pete rosii pe piele, mancarime insuportabila

09-04-2010
oanacrina
Nu este medic/terapeut
oanacrina
Buna ziua!
Nu stiu daca sa le numesc bubite sau pete dar e clar ca sunt rosii, rotunde, au 5-10 mm diametru, mi-au aparut prima data pe picioare (de la genunchi in jos, apoi pe maini, inclusiv pe degete, pe spate (in numar foarte mare si de la un minut la altul, de exemplu dupamasa la 5 nu aveam nimic pe spate si seara la 9 eram plina cu aceste pete rosii care daca le scarpin se umfla). Apoi au aparut pe burta, umeri si gat in numar mai mic.. Nu au varf, nici apa si zilnic apar altele, in grupuri de cate 5-6. Medicul de familie a zis ca sunt de la paraziti dar testul coproparazitologic a iesit negativ. Mentionez ca nu consum carne de nici un fel, nu mananc grasimi sau prajeli, nici lapte dulce sau oua si totul tine de 2 saptamani, si zilnic apar altele. Va rog sa ma ajutati cu un sfat sau o idee despre ce ar putea fi. Sa merg sa ma vada un dermatolog? La alergolog am fost in toamna si in urma testelor nu am alergie la nimic.
1 comentarii
0
11-04-2010, ora 10:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la un dermatolog!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •