pete rosii pe picioare ca niste intepaturi

09-08-2007
ludovicooo
Nu este medic/terapeut
ludovicooo
in urma cu o luna am fost la mare, la o saptamana am vazut pe picioare mai precis in zona interna niste pete rosii mici ca niste intepaturi de ac.la inceput am crezut ca e din cauza aparatului electic ptr epilat.tin sa precizez ca am capilare sparte pe picioare dar nu in zona in care mi-au aparut aceste punctulete rosii
10 comentarii
0
09-08-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Poate fi o urticarie, o reactie alergica la ceva:soare, caldura, ceva de pe la mare, orice, ceva ce nu ti-a mai facut probleme pana acum si acum a erupt.Mergi la medic si fa un control sa fii sigura ca nu e psoriasis si vezi ce-ti spune medicul dermatolog.Incearca sa iei antihistaminicele prescrise de medic si vezi ce se intampla.Poate sa dispara de la sine tot asa cum a aparut, dar e bine sa verifici si sa -i pui un diagnostic, daca e cazul.Mai vorbim, succes
0
09-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este posibil sa aveti o purpura superficiala. Din cauza caldurii s-au dilatat capilarele, iar hematiile (globulele rosii) au iesit din vas pana sub piele. Ar trebui sa consultati un dermatolog pentru a confirma sau infirma diagnosticul si a va trata corespunzator.
0
04-03-2009, ora 17:32
andrei_667
Nu este medic/terapeut
andrei_667
am 18 ani, astazi am observat niste pete rosii mici dar dese la baza piciorelor, acum 2 zile am luat o pastila din greaseala si anume "leponex", ar putea fi din cauza ei?va rog mult sa-mi da-ti un raspuns.VA MULTUMESC!
0
07-07-2010, ora 13:24
adelinagalati
Nu este medic/terapeut
adelinagalati
buna ziua ! am 12 ani si.am pe picior o pata rosie si uneori nu se prea vede ca niste bubite mici, as vrea sa stiu se poate extinde cumva, CE ESTE ? nu ma mananca nu se umfla sau alte chestii ! AS DORI UN RASPUNS CAT MAI REPEDE POSIBIL ! VA MULTUMESC
0
07-07-2010, ora 13:51
miki_vasi
Nu este medic/terapeut
miki_vasi
Buna ziua domnule doctor, sunt din Bucuresti, am vazut ca dvs.sunteti din Iasi.
Eu intre timp am fost si la medicul de familie sa-i cer parerea si dansa mi-a spus sa incerc sa nu mai folosesc nici un fel de detergent pt.spalarea rufelor si sa folosesc numai sapund de casa.
Inca nu am facut acest lucru dar am incercat sa spal cu detergent pt.copii Dermalin, unde chiar specifica ca este recomandat pt.persoane cu astfel de probleme(eczeme, dermatite etc).Eu acum nu mai folosesc nici un tratament dar petele inca persista si mai mult mai ales pe laba piciorului.Ce ma mai sfatuti?va multumesc
0
13-07-2010, ora 20:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru adelinagalati:
O pata rosie poate sa insemne mai multe boli!
Incearca sa ajungi macar la medicul de familie!
0
13-07-2010, ora 20:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru miki_vasi:
Cereti medicului de familie sa va trimita la un dermatolog.
0
27-11-2010, ora 10:24
michelle28
Nu este medic/terapeut
michelle28
buna dimineata. prin luna ianuarie mi-au iesit niste pete pe coapse. la inceput erau rosii apoi vinetii. erau grupate, pe ambele picioare cam in acelasi loc.tin minte ca am fost la farmacie si am cerut o crema, insa nu stiu daca m-a ajutat prea mult.au trecut de la sine dupa vreo 6 saptamani.de vreo 3 zile mi-au aparut iarasi, in aceasi zona, insa pe un picior sunt 3 pete mari(marimea unui nasture )rosii, pe celalalt tot 3 insa mai mici.azi dimineata cand m-am dus la baie am vazut ca mi-au aparut alte cateva pete insa sunt imprastiate pana la genunchi.mentionez ca daca le ating ma mananca, insa incerc sa nu ating zona.eu m-am gandit ca ar putea fi de la ciorapii pe care ii port pe sub pantaloni.o fi vreo alergie la elastina sau ceva de genul?va multumesc daca aveti vreun sfat pentru mine. o zi buna
0
27-11-2010, ora 18:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar fi bine sa va examineze acum un dermatolog!
0
27-11-2010, ora 20:48
michelle28
Nu este medic/terapeut
michelle28
da, ar fi bine.insa nu a aflu in tara.iar aici nu am medic de familie, inca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •