pete rosii pe piele

12-06-2009
ely_23
Nu este medic/terapeut
ely_23
Buna ziua! De aproximativ 6 luni mi-au aparut cateva pete rosii pe piele (prima chiar pe mana si apoi au aparut pe picioare) care mai apoi s-au extins. Acum vreo luna si jumatate am fost la medic dermatolog deoarece incepusera sa se extinda din ce in ce mai mult si erau foarte inestetice. Doamna doctor m-a asigurat ca nu am psoriazis si ca ar fi o micoza luata de la animale. Am aplicat la sfatul dumneaei Travocort de 2 ori pe zi - 14 zile, am luat si Aerius comprimate si apoi am inceput cu Travogen. Problema este urmatoarea: dupa ce am terminat Travocort-ul petele aproape disparusera, unele chiar in totalitate insa apoi au reaparut petele care erau si au mai aparut si altele din ce in ce mai multe.
Ma puteti ajuta cumva? Ar trebui totusi sa fac analiza de sange pentru a vedea exact ce ciuperca am? Exista alt tratament mai bun?
Mentionez ca persoanele cu care am intrat in contact nu au fost contaminati (doamna doctor mi-a spus ca e contagios - dar persoana care locuieste cu mine nu a fost contaminata).
38 comentarii 12 Înainte ›
0
14-06-2009, ora 10:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca nu este vorba despre o ciuperca ci de altceva. Ar fi bine sa va examineze si alt dermatolog.
0
15-06-2009, ora 18:38
sorecs
Nu este medic/terapeut
sorecs
am si eu o intrebare sa ma ajute cineva! me-au aparut intre picioare si zona genitala pete rosi care ma maninca si miros ;si mai multi nigei la un loc care s-au format ca o floare si tot mai multi apar ce sa fac?
0
16-06-2009, ora 18:02
sorecs
Nu este medic/terapeut
sorecs
Buna ziua, am si eu o intrebare pentru d-nl.dr. sotul meu are in zona genitala mai multi nigei si pete rosii care il maninca si arar tot mai multi, a folosit unguent CLOTRIMAZOL dar nu l-a ajutat Poate sa foloseasca ce i-ati recomandat la alt pacient adica CONDYLINE sau WATEC? MULTUMESC PENTRU AJUTOR
0
21-06-2009, ora 21:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa-l examineze un medic dermatolog pentru a stabili daca este ciuperca sau negi genitali.
0
11-01-2010, ora 17:39
mirabela.maria23
Nu este medic/terapeut
mirabela.maria23
BUNA ZIUA!VA ROG SA MA AJUTATI SI PE MINE INTR-O PROBLEMA DELICATA.FOSTUL PRIETEN M-A ANUNTAT CA A FOST DEPISTAT CU SIFILIS..AM FACUT ANALIZELE PENTRU DEPISTAREA SIFILISULUI LA CENTRUL DE SANGE, LA 5 LUNI DE CAND NE-AM DESPARTIT, IAR REZULTATELE AU FOST NEGATIVE(TPHA-NEGATIV, VDRL-NEGATIV).DUPA 3 LUNI LE-AM REPETAT, IAR REZULATATELE AU FOST VDRL CANTITATIV SI CALITATIV-NEGATIV TPHA-NEGATIV..DE O LUNA AM REFACUT VDRL PT CASATORIE SI A FOST NEGATV.ACUM MI-AU APARUT PE PIELE NISTE PETE ROSII(MICI SI ROTUNDE IAR CATEVA OVALE) IN ZONA INGHINALA SI ABDOMEN, FARA PRURIT SI CARE-SI SCHIMBA CULOAREA SPRE MARONIU..EXISTA VREO SANSA SA AM SIFILS?
0
12-01-2010, ora 19:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
De ce doriti neaparat sa aveti sifilis din moment ce analizele sunt negative ???
0
13-01-2010, ora 11:04
mirabela.maria23
Nu este medic/terapeut
mirabela.maria23
AM SI O EXPLICATIE...CRED CA REALIZATI CA NU DORESC SA AM SIFILIS..M-AM PREZENTAT LA DERMATOLOGIE IN ORASUL UNDE LOCUIESC, PENTRU CA AM FOST DATA PE O LISTA(ASA CUM SE PROCEDEAZA), IAR ASISTENTUL MEDICAL DE LA DERMATOLOGIE DE CATE ORI II DUC CATE UN SET DE ANALIZE RIDICA DIN UMERI SI IMI SPUNE SA LE REPET PENTRU CA, CENTRUL PT DONARE NU FAC ANALNIZE CONCLUDENTE..FOSTUL PRIETEN A FOST DEPISTAT ACOLO CU O ZI INAINTE SI ACELA A FOST MOTIVUL PENTRU CARE AM ALES ACEST CENTRU, PT PRIMUL SI AL DOILEA SET DE ANALIZE.M-A INTREBAT INCLUSIV DACA CUNOSC PE CINEVA LA CENTRU.DUPA CE I-AM DUS ANALIZELE MI-A RECOLTAT DE LA DERMATOLOGIE SI MI-A TRIMIS SANGELE LA LAB SPITALULUI CU UN BILET DE TRIMITERE PE CARE SCRIA: ITS IN OBSERVATIE FARA SEMNUL INTREBARII .CE CREDETI? A IESIT TPHA +, IAR VDRL NEGATIV.LE-AM REPETAT DUPA O ZI LA 2 LABORATOARE SI AU FOST IARASI AMBELE NEGATIVE..DECI UN TOTAL 5 ANALIZE NEGATIVE SI UNA POZITIVA.DIN ACEST MOTIV INTRU IN PANICA LA CEA MAI MICA MANIFESTARE, CUM AR FI ACESTE PETE...







=
0
14-01-2010, ora 17:05
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sunteti absolut sanatoasa in ceea ce priveste sifilisul si nu este necesar sa mai faceti alte analize!
Petele respective pot fi date de o ciuperca, insa ar fi bine sa le examineze un dermatolog.
0
15-01-2010, ora 11:36
mirabela.maria23
Nu este medic/terapeut
mirabela.maria23
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri!
0
19-01-2010, ora 20:54
omen
Nu este medic/terapeut
omen
Buna seara domnule doctor.
De mai bine de 2 ani pe pielea fetei mi-au aparut in prima faza niste pete mici pe piele(in partile laterale nasului, care apoi s-au extins pana sub si deasupra buzei), de culoare rosie, care imi provoaca mancarimi si intepaturi. Aceste pete apar in special dimineata dupa ce ies afara, in special la frig si in scurt timp in zona petelor se formeaza coji, iar dupa ce exfoliez cojile, in general, petele dispar in restul zilei. Fenemenul acesta nu apare zilnic, poate sa apara la 2-3 zile sau chiar si zilnic, iar in unele zile, dupa ce exfoliez cojile, petele de culoare rosie raman pe tot parcursul zilei.
Am folosit mai multe alifii, de hidratare a pielii, dar nu pot sa spun ca au dat rezultate din moment de petele au ramas si chiar se extind.
Mi-am efectuat analize la un alergolog, iar rezultatele au fost ca nu sunt alergic la nimic.
In momentul de fata ma gandesc sa ma duc la un dermatolog.
V-as fi recunoscator de un sfat din partea dvs.. Va multumesc
0
23-01-2010, ora 19:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este bine sa mergeti la dermatolog deoarece aveti, probabil, o dermatita seboreica.
0
25-01-2010, ora 23:46
omen
Nu este medic/terapeut
omen
Domnu Dr. Mihalache, va multumesc frumos pentru sfatul acordat si o sa procedez intocmai.
Sanatate si numai bine!
0
28-04-2010, ora 20:42
miki_vasi
Nu este medic/terapeut
miki_vasi
buna seara domnule doctor, am si eu cu niste probleme de aprox.3 luni.mi-au aparut la inceput niste pete rosii pe piele mai exact pe brate in partea inferioara.2 pete pe un brat si 1 pata pe celalalt brat.cand faceam dus se inroseau mai mult si erau putin proeminente si aveau diferite marimi, gen rotunde sau pe lungul bratului inferior.mancarime foarte rar aveam.m-am dus la dermatolog si mi-a pus diagnosticul de alergie care a spus ca poate fi de la alimente, cosmetice, bauturi.mi-a dat un tratament pentru 10 zile cu crema Locoid si Aerius.dupa 8 zile petele au cam disparut si doctora dermat.mi-a spus sa nu mai folosesc crema ci doar sa termin pastilele Aerius.dupa cateva zile petele iar au aparut dar in numar mai mare acum avand pete rosii si pe picioare.la dermatolog nu am mai fost.am mai folosit si crema de galbenele dar degeaba.
ce pot sa mai fac?
0
30-04-2010, ora 08:13
felisia
Nu este medic/terapeut
felisia
buna ziua domnule doctor..am si eu niste probleme de aproximativ 3 ani...mi-au aparutniste pete rosiatice foarte inestetice pe bratu;l si sanul drept, care in contact cu frigul se invinetesc.. doctorul mi-a recomandat omeprazol, detralex, aflamil, ginkoprim si lioton gel pentru masaj..tin sa precizez ca am probleme si cu varicele..dar ceea ce ma ingrijoreaza sunt pete;e de pe maini nu imi explic de la ce mi-au aparut si de ce bnu mai dispar.ce pot sa fac in cazul asta?
va multutmesc anticipat
0
01-05-2010, ora 10:05
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru miki_vasi:
Cred ca trebuie sa consultati alt dermatolog!
0
01-05-2010, ora 10:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru felisia:
In general, daca boala este atat de veche, trebuie facute analize mai serioase, eventual o biopsie din leziuni, pentru a pune un diagnostic corect.
0
01-05-2010, ora 14:13
felisia
Nu este medic/terapeut
felisia
am inteles..va multumesc tare mult.poate fi ceva grav?
0
04-05-2010, ora 01:38
tucidide
Nu este medic/terapeut
tucidide
Buna ziua!
De 2 saptamani au inceput sa-mi apara niste bubite/basicute pe piele. Prima bubita/basicuta mi-a aparut sub brat si era micuta de culoare rosie acum la aproape 2 sapt are 2cm e ovala, se exfoliaza si nu au lichid. Acum am corpul plin de asemenea bubite se 2-4mm iar unele de pe picioare(de 2zile au inceput sa-mi apara si pe copse) sunt de culoare rosu inchis. Cele mai multe sunt pe piept si partea laterala a abdomenului. Nu am mancarimi si nici sau dureri. Pe zi ce trece se-nmultesc.
Ce medicamente sa cumpar?
Pot sa va trimit si poza daca e nevoie.
Mentionez ca pe 23 apr. am facut a 2-a doza de vaccin antihepatita B.
Are vre-o legatura cu vaccinul?
Cum se numesc bubitele/basicutele ?
Va multumesc !
0
06-05-2010, ora 18:34
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la medicul care v-a recomandat vaccinul si intrebati-l despre reactiile adverse ale acestuia.
0
07-05-2010, ora 01:48
tucidide
Nu este medic/terapeut
tucidide
Nu mi-a recomandat nimeni vaccinul antiHepatita B. M-am dus voluntar sa-mi fac vaccinul dupa ce mi-am facut analizele sangelui (acestea iesindu-mi bune ). Eu nu suport(dar nici nuam nervi si timp) sa stau ore in sir la coada pt consultatiea medicului de familie, dasta ma adresez d-voastra, plus ca trebuie sa-i suport pe toti.batranii muribunzi si artagosi. Cum de altfel nici nu pot sa ascult sfatul farmacistelor (vanzatoarelor) care habar n-au cum au ajuns acolo sa lucreze. Asta e ora cand am si eu putin timp liber inainte de a dormi e ora 00:45 la mine.
Nu cred ca-i important sa va spun c-am luat pentru cateva zile un surplus de calciu + vitamina D3 (dar nu-mi amintesc daca e inainte sau dupa aparitia bubitelor/basicutelor care au forma unor cosuri ).
Eu nu-s alergic la nimic.
Alte informatii/detalii nu cred ca mai lipsesc din prezentarea simptomelor
Deci aveti vre-o idee din ce mi se intampla??
Va multumesc!!
Cu stima, "tucidide"
0
07-05-2010, ora 14:40
vioryca
Nu este medic/terapeut
vioryca
Buna ziua!
De vreo 5 luni de zile am niste mancarimi ale pielii in special maini si picioare (palme si talpi ).Uneori si pe alte parti le corpului. Ma inrosesc foarte tare in acele zone si apoi dispar petele .Nu am fost niciodata alergica la ceva.
Tin sa precizez ca nu-mi apar tot timpul
Care ar putea fi cauza?
Va multumesc frumos
0
16-05-2010, ora 11:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru tucidide:
Este posibil sa fie vorba despre un pitiriazis rozat, care nu are legatura cu vaccinul.
Pentru confirmare ar trebui sa va examineze, totusi, un medic dermatolog!
0
16-05-2010, ora 11:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru vioryca:
Este posibil sa fie vorba despre o urticarie cronica.
In momentul in care apare eruptia ar fi bine sa va examineze un medic dermatolog!
0
18-05-2010, ora 16:57
eu_oanna
Nu este medic/terapeut
eu_oanna
Buna ziua!
de vreo 2 saptamani mi-a aparut pe picior nijte besicutze care se maresc, se inmultzes, au lichid, fara prurit.Momentan nu sunt foarte multe dar imi este frica sa nu se inmulteasca foarte tare.Va rog sa imi spune-ti despre ce ar putea fi vorba si ce sa fac in cazul asta.Va multumesc!
0
20-05-2010, ora 10:21
Yonutz22
Nu este medic/terapeut
Yonutz22
Buna Ziua!
Am consultat un dermatolog...si efectiv mi-a zis ca am o ciuperca de piele.provenita din cauza radiatiilor uv, ceea ce ma ingrijoreaza cel mai mult...e ca nu pot sa stau de loc in soare, nu pot sa fac efort pt ca imi apar niste pete rosi pe piept si p spate.si ma mananca extraordinar de rau, am utilizat samponul nizoral, dermalex, fara nici o sansa, se poate trata, se mai poate scapa de ea!?!?!?!
Va multumesc!!!
0
20-05-2010, ora 16:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru eu_oana:
Ar putea fi vorba despre o ciuperca, o eczema, un herpes sau altceva.
Aveti nevoie de un consult dermatologic.
0
20-05-2010, ora 16:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Yonut22:
Daca dermatologul v-a spus ca aveti o ciuperca de la radiatiile UV, atunci trebuie sa consultati urgent alt dermatolog !!!
0
20-06-2010, ora 17:09
madalina ludmila
Nu este medic/terapeut
madalina ludmila
buna ziua ma numesc madalina am, 16 ani sunt din targu neamt dar locuiesc cu parinti in strainatate de cativa ani si am o problema de sanatate. (7ani).
am o boala de piele care consista in niste feluri de bube care au aparut prima data pe brate si apoi sau extins pe spate si recent pe sani. am mancarimi din cauza lor, nu sunt bube cu puroi, sunt uscate cu coaja.
am consultat tot felul de medici dar nu mi au dat nici un diagnostic concret. toate analizele care le am facut (sange-alergi-ficat-ovaie etc..) sunt negative.
cand folosesc creme cu hidrocortizon mai dispar din ele dupaia cand termin tratamentul imi apar din nou.
multumesc si astept un raspuns de incurajare de la dv.
cu stima si respect madalina
0
21-06-2010, ora 14:23
miki_vasi
Nu este medic/terapeut
miki_vasi
Buna ziua dl.doctor, am urmat sfatul dvs.si m-am dus la alt dermatolog care mi-a spus aproape acelasi lucru, ca nu e asa de grava eczema si in ultimul rand as putea face niste teste alergologice.Mi-a dat si un tratament de urmat 2 saptamani cu Advantan Milk lotiune si pt.intretinere corporala o crema a-derma avoine rhealba pt.folosire zilnica dupa baie.Au trecut cele 2 saptamani de tratament si mai rau mi-auy aparut acele pete rosii insotite de o usoare mancarime in special dupa baie cand devin si mai pronuntate.
Sunt mai multe pete pe picioare in special de la genunchi in jos si foarte mari pe laba piciorului.Ce mai pot sa fac??Sa merg la al 3-lea dermatolog?Ce ma sfatuti dvs?Va multumesc
0
21-06-2010, ora 21:00
pe1102
Nu este medic/terapeut
pe1102
Buna ziua! In urma cu 5-6 zile am fost intepat de o insecta (capusa cred) pe gamba piciorului stang, am smuls-o si am omorat-o dar se pare ca i-a ramas capul acolo caci mi-a aparut o pata rosiatica cu un diametru de 3 cm. De doua zile aplic "Fenistil" pe zona afectata dar pata s-a extins la 7-8 cm diametru, incepe cu o parte rozalie la exterior de vreo 2 cm, apoi o parte mai inchisa, roscata de 1 cm, si mijlocul de vreo 3-4 cm are aproape culoarea pielii, poate un pic mai alb, am doar usoare mancarimi, intepaturi si umflaturi, dar nu tot timpul. Va rog spuneti-mi ce ar putea fi si ce trebuie sa fac? Va Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
38 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •