piatra la fiere poate fi maruntita cu ultrasunete?

06-07-2007
khiara
Nu este medic/terapeut
khiara
am piatra la fiere de 1.3 cm... intrebarea mea este daca ea ar putea fi maruntita cu ultrasunete.
5 comentarii
0
21-09-2007, ora 00:00
simonika
Nu este medic/terapeut
simonika
si eu am piatra la fiere si am doar 21 de ani.la marimea pe care o avem noi se pare k singura solutie e laparoscopu pt k e mai sigura.nu stiu prea multe dar imi plang singura de mila.daca imi poate da cineva mai multe informantii va rog contaktati-ma la adresa de mail alinutza_ta28.va multumesc
0
25-05-2010, ora 20:51
ANCA COSMINA
Nu este medic/terapeut
ANCA COSMINA
Mama mea a fost diagnosticata cu piatra la fiere si doctorita a spus ca singura solutie este operatia.Problema e ca mama a suferit un accident vascular in urma cu 13 ani si anestezia e periculoasa pentru ea.As vrea sa stiu care sunt riscurile daca nu se opereaza si care sunt riscurile in cazul ei daca se opereaza?Mi-e foarte frica sa nu fie mult mai rau in urma operatiei.
0
31-05-2010, ora 13:09
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Pai lucrurile stau in felul urmator:
-riscul operator trebuie evaluat de medicul cardiolog si medicul anestezist, ei va pot lamuri in acest sens.
- daca mama nu se opereaza riscurile sunt date de posibilitatea ca pietrele sa migreze ( face colici biliare, icter ), sa se infecteze ( apare colecistita cu risc de perforatie, hidrops, sepsis etc ), sa migreze in pancreas ( risc de pancreatita acuta sau cronica dupa caz ), daca sunt calcul mari pot fistuliza in intestinul subtire aparind fistule biliodigestive diverse, si cel mai rar ( este exceptional dar am vazut ) sa se malignizeze ( colangiocarcinom )
Sper ca nu v-am speriat prea tare.
Multa sanatate
0
23-09-2010, ora 13:45
cristy93
Nu este medic/terapeut
cristy93
Buna ziua! astazi am facut un tomograf si p rezultat mi au scris Vezica biliara prezinta multiplii calculi radioopaci. Din cate am citit acestea apar la pers in varsta si prezinta dureri. eu am 17 ani si nu am niciun fel de durere. doctorul de la tomograf mi s-a parut un pic cam imbecil, deoarece inainte imi facuse o tomografie la cutia toracica si nici macar nu observase ca sunt operat de pneumotorax(operatie de acum o sapt) scriindu-mi la rezultat si afectiuni ale plamanului. astept un raspuns. sunt disperat. eu nu mai vreau alta operatie.
0
23-09-2010, ora 15:23
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Buna ziua!
Litiaza veziculara ( afectiunea de care suferiti ) nu este o urgenta chirurgicala in lipsa complicatiilor, adica nu trebuie musai sa va operati miine. Inteleg ca ati suferit recent o interventie chirurgicala toracica, sunteti deci in convalescenta si trebuie sa asteptati sa fiti complet vindecat pina sa va ginditi la o alta interventie chirurgicala. Eu as indrazni sa va recomand sa asteptati minim 6 luni ( bineinteles fara vreo complicatie a litiazei ) si abia atunci sa luati in considerare colecistectomia. Impresia sub care sunteti ca litiaza veziculara e caracteristica persoanelor in etate este imprecisa, multe persoane tinere sufera de asa ceva. Nu fiti disperat. Nu este o afectiune grava, nu se impune deocamdata sa va operati, dar daca nu o faceti va supuneti la riscurile pe care le mentionam mai sus. In plus, interventia se face laparoscopic, este fff simpla.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: