pete uscate pe maini

09-09-2007
studmed
Nu este medic/terapeut
studmed
Am 20 de ani si am o problema..de cateva zile mi-au aparut pe brate niste pete uscate rotunde usor roze, cam 1 cm diametru, care par mai mult a fi niste cerculete, cu o usoara senzatie de mancarime. Tin sa spun ca am 2 pisici. S-ar putea sa fie ceva ciuperca de piele transmisa de animale? Sau e un semn ca ficatul e afectat de paraziti? Astept cu multumiri raspunsul d-voastra.
5 comentarii
0
13-09-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu prea exista nicio legatura intre petele "usor roze " de pe piele si "ficatul afectat de paraziti". Ai citit tu undeva despre aceasta legatura???? Eu cred ca ai facut o "ciuperca". Daca pisicile nu au zone de blana cu parul cazut, este posibil ca ciuperca sa nu fie de la ele. Oricum, un consult dermatologic si un examen micologic ar stabili diagnosticul corect.
0
13-09-2007, ora 00:00
studmed
Nu este medic/terapeut
studmed
Nu am citit nicaieri despre acest lucru. O doamna asistenta intalnita in orasul in care sunt in vacanta mi-a spus.Am sa merg si la un consult imediat ce am asa ajung acasa. Din pacate una din pisici are zone de blana cu parul cazut. Si intre timp, aceste "ciuperci" par a incepe sa se exfolieze. dar, asa cum am mai spus, am sa merg la medic. Sper sa nu se agraveze situatia daca sufera amanare. Multumesc pt interesul manifestat.
0
05-11-2007, ora 00:00
cineva
Nu este medic/terapeut
cineva
nu sunt medic, dar cred ca petele uscate pe care le ai pot fii pecingini, care apar de la animale si de care am avut si eu acum cativa ani. dar eu am avut pe tot corpul.
0
05-11-2007, ora 00:00
studmed
Nu este medic/terapeut
studmed
.am reusit sa aflu diagosticul consultand un medic..si le-a numit micoze de pe blana pisicii..Mi-a dat un unguent numict ciclopirox. Si interesant e ca nici in ziua de azi nu mi-au disparut complet...
0
10-02-2012, ora 21:38
o_persoana
Nu este medic/terapeut
o_persoana
Asa am eu de un an pete pe corp de dimensiune mica aproape cat o moneda usor roze ce tind sa se usuce, revin la normal cu pielea si apoi iar se inrozesc si o iau de la capat. Medicul de atunci cica e o ciuperca comuna ce mi-a aparut pe fond nervos. si atunci mi-a cerut analize la ficat... Tratamentul meu a fost anti alegice si crema de ciuperca de piele cu care ma dau de un an, acum folosesc clotrimazol de 3 ori pe zi si dush zilnic pentru ca da cel mai bun rezultat. Deabia daca le simt pe corp, dar daca uit o zi sa fac tratamentul am mancarimi usoare...
Am pe gat si intre pectorali la ceafa sub par si jos pe abdomen in jurul penisului.
E vre-un tratament mai de sussces pentru ciuperca de piele comuna aparuta pe fond nervos?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •