pete rosii pe corp fara mancarimi

03-04-2011
gabitaa
Nu este medic/terapeut
gabitaa
Acum o luna mi-a aparut niste pete rosii pe gat si apoi pe tot corpul am fost la doctor am facut toate analizele posibile.Acuma fac injectii cu VASSEL DUE de 10 zile, ei cred ca poate asta e cauza dar nu sunt siguri, dar acuma cand fac injectile imi provoaca mancarimi si imi apar mai multe pete.Nu stiu ce sa mai fac Doctori nu pot sa imi puna un diagnostic.Am facut si biopsie astept rezultatul poate o sa imi poata spune ce sunt petele rosii, unele se retrag si ramane o pata maronie, apoi apar altele.M-am dat cu o gramada de creme si nimic.VA ROG SA IMI SPUNETI DACA CINEVA A MAI TRECUT PRIN ASA CEVA SI CE SA FAC?VA MULTUMESC?Mentionez ca inainte sa imi apara cu vreo 3 zile am simtit o oboseala puternica, parca ma apasa ceva in piept.Astept un raspuns.
48 comentarii 12 Înainte ›
0
13-04-2011, ora 14:08
ClausB
Nu este medic/terapeut
ClausB
Buna Gabita! Prietena mea are aceleasi simptome ca si tine: pete rosii care nu mananca, au aparut prima data pe corp, apoi pe maini si picioare in interval de cateva zile. Ideea este ca dupa 1-2 zile se estompeaza si dau o culoare usor maronie. Am banuit o alergie (a mancat ou in ziua in care i-au aparut), dar am fost la dermatolog si acesta a recomandat o gramada de analize: de sange, exudat faringian, chiar si de hepatita, etc. Poti sa-mi spui si mie ce textura au petele tale? Ale ei sunt rosiatice, iar piele din zona petei este uscata. Nu sunt iesite in relief, iar diametrul este de cca. 1 cm, de forma aproape ovala, dar neregulate.
De asemenea ti-as fi recunoscator daca mi-ai spune si mie cum se poate face biopsia. Mentinem legatura!
0
16-04-2011, ora 00:19
gabitaa
Nu este medic/terapeut
gabitaa
Buna! Exact cum le-ai descris tu asa sunt si pe mine petele si tot erup am deja 1 luna jumate si tot asa sunt astept rezultatul de la biopsie.La spitalul de dermatologie mi-a facut biopsia la recomandarea medicului pt ca nu putea sa imi puna un diagnostic.La prietena ta ia pus un diagnostic sau ia spus ceva cam ce ar putea fi?Tare as vrea sa stiu ce ia zis ei despre petele astea.Am sa iti zic cand primesc rezultatul biopsiei ce imi zice mie.Tinem legatura!
0
17-04-2011, ora 13:58
ClausB
Nu este medic/terapeut
ClausB
Buna Gabita. Prietena mea a fost la dermatolog si acesta nu a vrut sa se pronunte pana la sosirea analizelor solicitate, spunand ca pot fi zeci de motive posibile pentru asemenea eruptii si nu vrea sa o sperie dandu-si cu parerea la nimereala.
Ia pus un diagnostic ceva de genul eruptie cutanata purpurie si i-a dat niste pastile pentru circulatia sangelui, in caz ca petele ar fi fost cauzate de o problema de circulatie. Intre timp, petele - care seamana cu urticariile din copilarie, doar ca fara mancarimi - s-au tras aproape de tot, capatand o culoare maronie din ce in ce mai estompata, cu pielea putin uscata in zona lor. Acum de abia se mai vad si.. sa zic ca au trecut vreo 3 saptamani de la aparitie. Petele au aparut in doua faze: prima data si apoi dupa cateva zile.. sa zic 2-3 zile, dupa ce a mancat ou. De aceea a incercat, pana la realizarea analizelor, sa evite pe cat posibil alimentele care pot provoca o noua aparitie a petelor: ou, carne tocata, ciocolata, cola-pepsi, cafea. Dintre toate enumerate, nu a reusit sa respecte decat interdictia de ou; a mancat ciocolata, a baut cafea in fiecare zi de dimineata, a mancat si putina carne tocata, dar petele nu au mai aparut.
Am uitat sa precizez, in unele zone petele aveau chiar 3 cm lungime, nu erau toate de 1 cm. Erau alungite cu punctulete rosii.
Ce sa zic, asteptam sa facem analizele pe 2 mai.. ca pana atunci nu se mai fac gratis ca nu mai au clinicile fonduri, si costa 240 LEI tot setul de analize.
Mai vorbim Gabita!
0
20-04-2011, ora 00:10
gabitaa
Nu este medic/terapeut
gabitaa
Buna acelasi diagnostic mia pus si mie si mi dat sa fac injecti pt circulatia sangelui Vassel due 15 injecti dar nu am putut face decat 9 pt ca am facut alergie ma manca tot corpul si a zis sa nu mai fac, si eu am incercat sa nu mananc unele alimente nici suc doar apa.Exact asa am si eu petele, la mine tot asa se retrag raman maroni dar reapar iarasi.Stiu ca costa foarte mult analizele, acuma astept rezultatul biopsiei sper sa imi spuna ce sunt astea.Ma bucur pt prietena ta ca iau trecut petele, sper sa imi treaca si mie.Mai vorbim, va doresc un PASTE FERICIT!
0
27-04-2011, ora 02:22
Razvweasel
Nu este medic/terapeut
Razvweasel
salutari, si eu patesc exact ca voi, au aparut pe piept multe puncte mici ca o urticarie, dupa 5 zile iarasi grav de am fost la urgente. Am stat la dermatologie 5 zile sa imi dea diagnostic urticarie alergica. Dupa parerea mea si cercetari amanuntite eu cred ca nu am o alergie, petele nu ma mananca, apar si dispar. Cele retrase lasa in urma o pata usor vizibila maronie.
Am facut set analize sange, alergie etc tot de doua ori, mi-au iesit bine, fara probleme la IgE, toxolgG 0.13 ui/ml nici vorba de alergie tipica mai ales ca lipsesc mancarimile.

De la spital acestia mi-au dat Aerius, Singulair si Zinnat dar nu ajuta cu nimic, parca le iau degeaba, doar efectele secundare le simt la Aerius (gura uscata si durere de cap).

Acum vreau sa fac analize la scaun pentru eventuali paraziti/viermi;
Am fost la un doctor naturist si acesta mi-a spus ca am o infectia a sangelui si mi-a dat ceva ceaiuri si remedii.

De retras se retrag, daca am putea face sa nu mai apara ar fi de vis. Parca circula prin corp ba pe picioare, ba piept, sau peste tot depinde de zi sau eu stiu ce.

Puteti sa-mi spuneti si mie despre ce autopsie e vorba in caz ca e ceva ce nu am facut.
Va rog daca aveti ceva informatii ar ajuta enorm.
0
27-04-2011, ora 11:10
ClausB
Nu este medic/terapeut
ClausB
Razvweasel... autopsia se face pe cadavre. In mod sigur nu ti-ai facut autopsie pana acum :)))). Era vorba de biopsie in mesajele anterioare, care inseamna ceva de genul prelevarii unei mostre de tesut din zona cu pricina pentru studierea ei in laborator. Incearca totusi sa vezi un dermatolog. Si vezi ca la sange se pot face multe analize, nu doar una. De exemplu se poate verifica daca ai vreo forma de hepatita. Ideea este ca sunt numeroase aceste analize si prin urmare destul de scumpe. Si daca tot apar petele, las-o mai usor cu alimentele care pot favoriza aparitia lor si enumerate in mesajele anterioare, pana cand afli cauza.
0
27-04-2011, ora 12:36
Razvweasel
Nu este medic/terapeut
Razvweasel
da, scuze eram obosit, da biopsie, deja m-am interesat si da, am facut toate analizele posibile la sange inafara de hepattia, HIV, ingeneral tot ce e legat de dermatologie. Am fost la 4 dermatologi, 3 din Bacau si unul din Iasi si degeaba. Am stat 6 zile internat la dermatologie pe regim + medicamente si perfuzii si degeaba, petele tot apareau, sigurul lucru care le face sa dispara e perfuzia cu efedrina si nush ce foarte sarat, dar e doar temporar ca o masca. Am platit pana acum 8 milioane pe analize si am sa dau inca pe atat numai sa scap de pete sau macar sa aflu ce le provoaca.

Regim alimentar sau teste dinastea sa aflu cauza am facut si inca fac, nu inteleg cum ai crezut ca am facut o singura analiza la sange. Eu vreau sa ne punem toate informatiile laolalta, impreuna poate primim un raspuns.

Mainer ma duc sa imi preleve si mie tesut pentru "autopsie" (biopsie :) ) sa vad ce se gaseste, intre timp astept analizele pentru giardia si alti paraziti. Inca iau in calcul ipoteza de sange infectat. Ce medicamente ar fi pentru curatarea sangelui sau ceva de genul ?
0
27-04-2011, ora 17:48
ClausB
Nu este medic/terapeut
ClausB
Pentru curatarea sangelui si, in general, pentru detoxifierea organismului, iti recomand un remediu naturist: o cura cu leurda, inrudita cu usturoiul. Aceasta actioneaza pentru curatirea sangelui, ficatului, stomacului si intestinelor.
Se recomanda ca, in fiecare primavara, sa se faca o cura de 4 saptamani, cu frunze proaspete (de remarcat ca, prin uscare, frunzele isi pierd din proprietati). Se poate consuma in salate de cruditati, supe, ciorbe, piure (in asociere cu urzica vie), galuste, chiftele, perisoare, cartofi, tocane cu carne, avand atat rol decorativ cat si condimentar foarte gustos, in locul usturoiului.
Problema cea mare este ca iti cam miroase gura dupa ce mananci aceasta leurda. Ti-o spun din proprie experienta. Plus ca, fiind un fel de salata (frunze verzi cu gust de usturoi) iti cam "vine inapoi pe gat" vreo 3 ore dupa ce mananci, timp in care ar fi foarte recomandat sa te incui intr-o camera :))) si sa lasi geamul deschis.
Daca vrei mai multe detalii da-i un search pe google sa vezi ce tare e leurda asta.
0
04-05-2011, ora 11:01
ClausB
Nu este medic/terapeut
ClausB
Gabitza.. incearca sa faci o analiza la imunoglobuline (IMA, IMB). Am inteles ca ar putea determina cauza aparitiei petelor in cazul in care analizele normale ies bine.
0
04-05-2011, ora 23:01
gabitaa
Nu este medic/terapeut
gabitaa
Mersi frumos o sa imi fac, rezulatul biopsiei a venit dar mi-a iesit boala necunoscuta nu stiu ce am, acuma am mers la alt medic nu stiu daca o sa imi zica ce am mi-a dat tratament DETRALEX, TARUSIN siCREMA LOCOID CRELO, iau de 2 zile dar nici o schimbare tot apar petele rosii se fac maroni si apar altele.Si TARUSIN mi-a dat si celalalt doctor.O sa imi fac analiza ce mi-a scris sa vad poate reusesc pana la urma sa aflu ce sunt astea.Iti multumesc.Mai vb, si o sa iti zic daca reusesc sa aflu ce sunt astea.
0
05-05-2011, ora 12:52
Razvweasel
Nu este medic/terapeut
Razvweasel
ok, am fost la dermatologi diversi si tot aceleasi sfaturi mi-au dat. Desigur parerea mea e ca astfel de bubitze alergice dispar dupa o luna de tratament cu medicamente si regim alimentar strict. Vineri plec spre Iasi la o clinica privata pentr uca e clar ca institutiile noastre nu prea stiu mare lucru.

Mai nou ma doare umarul stang tare ca un fel de reumatism si a inceput si stangul, usor usor...am fost si la un doctor dar a spus ca sunt prea tanar si nu pare sa fie posibila o reactie adversa la infectia pe care cred ca o am eu. Giardia negativ dealtfel.
Medicul cu ceaiuri/licuori etc naturist spune ca e de la acel tratament, corpul se lupta dar da o senzatie de slabire in orice arie. Pete tot apar zilnic cand vor ele, defapt le am tot timpul dar difera intensitatea. O luna pete non-stop nu cred ca e alergie...
0
07-05-2011, ora 01:52
Razvweasel
Nu este medic/terapeut
Razvweasel
am fost astazi in Iasi la un medic dermatolog sef sectie Spital, desigur are clinica ei privata. Acolo mi-a dat inca un regim de 1 saptamana, de testare iar diagnosticul de data asta a fost urticarie colinergica.chiar daca simptomele (ianafara perelor rosii) nu le am pentru acest diag.

Deacum ma duc pe ideea unei infectii, bacterie, ciuperca etc.
Poate stie cineva cele mai comune infectii ce pot provoca urticarii ?
Am cautat pe google, wikipedia si alte forumuri/site-uri si am gasit cateva, dar parca mult mai bine suna din partea unui roman sau persoana ce a mai patit.

Apropo, regimul celor 5 medici dermatologi vizitati de mine difera la fiecare, ba din contra fiecare contrazicea ce spunea celalalt samd. Deci medicii nostri nu comunica nicidecum, fiecare are propia lui idee ce si cum se vindeca. Unu ca am voie portocale, altul ca nu; celalalt ca fara fructe, paste etc, altul ca sunt bune fructe, paste :/.
Frumos in Ro.
Daca mai tin petele, ma gandesc sa vand masina si plec in Austria sau Elvetia pentru tratament sau diagnostic.
0
10-05-2011, ora 17:37
ClausB
Nu este medic/terapeut
ClausB
Azi am fost la medic cu rezultatele de la analiza. Toate au iesit bune in afara de exudat: se pare ca petele rosii au fost cauzate de stafilococul auriu, pe care il are ff multa lume, dar actioneaza numai in anumite momente (de slabiciune) ale corpului. Drept urmare prietenei i s-a prescris un antibiotic pe baza antibiogramei, menit sa slabeasca stafilococul.
0
13-05-2011, ora 17:23
magda_21
Nu este medic/terapeut
magda_21
Buna ziua!as dori sa primesc un raspuns, in legatura cu cateva pete rosii care mi-au aparut pe corp acum 2zile, una din ele fiind de 5zile avand o marime destul de mare, rosie pe margini si uscata in interior, precizez ca nu imi provoaca mancarimi.Am fost la medic spunandu-mi ca as putea avea o forma de varicela, dar am avut in copilarie, si asta ma face sa ma indoiesc, ori ca ar putea fi o reactie de la detergenti folositi, hainele nefiind clatite corespunzator.Nu sunt prea lamurita, si nu am inceput niciun fel de tratament.Cu ce m-ati putea sfatui?
0
18-05-2011, ora 18:30
alinabeldea
Nu este medic/terapeut
alinabeldea
ClausB, as vrea sa te intreb ce pastile pentru circulatia sangelui a luat prietena ta?
0
19-05-2011, ora 20:02
ClausB
Nu este medic/terapeut
ClausB
Pentru Alina Beldea Detralex se numeste medicamentul luat de prietena mea pentru circulatia sangelui in picioare (caci majoritatea petelor erau pe picioare).
0
02-06-2011, ora 18:40
alinabeldea
Nu este medic/terapeut
alinabeldea
Multumesc de raspuns, eu astept rezultatul biopsiei, problema e ca deja am intrat intr-o stare depresiva.Mi-au aparut prima data pe brate aproape de umeri, si pe spate, dupa primul control la dermatolog inainte de biopsie au aparut si pe picioare, speram ca sunt pe fond de stres insa medicul m-a adus cu picioarele pe pamant spunandu-mi ca nu e asa si sa ma astept sa apara peste tot, insa nu s-a intamplat din fericire, asa ca astept rezultatul sa pot fii diagnosticata.
0
02-06-2011, ora 18:51
Razvweasel
Nu este medic/terapeut
Razvweasel
am facut o gramada de teste, legate de alergie, totul negativ, apoi am trecut pe analize de infectie, boli singura care mi-a iesit pozitiv e anticorci antinucleari, adica legat de boli de colagen.

Am facut ieri un set de analize scumpe pentru Germania ( nu se fac in Ro) si vin peste 10-15 zile, am sa vad atunci.

Petele inca apar dar acum sub alta forma si mai rar la numar.

Nu mananca, nu se muta, dispar in 12 ore, singura care persista mai mult de 48 ore e cea din palma.
0
08-06-2011, ora 17:31
adibar61
Nu este medic/terapeut
adibar61
Spuneti-mi si mie pe ce zone v-au aparut initial aceste pete ? fata mea are pe abdomen si spate, in general pe zone acoperite, sper sa nu se extinda pe maini si picioare, sa nu devina prea vizibile, ca e tragedie...si asa e foarte socata si amarata din cauza acestei probleme. La debut sunt mici puncte rosii, ca si ciupiturile de purice( zic eu ), apoi se maresc si devin pete maronii, lunguiete, in jur de 1 cm diametru, cu o micuta cojita pe mijloc...sa fie acelasi tip de eruptie ca cele mentionate de voi ? multumesc pentru eventualele comentarii !
0
08-06-2011, ora 20:27
Razvweasel
Nu este medic/terapeut
Razvweasel
du fetita la un medic. Deobicei la copii e alergie sau de la ceva ce a mancat. Eu unul am aceste pete de 3 luni, initiam am zis ca e alergie, acum am gasit ca e ceva legat de colagenoza. Medicii mi-au dat un tratament pentru vasculita nu stiu cum si pare sa dea rezultate, iau Medrol in trepte recomandat de medicul dermatolog de la o clinica de investigatii.

Sper sa gasesc problema, va anunt.
0
08-06-2011, ora 20:30
Razvweasel
Nu este medic/terapeut
Razvweasel
apropo, n-am buton edit.

Mie mi-a aparut prima oara in palma o singura pata, a stat o saptamana si apoi mi-au aparut pe restul corpului treptat pana pe picioare. Foarte ciudat.

Alergia apare si dispare in maxim 4 ore pata. Daca persista mai mult de atat inseamna ca inca e in elementul alergenic ori problema e de alta natura (infectie, boala de piele, etc).

Daca o mananca inseamna ca e alergie. Pe mine nu ma mananca, nu prea se umfla, apar aleator unde vor ele. Ex 2 pete pe picior, 10 pe piept, 2 pe gat. Uneori se grupeaza intr-un singur loc. Organizare :))
0
09-06-2011, ora 00:17
gabitaa
Nu este medic/terapeut
gabitaa
Buna !ClausB cum se simte prietena ta iau trecut petele?Mie inca nu am facut a 2 biopsie si acuma mi-a pus diagnosticul Pitiriazis Lichenoid Cronic cica asta ar fi petele astea.Acuma urmeaza sa merg la doctorita sa vad ce tratament primesc.Dar la mine tot erup am deja 3 luni sper sa imi treaca ca nu mai rezist.Multa sanatate la toti! Pentru alibar61 asa sunt petele care le am eu, sper sa nu aiba si fata dumneavoastra tot asa ca atunci o sa dureze pana ii trec, eu am si pe maini, pe tot corpul cu exceptia fetei acolo nu am.Dar pe fata o mananca petele?Ca pe mine nu.Ii doresc sanatate la fata si sa ii treaca. Mai vorbim.
0
09-06-2011, ora 13:52
adibar61
Nu este medic/terapeut
adibar61
Multumesc pentru ajutor, Gabitta Razvweasel ! "fetita" mea e mare, are 24 ani, s-a dus la dermatolog si acum asteptam rezultatele. Eruptia a debutat acum doua sapt( aprox) si de atunci tot apar mici punctisoare rosii care se transforma in pete maronii...nu o mananca, singura problema este aspectul dezagreabil ! Pe vremea aia era la Bucuresti, in deplasare, si am crezut initial ca este de vina detergentul sau ca poate e mancarea...dar acum nu mai cred ca ar fi unul dintre aceste motive, posibil sa fie vreo bacterie...
nici nu i-am spus de forum-ul acesta, cred ca as pune paie pe foc, caci e tare amarata de cum arata, mai ales ca vad ca nimeni nu primeste un diagnostic clar !
Gabitta, ce a declansat eruptia asta, ai fost stresata, te-a durut ceva in mod special la vremea aceea ? fata mea a avut o saptamana foarte obositoare, iar la sf. ei i-a aparut eruptia asta, o fi legata de starea de oboseala si stres a subiectului ?
sanatate tuturor si o zi buna !
0
09-06-2011, ora 19:16
gabitaa
Nu este medic/terapeut
gabitaa
Da cu 3 zile inainte am simtit o oboseala foarte puternica, parca nici nu puteam respira, si apoi mi-a aparut petele astea sunt exact cum le-ai descris ca are fetita ta, am incercat multe creme si medicamente si injecti si nimic.Am facut toate analizele si nu a iesit nimic.Am fost la mai multi doctori si nu stiau din ce cauza mi-au pus diagnosticuri diferite.Acuma am gasit o doctorita mi-a dat o crema parca sau mai tras, si luni merg cu rezultatul de la biopsie sa imi explice cauza, alti doctori mi-a zis ca am avut o cadere de imunitate, si organismul slabit si de aceea au aparut petele.Nu stiu, am sa iti spun dupa ce merg la doctorita ce mi-a zis, din ce cauza si ce tratament o sa imi dea, eu am 43 de ani, dar fetita ta e tanara si normal ca ii este greu sa suporte, sper sa ii treaca si sa nu se extinda.Trebuie rabdare multa sanatate, si o zi placuta la toti mai vb.
0
09-06-2011, ora 20:54
georgianabia
Nu este medic/terapeut
georgianabia
Va salut pe toti si sper sa apara o rezolvare rapida.
Si sotiei mele i-au aparut astfel de pete, iar cand face baie ii apar mai multe mici care apoi se maresc.
0
15-06-2011, ora 21:49
alinabeldea
Nu este medic/terapeut
alinabeldea
Deci, am un diagnostic : sarcodioza cutanata, am facut si radiografie la plamani, se pare ca stau bine nu sunt afectati, mi s-a dat alt set de analize de sange si niste analize mai complexe, dupa ce ies rezultatele o sa-mi stabileasca doza de prednison pana atunci ma ung cu dermovate. Boala e cronica, insa medicul mi-a promis ca nu mor din ea asa ca toate bune :)
0
16-06-2011, ora 14:37
adibar61
Nu este medic/terapeut
adibar61
Alina, exceptand eruptia pe piele, ce simptome ai mai avut ? si cum s-a depistat boala, prin radiografie ?
fetei mele i-a dat un set de analize destul de impresionant, dar totul este in limite normale, ceea ce de regula e OK, dar acum chiar ne intrebam care o fi cauza...?!?
0
16-06-2011, ora 15:07
adibar61
Nu este medic/terapeut
adibar61
"Eritemul nodos este unul din semnele definitorii pentru sarcoidoza cutanata, mai ales la europeni, si consta in aparitia unor noduli durerosi, rosiatici, prost definiti, pe partea anterioara a gambei, insotiti de durere si tumefactie in articulatiile invecinate;
ti-au aparut noduli de genul celor descrisi mai sus ?
merci pentru lamuriri, iti urez sanatate !
0
16-06-2011, ora 20:03
alinabeldea
Nu este medic/terapeut
alinabeldea
Deci hai sa va lamuresc. Acum doua luni mi-au aparut pe brate sus pete rosii destul de maricele, care iti dadeau senzatia de piele urzicata, prezentau mici umflaturi. La inceput am considerat ca este o iritatie de la balsam de rufe sau detergent, insa dupa doua saptamani au aparut si pe spate. Nu ma dureau, nu ma usturau nu aveam mancarimi. Am mers la dermatolog, mi-a spus din prima clipa ca este nevoie de biopsie, insa mi-a pus diagnostic de dermatita herpetiforma, intre timp au aparut si pe gambe. De trei saptamani am inceput sa tusesc, de aproape doua saptamani mi se umfla mainile si picioarele. Ieri am primit rezultatul biopsie a iesit aceasta sarcoidoza cutanata. Am mers la dermatolog care s-a declarat depasit de situatie si m-a trimis la spitalul colentina pentru alte investigatii. Asa ca am schimbat dermatologul, si am descoperit unul care mi-a recunoscut boala de la prima privire, mi-a explicat ca si tusea mea seaca este efect al bolii ca si umflatul picioarelor si mainilor. Am facut radiografie pulmonara care se pare ca a confirmat diagnosticul, exista ganglioni si la plamani. Urmeaza analize de sange, urina si unele speciale pentru aceasta boala, pentru a se stabilii exact in functie de analize ce doza de prednison trebuie sa iau, maine merg iar la pneumolog sa mi se mai faca ceva teste, pana atunci folosesc Dermovate, care se pare dupa doua utilizari chiar da rezultate insa tratamentul este mult mai lung. Sarcoidoza este o boala rara si cauza ei nu este chiar cunoscuta, insa se preconizeaza ca un mediu toxic ar favoriza aparitia ei. Eu nu am acces la niciun mediu toxic si totusi am primit acest diagnostic. Voi vedea mai departe ce tratament primesc si de cand. Va mai tin la curent.
0
17-06-2011, ora 10:02
adibar61
Nu este medic/terapeut
adibar61
Multumesc pentru lamuriri, Alina, si-ti urez multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns
48 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •