piatra de 1.5cm la rinichi

13-02-2007
alin&micu
Nu este medic/terapeut
alin&micu
am o piatra de 1.5cm la rinichi, exista vre.un tratament pt a o dizolva natural prin lichide?, daca stiti si cauza formari...orice sugestie bine venita.va multumesc
6 comentarii
0
17-02-2007, ora 00:00
nefrix
Identitate neconfirmată
nefrix
depinde ce fel de piatra e. ai mai eliminat vreodata pietre?
0
19-02-2007, ora 00:00
ionela_22
Nu este medic/terapeut
ionela_22
iti sugerez mult ceai de coada soricelului si regim de sare si cat mai putine produse de frupt. deci in principiu usor si cat mai multe lichide.
se pot forma pietre la rinichi de la baut putine lichide (sucul, vinul, berea nu sunt incluse in lichide)
ai putea incerca berea daca te tine ficatul ca face pe de o parte bine si pe de alta rau dar nu-ti sugerez
vezi la farmacie sunt amestecuri de ceaiuri speciale pentru caile renale
ce-i drept e cam greu sa elimini o asa piatra (dureros) si ia destul de mult timp. dar alternativa e cutitul
stiu pe cineva care a eliminat o piatra de ficat de vreo 2 cm si a spus ca nu mai putea de durere atunci dar dupa s-a simtit foarte bine
bafta si multa sanatate
0
04-03-2007, ora 00:00
pascuavram
Nu este medic/terapeut
pascuavram
am un prieten care a fost tratat cu succes de prof. LUCAN din CLUJ
ceva cu ultrasunete si a introdus un tub prin penis pana la rinichi.
in trei zile a eliminat piatra.
cauza:natura alimentelor + o predispozitie ereditara.
0
03-01-2009, ora 16:29
leana_love
Nu este medic/terapeut
leana_love
buna ziua.am 29 ani an urma unei ecografi am aflat ca am peatra la rinichi la amandoi sunt mici dar multe .am urmat tratament cu urinex , norfloxacin dar de geaba fac crize de durere .va rog datimi un raspuns sa scap de ele . mia zis cineva ca ceaiu de radacina de patrunjel este bun .va multumesc
0
14-05-2014, ora 23:56
andita
Nu este medic/terapeut
andita
Am 60 de ani si doua pietre la rinichiul drept, situate in partea superioara.Prima am descoperit-o dupa o criza puternica, avea 6mm in 2006.A doua- in 2010 -4.5mm. Nu am mai facut infectii urinare, insa in 2014 la un ecograf am descoperit ca erau ditamai cireselor de mai.Una era de 1, 2cm, iar cealalta de 9.5mm.Mi s-a recomandat -litotritie-( interventie cu ultra-sunete, costa 900 lei la o clinica privata in P.Neamt.)Cand ma hotarasc sa merg am sa postez un comentariu.Sunt cam greu de urnit din loc, si asta e pentru ca nu am dureri absolut deloc, dar ele stau cuminti si se fac rotofele.Se spune ca ar fi posibil chiar daca sunt de 1~2cm sa nu poata sa fie sfaramate( depinde de duritatea calculului) si sa se intervina chirurgical in caz de o colica renala puternica, - se poate ajunge la insuficienta renala si mai departe la dializa. Deci, , curaj gaina ca maine te tai".Daca mai este cineva in aceeasi situatie sa posteze un comentariu sau un medic sa-si spuna parerea. Multumesc.
0
26-01-2015, ora 17:56
Maria knx405
Nu este medic/terapeut
Maria knx405
Va dau exemplu un caz concret, matusa mea, a avut piatra pana in 2 cm la rinichiul stand. Doctorul i-a dat CYSTONE, un tratament naturist pe care l-a luat vreo 5 luni. Cand s'a dus la ecograf nu mai avea nici urma de piatra, s'a dizolvat, a eliminat-o si gata. Nu dizolva pietre mai mari de 2 cm. Beti apa, foarte, foarte multa apa ca sa puteti elimina toxinele. Succes! Am uitat sa va spun ca dieta este de fapt cheia: fara carne complet (ocazional carne de curcan de curte), fara sare complet. Un ceai din 2 litri apa, 500 gr radacina patrunjel. Se fierbe pana mai raman 1-2 cani de lichid. Se bea si se mananca patrunjelul din ceai. Eu am incercat sa beau acest ceai, n-am reusit. Va doresc succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum pot fi eliminate pietrele la rinichi
  • Schimbările climatice vor influența incidența cazurilor diagnosticate de pietre la rinichi
  •