simptome dureaza de prea mult timp si persista desi este sub antibiotic
este normal? pot fi justificate de infectia puternica si de eliminarea pietrei la rinichi?
este suficient tratamentul?

multumesc mult, orice informatie ma ajuta
1 comentarii
0
19-04-2016, ora 14:09
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
Trebuie si niste urinal acele urme de la piatra se pot inflama un dezinfectant nu strica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.