pete rosii pe spate si cojite albe pe scalp

07-04-2009
razv132
Nu este medic/terapeut
razv132
Buna ziua, tatalui meu i-a aparut pe scalp numai intr-o anumita zona niste cojite albe cam de vreun an de zile. De 1 - 2 luni isi da cu Tazorac 0.1 % Tazarotene Gel achizitionat din Anglia pentru ca este f greu de gasit si tot nu a scapat de ele. De 2 sapt i-au aparut niste pete rosii pe spate care se tot extind incet. Va rog frumos daca ne puteti ajuta in vreun fel ! multumim
5 comentarii
0
08-04-2009, ora 06:44
miki1
Nu este medic/terapeut
miki1
Buna, razv132!Si eu am avut astfel de probleme timp de citeva luni si n-am mai stiut ce sa fac si cu ce creme si sampoane care mai de care mai sofisticate si mai scumpe.Cu ce am scapat eu de aceasta problema a fost o crema din Romania pe care mi-a trimis-o cineva si se numeste "Unguent din rostopasca"sint asa niste cutiute mici, rotunde si de culoare alba si foarte iftine dar nu stiu exact sa-ti spun de unde a cumparat-o daca de la farmacie sau de la magazinele Plafar.Dupa spalarea parului si uscare se ia un pic de crema cu degetul si se freaca zona afectata(doar pe scalp nu si pe par), se repeta procedeul de 2-3 ori pe saptamina pina la vindecare.Sau poate sa mai incerce si cu Extra virgin olive oil amestecat in cantitati egale cu Vitamina E-lichida(50g ulei+50g vitE) si la fel dupa spalare si uscare sa aplice tot cu degetul pe zona afectata-si tot de 2-3 ori pe saptamina.Acest amestec se tine intr-o sticluta si nu neaparat in frigider, chiar la baie intr-un dulapior sau unde doreste fiecare.Multa sanatate si sa fie cu folos toate acestea!
0
08-04-2009, ora 11:48
razv132
Nu este medic/terapeut
razv132
Multumesc mult de tot pentru sfat o sa il incercam si o sa iti spun rezultatele.. ! multumesc inca odata !
0
10-04-2009, ora 20:25
miki1
Nu este medic/terapeut
miki1
Cu multa placere si sa fie cu folos!Multa sanatate si Paste fericit!
0
14-04-2009, ora 14:49
razv132
Nu este medic/terapeut
razv132
O sa incerce sa isi dea pe scalp cu acele produse care mi-ai spus, dar m-ar incanta sa imi spui cu ce i-ar putea trece acele pete rosii de pe spate.. ! Ne-ar fi de mare ajutor, multumesc si Paste fericit si voua !
0
14-06-2013, ora 00:20
Beia
Nu este medic/terapeut
Beia
Buna, acum 4 ani mi-a aparut pe scalp o sigura pata mica care colora scalpul in alb puternic, face o coaja alba groasa care daca se rupe sau se crapa lasa sa curga un lichid usor lipicios mai galbui si putin mai gros ca apa ! Dupa perioada de primavara-vara a disparut subit ! Insa urmatorul an a aparut iar, de data asta erau 3, la fel de mici ! Iar de acum 4 ani le-am semnalat prezenta in fiecare an, insa anul acesta am inceput sa ma ingrijorez, deoarece au inceput sa se extinda ingrijorator, are aproximativ 5 cm ! Parul a inceput sa se rareasca in acea zona, nu foarte tare dar destul in cat sa pot sa sesizez cadera lui ! Petele sunt doar 2, insa sunt mari si au o culoare de alb putin mai inchisa ca cea a varului, am inceput sa am si usoare mancarimi, petele au o coaja groasa, coaja e pe toata suprafata petei albe si are aceeasi culoare alba ca cea a scalpului ! Coaja de deasupra scalpului este crapata si este dura si zgronturoasa la atingere ! Daca se rupe coaja simt o durere si o usoara usturim apoi apare lichidul acela ! Am fost acum 2 ani la un dermatolog si am primit o crema alba, groasa insa care nu isi facea efectul, deoarece petele au reaparut ! Ma ingrijoreaza faptul ca reapar si ca se extind destul de repede, am uitat sa precizez mai sus ca apar aproximativ in acelasi loc ! Ce pot sa fac sa scap de ele sau macar sa aflu ce sunt si de ce apar ! Va rog, daca ma puteti ajuta as aprecia foarte mult !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.