pete rosii pe penis & usoara inflamatie a preputului

1048 comentarii 1 2 ..... 111213 ..... 34 35 Înainte ›
0
11-10-2009, ora 10:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie facut un examen bacteriologic din acea secretie.
0
11-10-2009, ora 10:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru alina_alina_qw:
Trebuie facut un frotiu din acea secretie.
0
11-10-2009, ora 10:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Catalin02:
Poate fi vorba de un nev, insa este bine sa te examineze un dermatolog.
0
11-10-2009, ora 11:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mihai-c89:
Poate fi vorba despre o candidoza, insa poate fi si o boala cu transmitere sexuala.
Ar fi bine sa mergi la un dermatolog pentru a examina secretia uretrala (daca esteprezenta).
0
13-10-2009, ora 15:11
ionescucalin30
Nu este medic/terapeut
ionescucalin30
Buna ziua domnule doctor, de vre-o saptamana mi-a aparut o iritatie rosie pe capul penisului.mentionez ca nu ma ustura, nu miroase urat decat o mancarime suportabila.si putina jena cand urinez, dar nu tot timpul.m-am dat eu destept si am citit pe net si am luat ketoconazol pastile, 7 zile o pastila si crema Canesten.dau cu crema de vre-o 4 zile dar nu vad nici un remediu.va rog din suflet dati-mi un sfat.multumesc!!!
0
15-10-2009, ora 15:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui ca partenera dvs sa faca un examen ginecologic si un frotiu din secretia vaginala pentru a vedea daca nu sufera de o trichomoniaza. Daca se confirma, atunci trebuie sa urmati amandoi tratament pentru acest parazit.
0
15-10-2009, ora 15:35
ionescucalin30
Nu este medic/terapeut
ionescucalin30
domnule doctor, nu sunt casatorit deci nu pot spune ca am avut o partenera stabila.deci ce ar trebui sa fac?am mai citit pe aici pe forum ca a-ti recomandat pentru iritatie Advantan.imi dau seara si dimineata exact cum a-ti prescris la altii.se pare ca, , vad, o imbunatatire a culorii penisului si a, jenei, ,.credeti ca sunt pe drumul cel bun?sau ma amagesc singur??multumesc anticipat!!!
0
15-10-2009, ora 15:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca dvs aveti deja prezent parazitul mentionat, acesta provoaca o mica secretie uretrala matinala, secretie ce va intretine iritatia la nivelul glandului.
Ar trebui sa urmati un tratament cu Tiberal, cate un cp la 12 ore timp de 5 zile, concomitent cu aplicarea Advantanului local.
Contactele sexuale ar trebui sa fie protejate!
0
15-10-2009, ora 16:01
ionescucalin30
Nu este medic/terapeut
ionescucalin30
sa iau Atrican 4 zile???si fara sex cu cunoscutele????merci!!!
0
15-10-2009, ora 16:04
ionescucalin30
Nu este medic/terapeut
ionescucalin30
am primit ras dumneavoastra.am inteles Tiberal 5 zile si fara sex.o sa va tin la curent cu evolutia.nu va mai laud ca au facut-o altii inaintea mea, dar tot nu pot spune ca sunteti on om deosebit pentru ceea ce faceti aici.sa aveti numai zile bune!!!
0
15-10-2009, ora 16:09
ionescucalin30
Nu este medic/terapeut
ionescucalin30
Tiberal de 250 sau de 500???scuze de insistenta!!!
0
16-10-2009, ora 11:12
mars2me2000
Nu este medic/terapeut
mars2me2000
buna ziua, am facut exudatul si nu mi-a iesit nimic, totusi am limba galbuie mai ales in spatele ei si secretii usoare albicioase la scuipat, , ciudat..chiar nu stiu ce ar putea fii, am fost la 2 orelisti si mi-au zis ca nu e candida..ma puteti ajuta cu un sfat, mentionez ca si sotia are aceeiasi simtome... multumesc..!!! stiu ca e de la antibioticele alea --rifamicina si cefalexin... da cum reglez flora acum.. ms..si secretiile pe limba..
0
20-10-2009, ora 00:07
George4
Nu este medic/terapeut
George4
Buna ziua domnule doctor,

De 3 luni am niste pete rosii pe gland care se vad doar la decalotare. Acestea au aparut dupa un contact sexual. Nu prezentau mancarime sau usturime, si au disparut imediat dupa, asa ca nu m-am ingrijorat.

Petele apar si dispar regulat. Nu reprezinta nici un inconvenient. Dar de cateva zile de cand au aparut, au inceput sa prezinte o foarte usoara usturime. Petele sunt rosii si aleatoare pe gland, ce se vad doar daca dau deoparte preputul. Au marimea unui graunte de nisip iar la baza glanduluisunt un pic mai aglomerate.

Fac dus zilnic. Din ce am citit pe forum travocort este o crema folosita, ciuperci ce o aveam si eu. Am facut tratament cu el, dar nu a avut efect. Am avzut ca si advanta crema fost mentionat pe forum ca si o solutie contra iritatiilor. Poate fi mai indicat decat travocort crema, tinand cont ca petele rosii sunt pe gland ?

Multumesc anticipat.
0
21-10-2009, ora 21:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru ionescualin30:
Tiberal de 500 mg.
0
21-10-2009, ora 21:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mars2me2000:
Clatiti gura dupa fiecare masa cu o solutie de bicarbonat de sodiu alimentar, o lingurita de bicarbonat la o cana cu apa, timp de 10 zile.
0
21-10-2009, ora 21:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru George4:
Advantanul ar fi mai indicat!
0
25-10-2009, ora 05:31
romik
Nu este medic/terapeut
romik
Buna seara Dl. doctor am o problema ca si cei de mai sus si anume ca mi-a aparut bubite rosii pe penis, si se vad mai mari atunci cand penisul intra in erectie.Nu mi-i s-a intamplat niciodata asa ceva.Nu stiu ce sa fac si cu ce sa ma tratez.Partenera cateodata are mici usturimi dar asta de rareori.Poate fii din cauza ei.cum sa fac??Astept sfatul dumneavoastra
0
28-10-2009, ora 18:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar fi bine sa citesti sfaturile date deja !
0
01-11-2009, ora 01:20
gabryel17
Nu este medic/terapeut
gabryel17
buna seara. am 17ani si am o problema acum 1 spatamna aproximativ am observat ca am un fel de bubite rosi si o mica mancarime pe gland bubitele rosi au disparut dar glandul mi se pare ca este mai rosu ca de obicei si in tipul erectiei tot penisul se roseste foarte tare.dupa erctie preputul incepe sa se umfle foarte tare si iar dupa un timp se desumfla, contacte sexuale nu am avut de aprox 1 an, , , mie f jena sa merg la un dermatolog..va multumesc.si astept un raspuns
0
01-11-2009, ora 09:49
stefanc
Nu este medic/terapeut
stefanc
domnule doctor am o problema de mai mult timp care consta in aparitia unor iritatii, o pata rosie, pe preput dupa care cam la 2 zile se inflameaza, face coaja foarte greu iar daca nu sunt atent aceasta se lipeste de chilot si se desprinde, nu face de cat un lichid deasupra dupa care se transforma in coaja.dupa o saptamana rana se vindeca, dar la o perioada de timp apare iar(2-3 luni)
0
02-11-2009, ora 17:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru gabryel17:
Lasa jena deoparte si mergi la medic!
0
02-11-2009, ora 17:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru stefanc:
Posibil sa faci un herpes recidivant.
0
03-11-2009, ora 11:07
kikos
Nu este medic/terapeut
kikos
Buna, d-le doctor. Am 41 de ani si sotia a facut de 5 ani candidoza cu diverse perioade de pauza, adica facea cam de 6 ori pe an ( sotia are hepatita C). A urmat diverse tratamente numai cu ovule iar eu am facut cu timpul balanita candidozica, cu simptomele prezentate aici pe forum la pagina 1. De 3 luni, folosesc prezervativ, iar sotia a incetat complet sa mai aiba simptome de candidoza (ceea ce nu inseamna ca a scapat de ea, desigur ) insa eu am observat ca ma reinfectez lunar cu balanita candidozica, imi apar acele mici pete rosii ( destul de putin vizibile insa ) pe gland si, uneori, cu acea secretie alba si usturimea ( nu foarte deranjanta ) de rigoare. Mentionez ca ma spal in exclusivitate numai cu apa pe gland de circa 6 luni, nefolosind nici un sapun sau alte creme, tocmai pentru a evita diverse reactii chimice. Am ajuns la concluzia ca 3 ani la rind ne-am, , pasat, , boala intre noi, iar eu as putea sa zic ca m-am infectat complet acum. Ce ma sfatuiti sa fac ? Sa urmez tratamentul de 7 zile cu bicarbonat de sodiu si crema de care ati amintit la pagina 1 sau sa urmez un tratament mai agresiv cu analize de laborator etc. ? Este iaurtul, kefirul efectiv pt mine ? Pe de alta parte doresc, dupa vindecare sa renunt la prezervativ, avind in vedere ca vreo 23 de ani n-am folosit niciodata si nu sintem nici eu, nici sotia multumiti de actul sexual folosind aceasta metoda.
0
04-11-2009, ora 18:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Punctele rosii de pe gland nu sunt obligatoriu aparute de la o candidoza!
Trebuie sa faceti un examen al secretiei din jurul glandului.
Hepatita C se poate transmite sexual, deci atentie la sexul neprotejat!
0
05-11-2009, ora 15:14
mars2me2000
Nu este medic/terapeut
mars2me2000
Buna ziua, domnu doctor ! am urmat tratamentul propus de dumneavoastra pt limba incarcata, 10 zile gargara cu bicarbonat de sodiu si badjonari cu glicerina boraxata si limba e normala si curata in timpul tratatmentului, dar cum l-am terminat silma se incarca usor inapoi in 2 zile, , ideea care esotia mea are aceleasi simtome si ea a facut sattamana tracuta exudat faringian si ia iesit stafilocococ auriu, medicul ei de familie ia prescris oxacilina 10 zile, o doza la 6 ore, dar dak va aduceti aminte noi am facut un tratament in august 10 zile cu cefalexin si rifampicina...care e destul de puternic si toxic in aceelasi timp, de problemele de jos am sacapat dar cu limba nu stiu ce tratamente sa mai iau sa fie bine...va rog dati-mi un sfat..1. sa ia antibioticu sotia?si 2 ce facel cu limba asta..nu e foarte incarcata da..deranjeaza..miltumesc...am sa incerc cu ceai de mesteacan acum..ms..
0
05-11-2009, ora 18:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Limba "incarcata" este un termen pretentios !
Daca exista un depozit alb pe suprafata ei si nu aveti niciun simptom, inseamna ca nu trbuie sa faceti niciun tratament.
Sotia trebuie sa ia antibiotice numai daca o doare in gat sau are jena la deglutitie.
0
05-11-2009, ora 19:09
kikos
Nu este medic/terapeut
kikos
Va multumesc pentru raspuns.
0
06-11-2009, ora 09:34
mars2me2000
Nu este medic/terapeut
mars2me2000
Putin evaziv dar concludent ! va multumesc foarte mult pentru raspuns domnule doctor !!!
0
08-11-2009, ora 14:09
baby_taw18
Nu este medic/terapeut
baby_taw18
domnule doctor mo numesc florin si am o problema care ma cam sperie...o luna doua mi-au aparut niste bubite (uneori albe)rosii pe capul penisului..si pe pielea care acopera..capul...ma manaca uneori..si ma ustura la atingere..mi-a facut sex oral o fata..asta a fost singura relatie sexuala...ce pot face???mi-e rusine sa merg la doctor..si nu o voi face..va rog sa mi dati un tratament..va rog tare tare mult..multumesc anticipat..
0
09-11-2009, ora 16:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Dar daca risti sa ramai steril sau sa faci stricturi uretrale si sa nu mai poti urina, tot iti este rusine sa mergi la medic ???
Adaugă un comentariu / răspuns
1048 comentarii 1 2 ..... 111213 ..... 34 35 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •