pete rosii pe limba

22-04-2009
iulianagl
Nu este medic/terapeut
iulianagl
salut miau esit cateva basicute pe limba in apropiere de gat sunt ca un fel de cosuri cam urate si am si o durere in git cred ca am si o amigdalida inflamata. nustiu ce sa fac?
45 comentarii 12 Înainte ›
0
23-04-2009, ora 14:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acele besicuti.. pot fi.. PAPILE GUSTATIVE.. normale.
ai face bine sa mergi sa vada gatul un ORL..ist.. ca sa nu intri in panica inzadar!
0
20-06-2009, ora 01:22
marialx
Nu este medic/terapeut
marialx
buna, am avut si eu ceva probleme cu gatul..mici dureri si am observat 2 puncte albe ca si puroiul la amigdala dreapta;ce am observat mai ciudat au fost niste besicute roz mai infalmate la baza limbii pana in gat...am fost la medicul de familie si a spus ca sunt doar papilele gustative...am facut si exudat fringian si mi-a iesit streptococ b grupa a.eu m-am gandit ca ar putea fi vorba de candida cu toate ca nu ma deranjeaza defel, nici macar nu le simt(nu ustura, nu dor)...nu inteleg de ce pe buletinul de analize nu scrie nimic de candida...ceva de genul negativ?exudatul faringian contine intotdeauna si examen candida?ma gandeam ca poate nu a fost facut.daca da, asta inseamna ca e negativ.Intrebarea care ma framanta este de ce sunt inflamate papilele??de la streptococ?.Va rog sa-mi raspundeti ca sunt f. stresata, nu as vrea sa am ceva si sa nu fac tratament si sa se agraveze in timp.VA MUTUMESC
0
20-06-2009, ora 08:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
odata ce aveti exudatul facut.. trebue sa faceti tratament cu antibiotic 10 zile.. gargara mult a si o sa fie totul bine!
Papilele intradevar sunt la locul lor.. si sunt necesare acolo.. nu sunt patologice!!!
0
20-06-2009, ora 11:49
marialx
Nu este medic/terapeut
marialx
Va multumesc pentru raspuns.Am sa fac tratamentul cu antibiotice si sper sa fie totul ok.
0
05-07-2009, ora 13:09
Daiana06
Nu este medic/terapeut
Daiana06
buna ziua..am si eu o intrrebare..mi-a iesit pe limba o pata rosie...si nu stiu ce poate sa fie..?uneori parca ma pisca.. de o sapt am..si inca nu mi-a trecut..
0
05-07-2009, ora 17:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pata rosie de pe limba.. este un semn indirect a unei afectiuni gastrice ! POate abia in formare)
trebue sa va revizuiti atitudinea fata de unele preparate alimentare care irita.. limba, mucoasa afringelui. esofagu;lui si a stomacului.
acru si acidulat sunt foarte iritante!.. chear si fructele verzi sau acre)
local.. badijonati cu ulei de catina!
daca in 5-7- zile nu se schimba nimic.. tre sa mergeti la gastrologie!
0
05-07-2009, ora 17:55
Daiana06
Nu este medic/terapeut
Daiana06
multumesc mult pt raspuns :)
0
21-07-2009, ora 22:55
Cristix1987
Nu este medic/terapeut
Cristix1987
Am 5 zile de cand mi-au aparut niste mici leziuni( nu sangereaza si initial au avut forme de basicute)pe limba si pe la nivelul buzei inferioare. Nu stiu de la ce poate fi dar presupun ca ar fi de la Pasta de Dinti pe care am schimbat-o in acea zi( problema e ca ma grabeam sa ajung la examen si nu m-am clatit prea bine). Va rog sa-mi spuneti ce as putea sa fac? Mentionez ca sunt numai pe partea antero-superioara a limbii si Varf
0
22-07-2009, ora 06:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Osiidenta.. o apa de gura.
nu mai folosesti acea pasta de dinti. si nimc acru, iute si acidulat !
xyzal tab. 1 pe zi pana la vindecare!
0
22-07-2009, ora 10:22
Cristix1987
Nu este medic/terapeut
Cristix1987
Va multumesc
0
29-08-2009, ora 12:13
aurel daniel
Nu este medic/terapeut
aurel daniel
De citeva saptamini mi-a aparut pe limba o inflamatie a unei papile gustative, care din cind in cind singereaza. Am fost la medicul ORL-list si mi-a spus ca trebuie sa o cauterizeze.Va rog sa-mi spuneti ce ma sfatuiti sa fac.
0
29-08-2009, ora 22:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt 2 posibilitati.
1. e sa mergi sa o cauterizezi clasic.. sau cu laser sau cu radiofrecventa.
2. sa mergi in clinica ORL.. sa faca o biopsie si sa o dea la investigatie anatomopatologica.. pentru a afla originea acelei formatiuni.
0
20-02-2011, ora 01:04
madalynn24
Nu este medic/terapeut
madalynn24
am si eu o problema cu citeva pete pe limba, dar intai sa va spun o poveste:am fost foarte racit intr-o zi, febra mare transpiratie dupa transpiratie(+5 ori), tuse seaca de vomitam tot ce mincam, ameteli, dureri de cap, ma mir ca mai traiesc.bun am fost la farmacie am cerut ceva de tuse ca tuseam fara oprire mi-a dat codeina (3ori pe zi) si amoxacilina (1 la 12/ore).a 2-a zi nu prea mai tuseam asa de rau, si aveam o spuzeala la gura si imi mai apar 3 in plus, ma duc la farmacie si cer ceva pt febra tot aveam temperatura ridicata si mi da aspirina cu bioflu de 3ori pe zi.bun ma duc la servici iara pina seara la ora 12 imi apar pe partea stinga in zona mustatii alte bubite care se intindea pina la nas cit si in interiorul acestuia(un fel de uriticarie-herpes-arsura) si atunci dadeam cu unguent kanamicina si flucinolon si tot in seara aceea am observat ca am ceva pe limba care ma deranjeaza si mi-am spus ca am mincat ceva atins de soarece pt ca asa era senzatia.mai ma duc o zi, 2 la servici sa vad ca nu mai pot bea nimic nici apa dar sa mai maninc cand atingeam ceva pe limba imi da dea lacrimile de usturime.apoi am iar la farmacie si mi-a dat BADIJONG BUCAL sa dau pe limba.am observat ca petele astea mici si rosii sint doar pe o parte(dreapta) a limbii, m-au mai lasat putin rau de tot ca maninc in stinga sau inghit.DE LE CE SA FIE SAU CE TRATMENT IMI RECOMANDATI.SI NU AM FOST LA NICI UN DOCTOR PINA ACUM.celelalte febra, transpiratia, temperatura, tusea m-au lasat si am ramasa cu bubitele de pe zona mustatii la care sa aflu ca la aceea amoxacilina aveam o reactie adversa printre care si aceste bubite iar la limba spunea ca reactie adversa numai daca se coloreaza in maro dar nu scria nimic de pete.DECI ASTEPT UN RASPUNS IN LEGATURA CU BUBITELE ASTEA MICI CARE ARATA CA UN ZID DE GLOANTE CIURUIT DOAR PARTE DE LA VIRF IN DREAPTA LIMBII.ASTEPT UN RASPUNS VA MULTUMESC.
0
20-02-2011, ora 09:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ai avut o viroza, gripa.. acre se trateaza altfel.. nu cu antibiotice
2. ai facut Herpes la buza de la imuniotatea scazuta.. care se trateaza cu aciclovir.. nu cu ce ai pus tu
3.reactia din cavitatea bucala si de pe limba.. este o reactie de aparate a organizmului, care isi protejeaza ficatul de alimente acre, condimentate, cu grasimi si de asemenea se protejeaza de medicamente luate aiurea

conclluzia.
herpesul trebuie tratat la dermatologie
pentru probellmele de pe limba trebuie sa faci investigatii la ficat, fiere, pancreas.intestine. undeva acolo este problema,
0
21-02-2011, ora 23:46
vasile irinel
Nu este medic/terapeut
vasile irinel
buna ziua as avea si eu o problema cu o pata care a iesit pe limba, urata, parca nu mai am papile an zona aceia si parca se mareste va rog ami puteti raspunde ce ar putea fi va multumesc anticipat
0
22-02-2011, ora 07:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este oproblema gastrica ( stomac, intestin, s.a, depinde pe care parte a limbii este pata.. pe acea parte a corpului cautati mai jos problema)
limba este oglinda tractului digestiv ( acea pata nu e o problema locala )
0
23-02-2011, ora 19:39
vasile irinel
Nu este medic/terapeut
vasile irinel
Multumesc pt. raspuns. Pata este pe partea DREAPTA la jumatatea limbii si are o forma aproape rotunda de marimea unei monezi de 5 bani
0
04-07-2011, ora 20:07
EMINICA
Nu este medic/terapeut
EMINICA
BUNA, AM SI EU O INTREBARE DE CEVA TIMP SIMT IN GAT O JENA O FLEGMA CE MA INEACA APOI MAI NOU AM NISTE PETE ROSII PE LIMBA CHIAR LANGA PAPILELE GUSTATIVE SI PE VARUL LIMBII CE CREDETI CA E?ANU TRECUT CAND AM AVUT SENZATIA AIA IN GAT ANALIZELE AU IESIT OK CHIAR SI TIROIDA.VA MULTUMESC SI SPER SA AM UN RASPUNS DACA SE POATE.
0
04-07-2011, ora 21:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Limba.. conform medicinei antice.. este Oglinda tractului digestiv..
avand in vedere ca conform medicinei actuale.. NU exista boli a limbii decat inflamatia( glosita)..
acele pete raman un mic mister.. pana investigati tractul; digestiv..
acolo o sa depistati adevarata cauza a problemelor din cavitatea bucala
0
05-07-2011, ora 12:32
EMINICA
Nu este medic/terapeut
EMINICA
AM INTELES!PROBLEMA ADEVARATA E CA MA JENEAZA LIMBA ORI E PSIHIC LA MINE PT CA SUNT SPERIATA DE BOLI SA ZIC ASA SIMT CA SI CUM E UMFLATA SAU AMORTITA, ORICUM VA MULTUMESC MULT M-AM MAI LINISTIT!
0
05-07-2011, ora 13:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru moment

Ossidenta apa de gura din 2 in 2 ore de clatit gura
Glicerina boraxata.. dupa aceie pe limba
regim strict fara acru, acidulate, fructe citrice si acre
0
05-07-2011, ora 14:12
EMINICA
Nu este medic/terapeut
EMINICA
MULTUMESC ANTICIPAT ASA AM SA FAC!
0
15-07-2011, ora 23:11
portocalaaaaa
Nu este medic/terapeut
portocalaaaaa
Buna seara. In urma unei infectii la nivelul amigadalelor...dupa incetarea unui tratament cu ampicilina peste aproximativ 2 saptamani am observat ca mi-au aparut niste pete mici rosii putin umflate in partea inferioara a limbii spre gat...nu dor. Am inceput sa folosesc glicerina. Am gasit o informatie ca acestea apar in urma unei infectii netratate corespunzator a rinichilor deoarece zona din spate "apartine" rinichilor. si ce e drept e ca am uneori si crizede rinichi. Este ceva grav?
0
16-07-2011, ora 07:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
esti sigura ca NU sunt Papile gustative Normale.. si degeaba dai cu Glicerina?
Daca.. NU te doare si nu te deranjeaza.. De ce le cauti si te uiti in gat si pe limba ?
0
16-07-2011, ora 10:08
portocalaaaaa
Nu este medic/terapeut
portocalaaaaa
sunt foarte sigura pentru ca au marim destul de mari. Ma doare iar gatul si de aceea le-am observat
0
16-07-2011, ora 23:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. gatul poate sa doara de la alceva.. sunt multe motive pentru asta
2. Cauta pe net. aspectul anatomic a unei limbi normale..
3. consulta un medic Stomatolog si ORL.. care sunt in masura sa.ti spuna concret ce este acolo
0
09-12-2011, ora 17:48
sita
Nu este medic/terapeut
sita
Buna seara, domnule doctor!
Am fost la dentist pentru o extractie. Pt reusita acesteia mi a fost pilita o masea vecina. Avand limba amortita, nu am putut -o controla, iar din gresela mia fost atinsa limba pe partea laterala. Ma ustura atunci cand vorbesc!
Ce trebuie sa fac in acest sens!
Multumesc anticipat!
0
10-12-2011, ora 09:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
clatesti foarte des cu apa de gura
mergi la stomato.. sa vada daca nu trebuie sa mai netezeasca acel dinte.. ca sa nu traumatizezi mereu limba in dinte
0
22-01-2012, ora 15:24
coco1212
Nu este medic/terapeut
coco1212
buna ziua de ceva vreme tot imi ies niste pete rosi pe limba, la inceput sunt mici si incep sa se mareasca am dat cu glicerina boraxata si se vindeca in 2 zile, intrebarea mea este de la ce pot fi de ies la un interval scurt, exista vreun medicament pentru asa ceva? (nu ustura sau alta simptome)
0
22-01-2012, ora 15:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. faci consult la gastrologie
problena este mai jos.. si pe limba este doar un mic simptom.. o avertizare
tre sa schimbi si regimul alimentar
Adaugă un comentariu / răspuns
45 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.